Tether Fiyat Tahmini: Luna Gibi Düşer Mi? Alternatifleri Neler? (Sponsorlu)

tether-fiyat-tahmini:-luna-gibi-duser-mi?-alternatifleri-neler?-(sponsorlu)

Kripto para yatırımı yapmak artık her yatırımcı için olağan bir durumdur. Bu sektörün sunduğu yüksek kar potansiyeli, hızlı işlem özgürlüğü ve yüksek çeşitlilik sayesinde yatırımcılar bu kripto paraları sıkça tercih ediyorlar. Ancak geleneksel yatırım araçlarının aksine sahip oldukları riskler de kimi zaman yatırımcı için can sıkıcı bir durum olabiliyor.

Bu makalemizde, ilk olarak kripto para borsalarının en popüler coinlerinin başında gelen Tether’i inceleyeceğiz. Daha sonra, Tether fiyat tahmini ve analizlerine bakıp benzer bir durumdayken çöküş yaşayan Luna’nın neden bu duruma geldiğini detaylandıracağız. Ardından da Tether’a alternatif olabilecek kripto para projelerini sizler için sıralayacağız. Eğer siz de kripto para yatırımlarıyla ilgili iseniz bu makalemiz sizin için bir rehber niteliği taşıyor olabilir.

Tether Nedir?

Tether, 2015 yılında piyasaya sürülmüş bir kripto para birimidir. Arzı az olan coinler listelerinin başında gelen Tether, fiyatını ABD dolarına sabitleyen yapısıyla birlikte yatırımcılar için en güvenilir yatırım araçlarından biri olmuştur. Bu özelliğiyle birlikte sektörde “stablecoin” olarak adlandırılan Tether, bu sabitlemeyi sağlamak adına piyasada bulunan her bir Tether coin için şirket kasasında 1 dolar olduğunu iddia etmektedir.

Stablecoin Nedir?

Hızlı değişkenlik göstermesiyle meşhur olan kripto coinlerin aksine fiyat istikrarı sunarak yatırımcısına güvenli bir liman oluşturan kripto paralara stablecoin nedir. Ani fiyat hareketlerine karşı dirençli olan stablecoinler, varlıklarını fiziksel bir varlığın fiyatına endekslemişlerdir. Başta Tether olmak üzere çoğu stablecoin fiyatını Amerikan Dolarına endekslemiştir. 

Tether Fiyat Tahmini

Tether’in fiyatının dolara endeksli olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla Tether fiyatının (dolar bazında) çok büyük bir oranda değişikliğe uğramadığını görüyoruz. Son bir yıllık fiyat grafiğine bakarak bu durumu rahatlıkla görebiliriz.

Fiyattaki dalgalanma büyük gibi gözüküyor olsa değişim aralıklarına baktığımızda 1,01 ve 0,99 dolar olduğunu görürüz. Bu da demek oluyor ki Tether, yatırımcılar için güvenli bir liman oluşturuyor. Tether için yapılan analizleri incelediğimiz zaman ilerleyen yıllarda da benzer bir fiyat grafiği çizecek gibi gözüküyor. Özellikle Luna krizinin ardından bile fiyatında stabil olarak kalması bu projeksiyonu doğrular niteliktedir.

Tether Güvenli Mi?

Tether son dönemde yaşanan krizlerin ardından çok büyük bir yatırımcı kaynağını kaybetti. İki haftalık süreçte yatırımcılar yaklaşık 10 milyar dolarlık yatırımlarını Tether’den çekmeyi tercih etti. Bu da Tether’in piyasa değerinde hareketliliğe sebep oldu. Yine de 1 dolar seviyelerinde kalmayı başaran Tether, hala 69 milyar dolarlık bir market hacmine sahiptir.

