Ekonomistlerden Flaş Tahmin: Altın Aralık ve Mart’ta Bu Rakamlarda!

ekonomistlerden-flas-tahmin:-altin-aralik-ve-mart’ta-bu-rakamlarda!

Commodity Futures Trading Commission’dan (CFTC) alınan son ticaret verilerine göre, Kasım ayındaki ralli hızını kaybederken hedge fonlarının yeni bir katalizör arayışıyla altın fiyatları yine nötr durumda kaldı. TDS’ye göre sarı metal, 2023’ün ikinci yarısında 1.800 doların üzerinde sürdürülebilir bir ralli yayınlayacak.

“Altın, toparlanma gücünü tüketti”

Altın fiyatları, yaklaşık üç haftalık bir short squeeze’in fiyatları 1.800 doların üzerine çıkaramamasının ardından 1.750 doların üzerine su basıyor. Şubat ayı altın vadeli işlemleri en son, gün için %0,62 artışla 1.766,20 dolardan işlem gördü.

Bu arada piyasalar, ABD para politikasına ilişkin beklentilerini değiştirmeye başladı. Ayrıca piyasalar, Federal Reserve’in agresif faiz artırımlarının hızını yavaşlatmasını bekliyor. Bu gelişmelerin etkisiyle değerli metal fiyatları, Kasım ayının başında keskin bir yükseliş gördü. Ancak analistler, ilk ivmenin normal seyrini sürdürdüğünü belirtiyor. Dünya Altın Konseyi baş piyasa stratejisti John Reade, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın bu sabah 0,30 dolar alış-satış farkıyla 1.755 dolar civarında işlem görüyor. Altını 1.800 doların biraz altına götüren toparlanma, şu anda 100 ile 200 günlük MA arasında olan altınla birlikte gücünü tüketti. 60’taki RSI da nötr durumda.

altın

“Fed’den gelen mesaj, oranların daha uzun süre yüksek kalacağı yönünde”

Bazı analistler, yükselen faiz oranlarının hala birçok yatırımcıyı kenarda tuttuğuna dikkat çekiyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, yeni yılın başlangıcında faiz artırımlarının hızını yavaşlatma sinyali verdi. Ancak, piyasalar hala faiz oranlarının %5’in üzerine çıkacağını öngörüyor. ABC Bullion küresel genel müdürü Nicholas Frappell, şu yorumu yapıyor:

Fed’den gelen mesaj, oranların daha uzun süre yüksek kalacağı yönünde. Bu da dolara yardımcı olacak. Sarı metal, yüksek ve long’a doğru daha yavaş bir yolda ralli yapmış gibi görünüyor.

altın

Altın piyasası şu anda 19.431 kontrat ile net long’da

Altın piyasasındaki yükseliş inancının olmaması, CFTC’den gelen ticaret verilerine yansımaya devam ediyor. CFTC’nin 22 Kasım’da sona eren hafta için ayrıştırılmış Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt long pozisyonlarını 2.904 sözleşme ile 92.161’e düşürdüğünü gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 3.122 sözleşme artarak 69.608’e yükseldi.

Altın piyasası şu anda 19.431 kontrat ile net long’da. Bu da önceki haftaya göre nispeten değişmediğini gösteriyor. Hedge fonları short pozisyonlarını kapatmak için toplam 5 milyon ons altın satın aldı. Bu yüzden, ivmedeki düşüş önceki iki haftayla keskin bir tezat oluşturuyor. Anket döneminde külçe fiyatları, analistlerin önemli bir ilk destek haline geldiğini söylediği 1.750 doların üzerinde sağlam desteği tutmayı başardı.

altın

“Altının sürekli bir parlaklık göstermesine daha çok mesafe var”

Parlak metal, bu yıl hayal kırıklığı yaratan bir performans sergiledi. Sarı metal, Mart’taki 2.050 doların biraz üzerindeki zirvesinden Kasım başında 1.617 dolara indi. TD Securities ekonomistleri parlak metalin önümüzdeki aylarda 1.600 doların altına inmesini bekliyorlar. Bu bağlamda ekonomistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Son ralliye rağmen, ABD reel ve nominal oranlarında eğrinin kısa ucu boyunca devam eden keskin artışın, altını 2023 yılının ilk çeyreğinde 1.575 dolara çekmesini bekliyoruz. Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığının netleşmesi ve piyasanın ufukta indirimlere bakmaya başlamasıyla sarı metalin, ilk çeyrekten sonra 1.800 dolar üzerine doğru yükselmeye başlaması muhtemel.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ekonomistlerden Flaş Tahmin: Altın Aralık ve Mart’ta Bu Rakamlarda!

Category:
News