10 Binden Fazla Bitcoin Borsalara Yığıldı! Hangi Seviyeler Beklenmeli?

10-binden-fazla-bitcoin-borsalara-yigildi!-hangi-seviyeler-beklenmeli?

Bitcoin madencileri olumsuz piyasa koşulları nedeniyle masrafları BTC kullanmaya devam ediyor. On-chain verileri, yüklü Bitcoin’in madenci cüzdanlarından borsalara aktığını gösteriyor.

10.000’den fazla Bitcoin (BTC) borsalara aktı

Bitcoin fiyatı, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Aralık ve önümüzdeki aylarda faiz artışlarının kademeli olarak düşeceğini öne sürdükten sonra yükselmeye başladı. İşlem hacmi 0’ün üzerinde artarken fiyatı 17.194 dolara ulaştı. Fakat, on-chain veriler madencilerin mali zorluklar nedeniyle Bitcoin sattıklarını gösteriyor. Bu da Bitcoin hash rate’in sürekli olarak düşmesine neden oluyor.

Whale Alert tarafından sağlanan verilere göre, madenciler 1 Aralık’ta toplam 10.050 BTC’yi Coinbase’e aktardılar. Bu fiat bazında 171 milyon doları aşan bir transfer anlamına geliyor. Bununla birlikte, son 24 saat içinde yüklü miktarda BTC satış işlemleri de söz konusu.

On-chain analisti IT Tech, grafikteki satışı BTC madencisi Poolin’in cüzdanından çıkan 10.000 adet Bitcoin ile doğruluyor. Madenciler aynı anda rezervlerinin bir kısmını transfer ederse, BTC fiyatı satış baskısıyla karşı karşıya kalacak.

Madenci satışlarından tedirgin olan balinalar beklemeyi tercih ediyor

Madencilerin artan satış baskısının ortasında balinalarda satın alımlarda kısıtlamaya gitti. Böylece lider kripto gün içindeki rallilerini %2 civarında tutmak zorunda kalıyor. Aslında, bu hafta 4.000 BTC satan madenciler düşüşün arkasındaki faktörlerden biriydi. On-chain veriler, madencilerin BTC 20.000 dolardan 16.000 dolara düştükten sonra borsalara daha fazla Bitcoin taşıdığını gösteriyor.

Son birkaç ay, madencilerin tuttuğu rezervlerde 13.000 BTC düşüş gördü. BTC fiyatı düşüşün bir sonucu olarak şu anda 2022’nin başında olduğu seviyede. Ayrıca, daha az madencilik faaliyetinin bir sonucu olarak, Bitcoin hash rate düşmeye devam ediyor. Yatırımcılar şimdi yeni yıl öncesinde lider kriptodan 20.000 doların üzerinde fiyat bekliyor.

Faizler düşerken BTC yükselme şansı bulabilir mi?

Bitcoin fiyatı, 1 Aralık’ta kısa süreliğine 17,000 doların üzerinde çıkma fırsatı buldu. Yukarıda yönde hareketi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın en son yaptığı konuşmada Aralık ayından itibaren daha yavaş faiz artırımlarından bahsetmesinin ardından başladı. Şimdi teknik indikatörler, Bitcoin’de düşüş eğiliminin tükendiğini gösteriyor. Bununla birlikte, bazı uzmanlar, Bitcoin’in fiyat hareketinin henüz bir ayı piyasası tabanını ve yükseliş yönlü bir canlanmayı doğrulamak için gerekli tüm koşulları karşılamaması nedeniyle dikkatli olunması çağrısında bulundu. Matrixport’ta araştırma ve strateji uzmanı Markus Thielen, yakın tarihli analizlerinde şunları kaydetti:

Bu yıl sonunda başarısız olan üç girişim gördüğümüz için, sürdürülebilir bir ralli ve döngüsel bir düşüş çağrısı yapmak için Bitcoin fiyatının 20.851 dolar üzerinde işlem görmesini beklememiz gerekiyor.

Ayrıca, araştırma firması Cubic Analytics’in kurucusu Caleb Franzen, Bitcoin aylık grafikte pozitif bir “Heikin Ashi” mumu kaydettiğinde bir boğa canlanması olacağını belirtti. Heiken Ashi ve geleneksel mumular, bir kriptonun belirli bir dönem için açılış, yüksek, düşük ve kapanış fiyatları kullanılarak oluşturulur. Ancak Heiken Ashi, geleneksel mumların ortalama bir versiyonudur. Bu nedenle, gürültünün kesilmesine yardımcı olur ve geleneksel mumlara göre trendin tersine dönmesinin daha iyi ölçülmesini kolaylaştırır.

Heiken Ashi, tarihse olarak ayı piyasanın sonuna işaret ediyor

Caleb Franzen, Pazartesi günü tweet attığı tweet’lerde Heikin Ashi mumunun tarihsel olarak neler söylediğini paylaştı. Bitcoin şu anda art arda 12. kırmızı aylık Heikin Ashi mumunu üretirken, “5 aylık kırmızı mumlardan sonra, yeşil bir aylık mum her zaman ayı piyasasının sonunu işaret eder”. Franzen, ardışık 12 kırmızı Heiken Ashi mumlarının yeşile dönmesi durumunda ayı piyasasının sonunda olabileceğimizi söylüyor.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin fiyatı bugün tekrar 17.000 doların altında geriledi. Haftalık grafikte RSI yükseliş sapmasını gösteriyor. Bu sapma, RSI yeni bir düşük/döngüsel fiyat düşüklüğünü onaylamadığında ortaya çıkar. Diğer bir deyişle, fiyat düşerken RSI sabit kalır veya yükselir. Teknik analistler, bunu yaklaşan bir pozitif trend değişikliğinin erken bir işareti olarak görüyorlar.

Thielen, “RSI’ın bu döngü için Ocak 2021’de zaten zirveye ulaştığını görmek ilginç. Bitcoin’in 22’deki ikinci zirvesini doğrulamadığını not etmekte şaşırtıcı” diyor. Matrixport’un araştırma ve strateji uzmanına göre, sürdürülebilir bir ralli için Bitcoin’in haftayı 20.851 doların üzerinde kapatması gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için 10 Binden Fazla Bitcoin Borsalara Yığıldı! Hangi Seviyeler Beklenmeli?

Category:
News