Universal Dollar Nedir? U8D Ne İşe Yarar?

universal-dollar-nedir?-u8d-ne-ise-yarar?

Universal Dollar nedir? Universal Dollar (U8D), değeri ABD dolarını 1:1 oranında takip eden, algoritmik bir stablecoin varlığıdır. Kriptokoin.com olarak bu makalede Universal Dollar nedir, U8D ne işe yarar, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Şimdi gelin algoritmik stablecoin’ler arasında yer alan bu kripto para birimini birlikte inceleyelim.

Universal Dollar nedir?

Universal Dollar (U8D), Ethereum’un ERC-20 token standardına dayalı, algoritmik olarak sabitlenen bir stablecoin’dir. Bu kripto para birimi, merkeziyetsiz bir şekilde çalışır. Empty Set Dollar (ESD) protokolünden esinlenerek kendi kendini dengeleyecek biçimde tasarlanmıştır. Bu sayede Blockchain protokolü, “death cross” durumlarından kaçınmaktadır. Ayrıca, USDC, USDT ve TUSD gibi stablecoin’lerin sahip olduğu merkezileşme problemini de ortadan kaldırmaktadır. Algoritmik olarak sabitlenen stablecoin’ler, DeFi ekosistemine özgü olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bilmeyenler için DeFi, “merkeziyetsiz finans” anlamına gelmektedir. U8D aşırı teminatlandırma gereksinimleri olan (sUSD ve DAI gibi) diğer merkeziyetsiz stablecoin’lerden daha sermaye verimlidir. Ayrıca, diğer platformlara sorunsuz bir şekilde entegre olur. Bununla birlikte kripto para, arzını dengelemek amacıyla bir senyoraj adlı bir algoritma kullanır. Buna göre, piyasadaki Universal Dollar fiyatı 1 doların üzerine çıkarsa token yakımı, düşerse token basımı gerçekleştirilir.

U8D ne işe yarar?

U8D, Ethereum Blockchain üzerine ERC-20 akıllı kontratıyla inşa edilmiştir. Bu nedenle erişilebilirliğinin ve barındırılabilirliğinin yüksek olduğu söylenebilir. Bugün, birçok kripto para birimi Ethereum tabanlıdır. Bu nedenle, bahsi geçen dijital varlıklara uyumlu birçok platform mevcuttur. Bununla birlikte Universal Dollar bir değer deposu olarak da kullanılabilmektedir. Varlığın değeri, daimî olarak 1 doları takip etmektedir. Bu nedenle, ABD dolarına kripto para piyasası içerisinde yatırım yapmak isteyenleri kendine çeker.

Stablecoin’ler, birçok büyük ve küçük yatırımcının bekleme bölgesi gibi de hizmet verir. Kripto para piyasası son derece oynak ve risklidir. Ayrıca ayı piyasası gibi bazı durumlarda, büyük sermaye kayıpları yaşanabilmektedir. Bu tür durumlarda yatırımcılar kripto para fonlarını stablecoin’lere çevirir. Böylece, riskten kaçınırlar. Ancak U8D’nin bir algoritmik stablecoin olduğu unutulmamalıdır. Mayıs 2022’de Terra’nın stablecoin’i TerraUSD, dolara olan sabitliğini kaybetti. Bunun sonucunda büyük bir satış dalgası ortaya çıktı.

Universal Dollar nedir? U8D nasıl alınır?

Universal Dollar CoinMarketCap’ın “izlenmeyen tokenler” listesinde yer almaktadır. Bu nedenle, kripto paranın hangi borsada listelendiğine dair bir veriyi elde edemedik. Bununla birlikte varlık, bir dizi web sitesine göre şu anda 0,17 dolardan işlem görmektedir. Yine de token ile ilgilenen yatırımcılar varsa, U8D’nin web sitesi üzerinden MetaMask cüzdanlarıyla kripto parayı satın alabilmektedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Universal Dollar Nedir? U8D Ne İşe Yarar?

Category:
News