Tether bir stablecoin olarak güvenli gözükse de, yeterli şeffaflığa ve denetime sahip olmaması nedeniyle yatırımcılar tarafından şüpheyle yaklaşılan bir konuma geldi. Kripto para borsaları arasında en üst sıralarda gelen Binance CEO’su Changpeng Zhao, coinin şeffaflığını sorgulayarak, “Ben de dahil olmak üzere çoğu insan için bir kara kutu” şeklinde bir açıklama yaparak Tether’in güvenliği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Terra Luna Krizi

Terra Luna, tıpkı Tether gibi bir stablecoindir. 2019 yılında yatırımcının kullanımına sunulan coin, Amerikan Doları, Euro gibi en önemli para birimlerine endekslenen yapısıyla birlikte sektörün en çok tercih edilen ve yatırım alan coini olmayı başardı. Luna fiyat tahmini yapan analistler o dönemlerde coinin çıkacağı değeri hesaplarken bile zorlanıyor ve tahmin bile edilemeyecek noktalara yükselmesini bekliyorlardı. 

Ancak 11 Mayıs 2022 tarihinde yaşadıkları sistemsel sorun nedeniyle kripto varlıklar tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı. Sorun yaşanmadan önce 87 dolardan işlem gören coin, sorunun ardından 0,0001 dolar fiyatına geriledi. Bu sorunun kaynağı net olarak bilinmiyor olsa da bir siber saldırı sonucunda yaşandığı düşünülüyor. 

Tether Alternatifleri Nelerdir?

Tether alternatifleri olan ve benzeri stablecoinlerin son dönemlerde yaşadığı sorunlar nedeniyle yatırımcılar başka coinlere yönelmeye başladı. Bu yönelme sırasında da farklı alanlarda projeler üreten coinler giderek popüler olmaya başladı. Biz de Tether alternatifi olabilecek en iyi coin projeleri sizler için sıraladık.

1. Dash 2 Trade – Analiz Platformunun Yerel Coini

Dash 2 Trade, bir kripto analiz platformudur. Yatırımcıların kullanımına sunulan bu platform, analizler, grafikler ve yorumlar içeriyor. Bu araçların yardımıyla kullanıcıların en doğru kripto yatırımları gerçekleştirmesini sağlayan Dash 2 Trade platformu, grafik okuma becerisine sahip ileri düzey yatırımcıları hedefliyor. 

Tabii ki platform yalnızca ileri düzeydeki yatırımcılara ulaşmayı planlamıyor. Platforma eklenecek olan eğitimlerin yardımıyla sektöre ilk adımlarını atan yatırımcılar eğitip onların da bu araçları en doğru şekilde kullanmalarını amaçlıyor. Böylece her düzeydeki yatırımcılar platform aracılığıyla en doğru yatırımı yapabilecektir.

Dash 2 Trade platformunun piyasaya sürdüğü native token olan D2T, Ethereum blok zincirinde yer alan ve güçlü altyapısıyla dikkat çeken bir coindir. İçinde bulunduğumuz günlerde ön satış aşamasında olan D2T, yatırımcının kullanımına sunulduğu ilk yirmi dört saatte 500 bin dolar tutarında bir yatırım desteği aldı. Coinin ne kadar büyük bir potansiyel içerdiği bu başarısı ile kanıtlanmış oldu.

Yatırımcının kullanımına sunulacak toplam arzı 1 milyar adet olarak belirlenen D2T, 700 milyon tokeni ön satış aşamasında piyasaya sürdü. Geri kalan tokenleri ilerleyen dönemlerde satışa çıkararak arz kontrolü yapacak olan D2T, bu yönüyle güvenli bir ilerleme öngörüyor. Güncel piyasa değeri 0,0476 dolar olan D2T, bir sonraki satış döneminde 0,05 dolar civarında bir güncel piyasa değerine ulaşmayı planlıyor. Piyasaya yeni sürülen bir coin için ideal bir alım noktası sunan D2T, yatırımcısını uzun vadede mutlu edecek coinler arasında yer alıyor.

