Bank of America, Bomba Altın Fiyatı Tahmini Yaptı!

bank-of-america,-bomba-altin-fiyati-tahmini-yapti!

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasından sonra altın fiyatı yükseldi. Bununla birlikte, Bank of America’nın (BofA) 2023 görünümüne göre, altın ve gümüş yeni yılın ilk yarısında zorlu ters rüzgarlar görecek. Bu yüzden BofA, değerli metal yatırımcılarının biraz sabırlı olması gerektiğini söylüyor.

“Yakın vadede altın fiyatı için zor bir ortam olacak”

Ancak, bankanın tahminlerine göre altının yıl sonuna kadar 2.000 dolara giden sağlam bir yolu var. Bank of America’nın emtia stratejisti Michael Widmer Çarşamba günü yaptığı bir webinar sunumunda, gelecek yıl altının yükselişini beklese de, en azından yılın ikinci çeyreğine kadar daha yüksek fiyatlar görmeyi beklemediğini söylüyor. Bu bağlamda Widmer, sunumunda şu açıklamayı yapıyor:

Yakın vadede altın için zor bir ortam olacak. Mevcut ters rüzgarların, Fed daha az şahin olana kadar azalması pek olası değil. Bununla birlikte, 2023’e kadar agresif faiz artışlarından uzaklaşmak, muhtemelen piyasaya yeni alıcılar getirecek.

Altın fiyatı

BofA’nın 2023 ve 2024 altın fiyatı tahminleri

Altın piyasası sağlıklı fiziksel talep görmeye devam ediyor. Bununla birlikte Widmer, yatırım talebinin kısa vadeli fiyat hareketini etkileyen en büyük faktör olduğuna dikkat çekiyor. Mevcut makroekonomik ortamın yatırımcıları değerli metali elde tutmaya teşvik etmediğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca, “Veriler, ticari olmayan ilginin 2020 boğa piyasasında görülen seviyenin yaklaşık yarısında çalıştığını gösteriyor” diyor.

Piyasa katılımcıları, yılın ilk yarısında fiyat hareketinin kasvetli olması bekliyor. Bununla birlikte, BofA, Fed faiz oranlarını yükseltmeyi bıraktığında, kaderin dramatik bir şekilde tersine dönmesini bekliyor. Banka, gelecek yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde altın fiyatlarının ortalama 2.000 dolar olacağını öngörüyor. 2024’e bakıldığında, BofA, altın fiyatlarının ortalama 2.086 dolar ile yüksek kalacağını tahmin ediyor.

Altın fiyatı

“O zaman geldiğinde, altın için iyi bir piyasa olacak”

Widmer, altın fiyatlarını bu yılın başlarında 2.000 doların üzerine çıkaran temel belirsizliğin sağlam bir şekilde yerinde kaldığını da sözlerine ekliyor. Jeopolitik gerilimler yükselmeye devam ediyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, enflasyon kalıcı bir ekonomik tehdit olarak ortada duruyor. Ayrıca, bir enerji krizi küresel ekonomiyi resesyona itmekle tehdit ediyor. Widmer, “Fed faiz oranlarını yükseltmeyi bıraktığında, muhtemelen altın fiyatı için iyi bir piyasa olacak” diyor.

Fed’in faiz artırımlarını ne zaman durdurmasının beklendiğiyle ilgili olarak, BofA nihai faiz oranının Mart ayına kadar %5,00 ile %5,25 arasında zirveye ulaşacağını öngörüyor. Aynı zamanda banka ekonomistleri, Fed’in gelecek yılın Aralık ayına kadar faiz oranlarını düşüreceğini tahmin ediyor.

gumus

BofA, altının yanı sıra gümüşte de yükselişe geçti

Fiyatların üçüncü çeyrekte 25 dolara çıkmasını ve 2024’e kadar yüksek kalmasını bekliyor. Altın gibi gümüş de artan faiz oranları nedeniyle zayıf yatırım talebi karşısında zorlandı. Yaklaşan bir ekonomik yavaşlamanın, gümüşün gelecek yıl altından daha iyi performans göstermesini engelleme ihtimali var. Bununla birlikte Widmer, sağlam temel talebin piyasayı desteklemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Uluslar yeşil enerji geliştirmeye çalışırken, güneş enerjisi sektöründeki gümüş talebinin büyümeye devam etmesi bekleniyor. Widmer, otomobil sektöründeki gümüş talebinin 2023’ten 2026’ya kadar istikrarlı bir şekilde artacağını da kaydediyor. Widmer, görünüm raporunda, şu hususların altını çiziyor:

Yatırımcılar genellikle gümüşe hem makro hem de mikro bir mercekle bakarlar. Makro tarafta, bir Fed pivotu ve doların istikrarı değerli metali daha çekici hale getirmesi var. Bu arada, mikro tarafta, endüstriyel alımda bir istikrarın sağlanmasının yardımcı olması mümkün.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bank of America, Bomba Altın Fiyatı Tahmini Yaptı!

Category:
News