Ethereum Shanghai Hard Forku Geliyor: İşte Bilmeniz Gerekenler!

ethereum-shanghai-hard-forku-geliyor:-iste-bilmeniz-gerekenler!

Ethereum, 2022 yılının Eylül ayında, tarihinin en çok beklenen yükseltmesini gerçekleştirdi. Merge adı verilen bu yükseltme ile birlikte Blockchain, Proof-of-Stake mekanizmasına geçiş yaptı. Böylece kullanıcılar, ETH ödülleri için madencilik yerine token stake etme yöntemini kullanmaya başladılar. Şu ana kadar PoS mekanizması, enerji verimlilik ve ölçeklenebilirlik açısından Ether’e fayda sağladığını gösterdi. Ancak şimdi, yatırımcılar yeni bir yükseltmeyi bekliyor: Ethereum Shanghai hard fork.

Ethereum Shanghai hard fork nedir?

ETH yatırımcıları, 2023’te gerçekleşmesi planlanan Ethereum Shanghai yükseltmesi için büyük beklentilere sahipler. Bu yükseltme ile birlikte, Beacon Chain’de stake edilen kripto para birimi birimleri ticaret için serbest hale gelecek. Bu nedenle Shanghai, büyük ölçüde Ethereum’a likidite getirecek. Bahsi geçen hard fork, temel olarak EIP-4895’in bir parçası olarak piyasaya çıkacak. EIP-4895, ETH ağının ölçeklenebilirliğini daha iyi hale getirmeyi amaçlıyor.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Vitalik Buterin, Ethereum’un ölçeklenebilirliğine odaklanmaya devam eden EIP-4844 forkunu önerdi. Hard forkun bu aşamasında, ağ verimini artırmak ve aktarım hızlarını azaltmak için parçalanma olacak. Bu arada, Ethereum Virtual Machine (EVM) de Shanghai’nin dışında kalmayacak. Altcoin geliştiricileri, şu ana kadar 5 teklif yaptı ve bu teklifler onay aldı. Bunlar, akıllı sözleşmelerin yürütülmesini daha kolay hale getirmekten sorumlu olacak. Ayrıca geliştiriciler, 18 Ekim’de hard forka doğru çok önemli bir adım attı. Buna göre TestNet versiyonu Shandong’u piyasaya sürdüler.

ETH fiyatı yükseltmeye nasıl tepki verecek?

Ethereum Shanghai hard forkunun ETH fiyatını nasıl etkileyeceğini bilmek zor. Ancak, Beacon Chain’deki kilitli tokenlerin serbest bırakılmasının bir satışı tetikleyeceği yönünde fikir birliği oluşmaya başladı. Yine de, bu satış hiç gerçekleşmemesi de mümkün. Ayrıca, ETH piyasadaki en prestijli altcoin varlıklarından biri. Şu anda ETH stake eden yatırımcılar, kilitleme işlemini Merge’den önce yaptı ve altcoin’e yüksek güven duyuyorlar. Bu nedenle, fiyatı aşağı çekmek isteme ihtimalleri son derece düşük.

Son olarak, ağ yükseltmeleri genellikle altcoin’ler için faydalıdır. ETH’nin PoS modeline geçişi bunu kanıtladı. Hard fork fiyatlanmış ve kripto para geldikten sonra fazla büyümemiş olsa da, Merge öncesi oynaklık olumluydu. Ancak bu sefer olumsuz bir nokta da var. Öneriler iyi olsa da, hepsinin hard fork sırasında uygulanacağına dair bir garanti yok. Geliştiricilerin onayı sadece test aşamasında olacakları gösteriyor. Eğer Shanghai, piyasanın beklediğinden daha az ağa uygulanırsa, ETH bir düzeltme yaşayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ethereum Shanghai Hard Forku Geliyor: İşte Bilmeniz Gerekenler!

Category:
News