2. IMPT – Çevreci Yapısıyla Dikkat Çeken Yeşil Coin

Kripto varlıkların en büyük problemlerinden biri, üretilmeleri ve saklanmaları sırasında çok yüksek miktarda enerji harcanıyor olmasıdır. Bu yönüyle sürdürülebilir bir ekonomi olmaktan uzaklaşan kripto varlıklar, ortaya çıkan yeni projelerle birlikte bu durumu değiştirme yoluna girdi. Daha düşük enerji harcaması olan ve karbon ayak izini düşürmeye yönelik çalışan bu coinler, çevreci yatırımcılar ve şirketler tarafından büyük ilgi görüyorlar. Yeşil coinler adı verilen bu yeni projelerin en önemli temsilcisi ise IMPT token projesidir. 

Tether alternatifi olması beklenen kriptolar listemizin ikinci sırasında IMPT bulunuyor. IMPT, yalnızca bir yatırım ve maddi kazanç aracı değildir. Çevresel sorunlara bir çözüm sunan bu proje, doğayı korumayı kendisine temel amaç olarak edinmiş bir yapılanmadır. Yatırımcıların karbon ofset programına dahil olmasını sağlayarak çevre korunmasına katkı veren IMPT, 2022 yılının en çevreci projelerinden biri oldu. Bu yönüyle sektördeki diğer tüm rakiplerinden farklı bir yerde duran IMPT, şimdiden piyasada kendisine önemli bir yer edinmeyi başardı.

Henüz ön satış dönemini bitirmeyen IMPT coininin güncel değeri 0,023 dolar tutarındadır. Ancak bir sonraki ön satış aşaması için belirlenen değer 0,028 dolardır. Şu an için ön satış fiyat artış oranı çok yüksek olmayan IMPT, sahip olduğu yüksek potansiyel, dikkat çektiği çevre sorunları ve bunlara sunduğu çözümlerle birlikte ilerleyen yıllarda çok büyük bir yükseliş kaydedebilir.

3. Calvaria – Kripto Tabanlı Yeni Nesil Kart Oyunu

Kripto varlıkların yaygınlaşmasıyla birlikte oyun sektörü de bu alanda ortak projeler geliştirmeye başladılar. Özellikle online oyunların yaygınlaştığı bu dönemlerde oyun içi ödüller ve mikro ödemeler artık kripto varlıklarla sağlanıyor. Bu tarz projeler kripto oyunlar olarak adlandırılıyor ve oyunların yerel ödeme sistemlerinde kullanılan coinlere oyun coinleri adı veriliyor. 

Genellikle P2E yani oyna-kazan sistemiyle ilerleyen bu oyunların son dönemdeki en heyecan verici üyesi ise Calvaria oldu. Oyunun popülerliğinin yanı sıra projenin yerel tokeni olan RIA da oyun coinleri arasında yerini aldı.

Calvaria: Duels of Eternity, oyunculara kripto para kazanma imkanı sunan strateji temelli bir kart oyunudur. Oyuncuların elde ettikleri, farklı yetenek ve özellikleri olan kartlarla rekabet etmelerine imkan sağlayan bu oyun, teknik ve stratejiyi bir arada harmanlayan bir yapı içeriyor. Calvaria projesini sektördeki diğer kripto oyunlardan ayıran en önemli özelliği ise oyunu oynamak için bir kripto yatırım yapma zorunluluğu bulundurmuyor olmasıdır. 

Bu özellik sayesinde Calvaria, her kesimden oyuncu tarafından tercih edilebilecek bir yapı ortaya koyuyor ve rakiplerinin önüne geçiyor. Bunun yanı sıra oyun evreninin yerel tokeni olan RIA’nın ortaya koyduğu başarılı yükseliş trendi de yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Kripto varlık dünyasının en ileri gelen para borsalarıyla işbirliği içinde olan birkaçıyla ortaklık anlaşması yapan RIA, 1 milyar arzı yatırımcılara sunacak. Böylece arz talep dengesini güvenli bir biçimde dengelemeyi planlayan RIA üreticileri, sektörün dalgalanmalarının etkilerinden coini korumayı hedefliyor. 0,01 dolar tutarında bir değerle ilk ön satış aşamasına çıkan RIA, ikinci ön satış aşamasında 0,055 dolar tutarına yükselecek. 

