Senato ve SEC’den Önemli Kripto Para Regülasyon Hamlesi!

senato-ve-sec’den-onemli-kripto-para-regulasyon-hamlesi!

Özellikle çeşitli kripto para çöküşlerinin ardından düzenleyicilerin odağı Bitcoin ve altcoin alanında yoğunlaştı. Özellikle Avrupa ve ABD’li düzenleyicilerden regülasyona yönelik hamleler geliyor. Bu yazımızda, geçtiğimiz gün ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun tutumu hakkında son yorumlardan bahsedeceğiz. Ayrıca ABD Senatosu’nda kripto paralara yönelik en son argümanları ve düzenleyici çabaları paylaşacağız…

Senato Bankacılık Komitesi Başkanı, kripto paraları düzenlemek istiyor

Senato Bankacılık Komitesi başkanı Senatör Sherrod Brown; kripto para birimi endüstrisinin gözetimini kurmak için mevzuatın temel taşı olarak görülmekte. Duruşmalarda kripto şüphecisi olduğu netleşirken, belirli yasalara yönelik planları ile şimdiye kadar sessiz kaldı. Ancak Brown, Çarşamba günü ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a bir mektup gönderdi.

Usta Analistler, Boğa ve Ayı Bayrağı Basan 5 Altcoin Paylaştı!

Mektupta ilk kez bir yasa üzerinde çalışma isteğini dile getirdi. Ayrıca metin, bu yasanın nasıl olması gerektiğine dair genel hatları çiziyordu. Yaklaşımının kapsamlı olması ve ilgili finans kurumları dahil, birçok faktörden söz edildi.  Brown, Yellen liderliğindeki Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nden alınan bir raporun bulgularını vurguladı. Ardından, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Tekil düzenleyici kurumlar şu anda genellikle kripto varlık varlıklarının faaliyetleri hakkında kapsamlı bir görüşe sahip değil. Düzenleyicilerin kripto varlık varlıklarının bağlı kuruluşlarının ve yan kuruluşlarının faaliyetlerini görebilmesi ve başka şekilde denetlemesi için yetkililer olmalı.

FTX çöküşü, Brown için harekete geçme çağrısı oldu

Özellikle birçok Amerikalının yatırımını yok eden kripto borsası FTX’in çöküşü ışığında “böyle bir mevzuat üzerinde çalışmak” istediğini söyledi. Mevzuat çalışmaları devam ederken, ABD finans kurumlarının güçlü yaptırım önlemlerini sürdürmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca “kripto varlık firmaları arasındaki mevcut yasalara önemli uyumsuzluğu üstlenmesi” gerektiğini söyledi.

100x Yapan Coinleri Öngören Analist: Sıra Bu 4 Altcoin'de!

Ancak Brown’ın sözleri, mevcut yasama çabaları hakkındaki görüşlerini ortaya koymuyor. Örneğin, stablecoin’leri düzenlemeye yönelik bir yasa tasarısındaki konumu kilit nokta olacak. Çünkü böyle bir yasa tasarısında muhtemelen onun desteğine ihtiyaç duyulacak. Brown, Senato Tarım Komitesi’nin önde gelen üyelerinin önerileri gibi daha kapsamlı çabalara ilişkin görüşünü açıkça paylaşmadı.

Brown’ın kripto paralara yönelik şüphesi netleşti

Bu arada, Çarşamba günkü FDIC konuşmasında Brown, kripto şüphelerini bir kez daha netleştirdi. Brown, “Sadece spekülasyon ve yaptırımlardan kaçmak için kullanılan binlerce riskli ve değişken varlığın bankacılık sistemimize girmesine izin veremeyiz. Bunun bir ulusal güvenlik sorunu olduğunu biliyoruz” dedi. Yellen, Çarşamba günü ayrı bir etkinlikte, FTX ile ilgili krizden bahsetti. Bu durumun, endüstrinin güçlü kurallara sahip olması gerektiğini kanıtladığını söyledi. Ancak böyle bir düzenlemenin eksikliğine dikkat çekti. 

