Forbes Açıkladı: Uzun Vadede Tutulacak Altcoin Nasıl Belirlenir?

forbes-acikladi:-uzun-vadede-tutulacak-altcoin-nasil-belirlenir?

Bugün 21,000’den fazla kripto para birimi piyasada işlem görüyor. Bunların içinde çok büyük ve kayda değer projeler var. Peki yatırımcılar bu kadar çok proje arasındaki birkaç iyi yatırımı nasıl ayırt edecek? Bu makale, tutmak, kullanmak veya yatırım yapmak için iyi bir altcoin projesinin 5 ortak özelliğini inceliyor. Forbes tarafından hazırlanan maddeler, uzun vadede tutmanız gereken altcoin’leri seçmenizi sağlayacak bir kılavuz. Şimdi gelin dikkat etmeniz gereken faktörlere bir göz atalım.

Yatırım yapmak istediğiniz altcoin ne gibi faydalar sunuyor?

Bir altcoin projesinde sunulan faydayı anlamak çok önemlidir. Yatırım yapmak istediğiniz proje hangi sorunu çözüyor? Bu sorunun basit bir cevabı varsa, onu kullanmanın nedeni daha net hale gelecektir. Örneğin, Bitcoin (BTC) çevrimiçi ödemeler için bir çözüm olarak başladı. Sorun, büyük ölçüde merkezi ödeme hizmeti sağlayıcılarının olmasıydı. Bu sağlayıcılar müşterilerin fonlarını dondurursa, müşterilerin kayıpları çok az veya hiç geri gelmiyordu.

Altcoin ne gibi faydalar sunuyor?

Bitcoin, eşler arası (P2P) bir ödeme ağı olarak 2009 ekonomik krizinin ardından Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. 2009 krizinde, sıradan insanlar, fonlarını güven içinde tutan finans kurumlarının çöküşüne tanık oldu. Bunun sonucunda, evlerini ve hayat birikimlerini kaybettiler. Bitcoin tam da bu sorunu çözmek için piyasaya çıktı ve büyük bir kabul gördü. Bitcoin’in büyümesinden kazanılacak çok daha fazla içgörü var ama temelde, finans kontrolünü tamamen kullanıcıya bırakan bir ağ olarak çalışıyor. İyi bir kripto para biriminin kullanım için Bitcoin gibi net bir nedene ihtiyacı var.

Kaç kişi kripto para projesini kullanıyor?

Kullanıcı sayısı, altcoin projeleri için bir güven göstergesidir. Bir kripto para biriminin ilk aşamalarında, birkaç kullanıcıya sahip olması muhtemel. Ancak, zamanla net bir büyüme görme ihtiyacı her zaman vardır. Bitcoin, başlangıçta sadece birkaç yüz kullanıcıya sahipti. Bunlar, esas olarak koduna ve geliştirilmesine katkıda bulunan kişilerden oluşuyordu. İlk ticari işlem, 22 Mayıs 2010’da 10,000 BTC’ye iki pizza satın alan Laszlo Hanyecz tarafından yapıldı. 10,000 BTC, 2010’da yalnızca 41 dolar değerindeydi. O zamandan beri, her yeni kullanıcı ödeme, spekülasyon veya yatırım gibi amaçlarla ağa katıldı.

Bitcoin Pizza Günü

Diğer kripto para birimleri de bu tür bir gelişim süreci gördü. Çoğunlukla ilk etkileşimlerine veya Bitcoin’e girişlerine bağlı olarak kullanıcı kazandılar. Kripto para ticaretinde, çoğu ticaret çifti en büyük iki kripto para birimine, yani BTC ve ETH’ye bağlıdır. Bunlar piyasa değerine göre en büyük iki dijital varlıktır. Aynı zamanda ikisi de diğer kripto projelerinin gelişmeye devam etmesini mümkün hale getirmiştir. Bunlar, bugün çoğu projenin omurgasını oluşturuyor.

Önemli bir gösterge: İşlem hacmi ve sayısı

Bir altcoin için işlem hacmi ve sayısı, o projeye yönelik talebi gösteren başka bir faktördür. Liberal ekonomide, arz ve talep arasındaki ilişki, bir ürünün değerini anlamanın temelinde yer alıyor. Çok sayıda kripto para için arz belirlidir. Talep, daha sonra o kripto para biriminin gerçek değerini ortaya çıkarır. Kripto paranın çözdüğü temel soruna ve onu gerçek zamanlı olarak kaç kişinin kullandığına dayanarak, işlem gören hacimlerin temelini çıkarmak mümkündür. Bilmeyenler için işlem hacmi, bir kripto paranın merkezi ve merkeziyetsiz borsalardaki toplam ticaretini ifade eder.