Ek olarak ilk ön satış aşamasından ikinci aşamaya geçerken bu yükseliş trendini yakalamayı başaran RIA, oyunun son halini alması ve tüm ön satış aşamalarının tamamlanmasının ardından çok daha büyük bir yükseliş dalgası yakalama potansiyeline sahip coinlerin başında geliyor.

Neden Tether Yerine Bu Coinlere Yatırım Yapmalısınız?

Tether stablecoin olarak sabit bir yatırım aracı olarak görülüyor. Dolara endeksli yapısıyla birlikte güvenli bir araç olsa da Luna örneğinde gördüğümüz gibi riskleri de bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla farklı alternatiflere yönelmeniz bu riskten kaçınmanız adına yardımcı olacaktır.

  • Listelediğimiz üç coin de farklı alanlara yatırım yapan ve çok büyük kitlelere hitap eden yapılarıyla dikkat çekiyorlar. Bu özelliklerinin yardımıyla çok büyük bir potansiyel içeren coinler, Tether’in aksine çok hızlı bir yükseliş trendi yakalayabilirler. Özellikle IMPT gibi çevre sorunlarına bir çözüm sunan coinler, yalnızca yatırımcılar için değil bu sorunların çözümünde katkı sağlamak isteyen herkes için iyi bir proje vadediyor. 
  • RIA gibi oyun projeleri de hem yatırımcıları hem de oyuncuları hedefleyen yapısıyla birlikte çok geniş kitlelerle birlikte hareket edebilir. Kripto varlıkların hitap ettiği kitle genişledikçe sahip olduğu yükselme potansiyeli de doğru orantılı olarak artmaktadır.
  • Farklı coinlere yatırım yaparak bir kripto cüzdan oluşturmak risk oranınızı düşürecektir. Bu şekilde geniş bir portföye sahip olmak birçok büyük yatırımcının önerdiği ve kendilerinin de kullandığı bir yöntemdir. Özellikle listelediğimiz coinlerin henüz ön satış aşamalarında olmaları da onları cüzdanınıza eklemek adına iyi bir fırsat sunmaktadır. Coinlerin ilk listelendikleri fiyattan onları satın almak olabilecek en ideal alım noktalarından birini değerlendirmek demektir.
  • Alternatif coinlere yönelerek elde edeceğiniz avantajlardan biri de sahip oldukları inovatif yapının beraberinde getirdiği yeni teknolojik imkanlardır. Özellikle NFT pazarına dahil olan ve yatırımcılarına NFT satın alma veya üretme imkanı veren bu projeler sayesinde uzun vadede çok daha büyük kazanç sağlama imkanı elde edersiniz. 

Bunun yanı sıra ilerleyen yılların en büyük gerçekliği olması beklenen Metaverse evrenleriyle entegre olmaları da bu teknolojik gelişmeden geri kalmadan yatırım yapmanıza yardımcı olur.

Özet

Kripto varlıklar Bitcoin’in çıktığı ilk günden beri gelişmeye ve değişmeye devam etmektedir. Bu değişim sırasında farklı şekilde birbirlerinden ayrılan coinlerin en güvenli halleri stablecoin olarak adlandırılan ve varlıklarını fiziksel maddi varlıklara endeksleyen coinlerdir. Ancak bir stablecoin olan Terra Luna’nın yaşadığı büyük düşüşün ardından bu coinlere olan güvende büyük bir kayıp oldu.

Bu makalemizde piyasanın en güvenilir coini olarak görülen Tether’i ve Luna krizinin ardından Tether’in gerçekten güvenilir olup olmadığını inceledik. Bunun yanı sıra Tether yerine satın alabileceğiniz en iyi coin projelerini sizin için listeledik. Başka bir makalede görüşmek üzere.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Tether Fiyat Tahmini: Luna Gibi Düşer Mi? Alternatifleri Neler? (Sponsorlu)

Category:
News