Binance ve Bu 5 Borsadan Müşteri Bilgileri İstendi!

New York Times’ın New York’taki Dealbook Zirvesi’nde “Kripto dünyası daha hızlı, daha ucuz, daha güvenli işlemler sağlayabildiği ölçüde, finansal yeniliklere açık olmalıyız” dedi. Ayrıca Brown, Çarşamba günkü duruşmada adaylara “Şu anda kripto para kullanmak için herhangi bir kamu amacı var mı?” diye sordu. Başkan Joe Biden’ın FDIC yönetim kurulu başkan yardımcılığına aday gösterdiği bir politikacı Travis Hill, “Şu anda, halka açık kripto vaadinin çoğu geleceğe yönelik. Bugün itibariyle, bunların çoğu teorik ve günlük hayatın bir parçası değil,” ifadelerini kullandı.

Senatörler kripto para birimlerine şüpheli yaklaşıyor

Bir başka Cumhuriyetçi yönetim kurulu adayı Jonathan McKernan, ABD’deki üç ana bankacılık düzenleyicisinden biri olan FDIC’in kripto denetimini yönetmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu kadar ilgili olmayabileceğini öne sürdü.

Bu Altcoin Ekibi, Ellerindeki Coinleri Gizlice Satıyor!

Brown’ın görüşleri dışında, diğer Demokratlar da bankacılık sisteminin kripto para birimi risklerine maruz kalmasına karşı çıktılar. Senatör Jon Tester “Yönetmelikle kripto paralara güvenilirlik vermek istemiyorum,” dedi. Senatör Elizabeth Warren, kripto destekçilerinin dilekleri yerine getirilmiş olsaydı neler olabileceğinden bahsetti. Warren, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

FDIC’in kripto konusunda güvence verdiği bir grup banka FTX’in tokenlarını bilançolarında tutabilseydi, kripto tokenlarını krediler için teminat olarak kabul edebilseydi – bankacılık sistemimiz daha az güvenilir olmaz mıydı?

SEC, BlockFi konusunda agresif olmayacak

Diğer yandan SEC’nin geçtiğimiz günlerde iflas duyurusu yapan BlockFi konusunda tutumuna yönelik bir yorum geldi. SEC, kripto kredi platformu BlockFi’ın başarısızlığını, kripto sektörünün neden net bir şekilde denetlenmesi gerektiğine dair bir nesne dersi olarak kullanabilir. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi BlockFi’ı hala 50 milyon dolarlık bir cezadan kalan 30 milyon dolarlık borcu var.

Bu Altcoin, SEC Davasını Kaybetti

Şu anda New York merkezli hukuk firması Moses Singer LLP’nin ortağı olan eski bir SEC kıdemli dava avukatı olan Howard Fischer’e göre, SEC bu parayı geri alma konusunda diğerlerinden olduğu kadar agresif olmayacak. SEC’in kripto sektörü için net düzenleyici standartlar belirlemekle daha çok ilgilendiğini söyledi. Fischer, “SEC’in göndermek isteyeceği ve göndermeye çalıştığı mesaj, SEC anlaşmalarının kutsallığından çok, çok genç bir endüstriyi nasıl düzenleyeceğimizle ilgili” dedi.

FTX kripto borsasının başarısızlığının, kripto şirketlerinin geleneksel ve yasal finans şirketleri tarafından kullanılan aynı “metrikleri ve yönetim tekniklerini” kullanma ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi.  Fischer, BlockFi’nin iflas mahkemesine taşınmasının, her türlü geri ödemeyi en son alabilecek gibi görünen bireysel yatırımcıları koruma ihtiyacına daha fazla vurgu yaptığını söyledi. Fischer’e göre SEC, kripto varlık endüstrisine karşı direkt “düşmanca” değil, şüpheci yaklaşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Senato ve SEC’den Önemli Kripto Para Regülasyon Hamlesi!

Category:
News