Morgan Stanley: Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Sürebilir!

morgan-stanley:-kripto-para-kisi-bu-tarihe-kadar-surebilir!

Morgan Stanley analistleri, ayı piyasasını derinleştiren iflasların kripto para sektörüne zarar verdiğini, ancak geliştirmelerin kurtuluşun anahtarı olacağını söylüyor.

Analistler kışın bir süre daha etkisini sürdüreceğini öngörüyor

Morgan Stanley, Çarşamba günü yayınladığı araştırma raporunda, kripto fiyatlarının düşmesiyle yatırımcı ilgisinin değiştiğini söyledi. Kripto paralara yönelik bireysel ilgi azalırken, geleneksel finansal müşterileri düzenlenmiş ürünlere daha fazla ilgi gösteriyor. Rapora göre, FTX ve Alameda Research’ün iflasının ardından “piyasa, yayınlanan tüm projelerin değerini yeniden değerlendiriyor”. Ayrıca yatırımcılar artık kaldıraç kullanırken tereddütte kalıyor. 28 Kasım’da bankanın ikinci yıllık “Kripto para vs Geleneksel Finans” etkinliğindeki tartışmalar, sektörde daha fazla iflas ve kaldıraçsızlaştırma beklentisi olduğunu gösteriyor.

Kripto para kışı hangi tarihte son bulacak?

Bu sürecin ne kadar süreceği belirsiz olsa da, çoğu katılımcı “kripto, Blockchain ve ledger teknolojisinin gelecekte daha da geliştirileceği ve finansal varlıkların ticaretinde giderek daha fazla kullanılacağı” görüşündeydi. Bazı yatırımcılar, kripto paraların tamamen ana akım haline gelmesinin 10-15 yıllık bir yolculuk olabileceği görüşünde. Bu süreçte odak noktası hâlâ kripto para altyapısı oluşturmaya odaklanıyor. Morgan Stanley analistleri, kripto kışı olarak bilinen şeyin başlamasından bu yana bir yıl geçtiğini belirtiyor.

2023 Öncesi Takip Etmeniz Gereken 8 Yeni Kripto Para Lansmanı

Bitcoin’in fiyat hareketleri şu anda mevcut döngünün 2017-18’de görülene benzer olduğunu gösteriyor. Her iki seferde de fiyatı zirvesinden p’ten fazla düştü. Düşük volatilite dönemini takip eden süreçte bu noktada benzer bir düşüş yaşadı. Bununla birlikte, kaldıraçlı işlemler, bu döngüde bir öncekinden daha fazlaydı. Bunun nedeni muhtemelen piyasa yapıcılar, şirketler ve yatırımcılar gibi kurumların bu sefer baskın olması. Oysa 2017-18’de dönemde piyasaya bireysel yatırımcılar hakimdi. Morgan Stanley, özellikle en büyük stablecoin Tether (USDT) için stablecoin piyasa değerinin geçen ay düştüğüne dikkat çekerek kaldıraçsızlaştırmanın devam etmesini bekliyor. Alameda Research’ün en büyük tek tether alıcısı olduğunu belirtiyor.

JPMorgan, FTX’ten sonra kripto para düzenlemeleri için baskı yapıyor

Bir diğer yatırım devi olan JPMorgan, FTX çöküşünün ardından iflasların hızlanacağını söyledi. Şirket araştırma raporunda, MiCA yasa tasarısının yürürlüğe girmesinin 18 ay süreceğini belirtti. Ancak bu tarihte kadar FTX’in çöküşünün etkilerinin süreceğini söyledi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, FTX Kasım ayında iflasını duyurdu. JPMorgan, ABD düzenleyici girişimlerinin, Terra nedeniyle daha fazla ilgi topladığını belirtiyor. Kripto borsası FTX’in bu ayki çöküşü de muhtemelen daha büyük bir aciliyet duygusuna yol açacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Morgan Stanley: Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Sürebilir!

Category:
News