Kripto işlem hacmi nedir? Neden önemli?

Yüksek işlem hacmi gerçek talebi gösterirken, düşük hacim düşük talebi yansıtır. Yeni bir kripto para birimi oldukça düşük bir hacme sahip olur, ancak değeri arttıkça işlem hacmi de artacaktır. Daha derinlemesine analizler, zaman içindeki ticaret hacimlerinin değişiminden ve ticaret kolaylığından oluşur. İşlem hacminin artabileceği konusundaki en iyi gösterge, bahsi geçen varlığın nerede işlem gördüğüdür. Bir kripto paraya yatırım yapmak ne kadar kolaysa, işlem hacminin artması da o kadar olasıdır. Bu noktada Binance, Coinbase ve Uniswap gibi borsalarda listelenme büyük önem arz eder.

Altcoin gelişmeyi mümkün kılan bir yol haritasına sahip mi?

İyi bir altcoin projesi gelişme için alan bırakır. Temel bir sorunu çözmek için piyasaya çıksa da, gelecek onun için yenilik demektir. Karşılaştırma için, Bitcoin eşler arası bir ödeme sistemi sundu. Ardından Lightning Network piyasaya çıktı. Bu, BTC ağındaki ödemeleri hızlı, uygun maliyetli ve ölçeklenebilir hale getirdi. Ölçeklenebilirlik, geleneksel ödeme sistemlerinden daha yavaş olduğu için başlangıcından bu yana Bitcoin’in bir dezavantajı olmuştur. Ancak şimdi, Lightning Network sayesinde bu dezavantaj daha az hissediliyor.

Lightning Network

BTC ile ilgili güçlü olan şey, kodunun açık kaynaklı olmasıdır. Bu, herkesin daha iyi şeyler inşa etmek için Bitcoin ilkelerini kullanabileceği anlamına geliyor. Yani BTC temelde bir yapı taşıdır ve herkes üstüne bir şey inşa edebilir. Ethereum ise, çeşitli akıllı sözleşme standartlarına sahiptir. Bunlar, merkeziyetsiz uygulamaları başlatmak için kullanılanlarla aynıdır. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Solana (SOL) da bu ilkeleri benimsiyor ve aynı şeyleri destekliyor. Bir kripto projesinin çeşitli girişimleri ve gelecek hedefleri varsa, yatırım yapmayı düşünmek iyidir.

Son faktör: Kripto paranın piyasa değeri

Bu son gösterge basit ama önemlidir. Örneğin Bitcoin, 327,7 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Piyasa değeri, bir projenin dolar karşısındaki toplam değeridir. Altcoin için bu, mevcut piyasa fiyatına göre dolaşımdaki miktarı ifade eder. Bitcoin şu anda 17,050 dolarlık birim fiyatıyla işlem görüyor. Dolaşımdaki 19,2 milyon BTC ile 327,7 milyar dolarlık piyasa değerini oluşturan şey bu. Bu değerleme diğer kripto para birimleri için daha düşük. Ancak bir kripto para biriminin ideal değerini belirlemek için teknik ve temel analiz yaptırmak gerekir. 

kripto piyasa değeri
Bitcoin piyasa değeri

Yüksek bir piyasa değeri, iyi bir kripto para biriminin diğer göstergelerini tamamlamalıdır. FTX’in düşüşü, yüksek piyasa değerinin bağımsız bir gösterge olmadığını ortaya koydu. Yani yatırım yapmak istediğiniz projenin, her işlevinin iyi bir şekilde çalışması gerekiyor. Projede ekip, teknik inceleme, devam eden eğitim çabaları ve topluluk aynı çizgide olmalı. Durum tespiti, bir kripto para biriminin hem şimdiki hem de gelecekteki değerini belirlemede hayati önem taşıyor. Nihayetinde, onunla uzun vadede etkileşime girecekseniz, ihtiyaçlarınız ve inançlarınızla uyumlu olmalıdır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Forbes Açıkladı: Uzun Vadede Tutulacak Altcoin Nasıl Belirlenir?

Category:
News