CFTC Başkanı’nın Bu 2 Kripto Para İçin Yorumu Şaşırttı!

cftc-baskani’nin-bu-2-kripto-para-icin-yorumu-sasirtti!

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam, Princeton Üniversitesi’nde yalnızca davetlilerin katılabildiği bir kripto para etkinliği sırasında konuştu. Düzenlenmemiş bir kripto piyasasının tehlikelerini ve mevzuat gereğini vurguladı. Ayrıca Bitcoin ve Ethereum yorumları şaşırttı. İşte detaylar…

CFTC Başkanı, FTX muhabbetinden dolayı eleştiri aldı

FTX’in bu ayki çöküşünden sonra, Behnam, borsayla olan bağları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi iflas eden FTX borsasının eski CEO’su Sam Bankman-Fried, şirketinin komisyonla “on binlerce saat” konuştuğunu söylemişti. Konuşmasının konusu ise CFTC’nin bir komisyoncu yerine doğrudan FTX aracılığıyla ödünç alınan parayla işlem yapılmasına izin vermesiydi. CFTC ayrıca, Bankman-Fried tarafından desteklenen ve Dijital Emtia Tüketici Koruma Yasası (DCCPA) olarak adlandırılan yasayı yürürlüğe sokmaya hazırdı. Behnam, bu yasayı, Eylül ayında “ileriye doğru büyük bir adım” olarak tanımlamıştı.

FTX ve Alameda Bu Altcoin'i Kontrl Ediyor

Behnam’ın Çarşamba günü açıklamaları, Princeton mezunları ve kripto para devleri tarafından finanse edilen Blockchain enstitüsü DeCenter’da geldi. Princeton mezunu kripto kişilikleri arasında Joseph Lubin, Michael Novogratz, Peter Briger Jr. ve Daniel Morehead vardı. FTX iflasından önce Sam Bankman-Fried planlanan açılış konuşmacısıydı. Ancak bunun yerine “FTX ve Diğer Kripto Varlıklarının Sonu: Öğrenilen Dersler” başlıklı bir panel öne çıktı. Behnam, sınırlı kaynaklara atıfta bulundu. Milletvekilleri ile politika yapıcıları olabildiğince çabuk hareket etmeye çağırdı. Böylece, komisyonunun eylemlerini savundu. “Bekleme lüksümüz yok” diye ekledi.

Benham: CFTC’nin sınırlı bir kapasitesi var

1922’de kurulan CFTC, son zamanlarda ABD’nin kripto pazarlarının ana düzenleyicilerinden biri olarak ortaya çıktı. 2014’ten bu yana, merkezi olmayan organizasyonları (DAO) düzenlemeye yönelik yeni yaklaşımı dikkat çekti. Bu nedenle Ooki DAO’ya karşı açtığı son dava da dahil olmak üzere 60’tan fazla icra davası açtı. Behnam, komisyonunun yaptırım eylemi için sınırlı kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Çünkü kripto piyasasının benzersiz doğasının yanı sıra olası mevzuatın amaçlarından biri olan doğrudan gözetimden yoksun olduğunu söyledi.

CFTC'den Bu Altcoin ve Borsaya Dava

Behnam, kriptonun spekülatif bir piyasa gibi davrandığını gerekçe gösterdi. “Bu, uğraştığımız hiçbir emtiaya benzemiyor” dedi. Düzenleme eksikliğinin yarattığı boşlukta, merkezi tartışmalardan biri, emtia veya menkul kıymetler olarak sınıflandırılması gerekip gerekmediği olmuştur. Behnam, emtia olarak görülmesi gereken tek kripto para biriminin Bitcoin olduğunu söylemişti. Böylece, Ethereum’un da bir emtia olabileceğini öne sürmüştü. Ancak Ekim ayında yaptığı önceki açıklamalardan geri adım attı.

Benham: CFTC oturup teknolojinin gelişmesini beklemeyecek

Behnam, düzenleyiciler matrisini “kusurlu bir sistem” olarak nitelendirdi. Ancak kurumlar arasındaki işbirliğini övdü. Ooki DAO davasına rağmen, kripto endüstrisi CFTC’yi büyük ölçüde SEC’den daha dostça bir düzenleyici olarak görüyor. Komisyonun FTX ile bağları, bu itibarı artırdı. Princeton’daki konuşmasında Behnam, CFTC’nin FTX ile olan ilişkisine değinmedi. Bunun yerine benzer krizleri önlemek için kripto endüstrisinin farklı alanlarındaki düzenleme ihtiyacına atıfta bulundu.

Uyuyan Dev Olan Bu 5 Altcoin Uyandı

Bu hafta başlarında iflas başvurusunda bulunan BlockFi gibi borç verme kurumlarının faydasını sorguladı. Bireysel yatırımcıların dahil olduğunu ve kriptoda spekülasyonun ötesinde kullanım vakalarının bulunmadığını vurguladı. FTX ve Bankman-Fried iflas ve soruşturmalarla uğraşırken, DCCPA’nın kaderi değişiyor.

Bu ayın başlarında düzenlenen bir etkinlikte SEC Başkanı Gary Gensler, yasa tasarısının FTX ile olan bağlarından söz etti. Behnam, bir mevzuatın yenilik ve düzenlemeyi dengelemesi gerektiğini söyledi. Böylece daha yumuşak bir duruş sergiledi. Yine de Behnam, bir piyasa düzenleyicisi olarak CFTC’nin arkanıza yaslanıp teknolojinin gelişmesini bekleyemeyeceğini söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için CFTC Başkanı’nın Bu 2 Kripto Para İçin Yorumu Şaşırttı!

Category:
News