LUNA, Celsius ve FTX Çöküşünü Bilen Efsane: Sıradaki Bu!

luna,-celsius-ve-ftx-cokusunu-bilen-efsane:-siradaki-bu!

LUNA çöküşünü bilen Swan Bitcoin’in CEO’su ve kurucusu Cory Klippsten yeni açıklamalar yaptı. Uzman isim Bitcoin için “dünyanın birincil para biçimi olacak” dedi. İşte detaylar…

Klippsten: Bitcoin için “mükemmel sonuç” bu

Cory Klippsten’e göre, uzun vadede Bitcoin; ABD doları ve diğer fiat para birimlerinin yerini alacak. Ayrıca altcoinleri de geride bırakarak dünyanın birincil para biçimi haline gelecek. Klippsten, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Muhtemel sonuç, Bitcoin’in on yıllar boyunca boyut, piyasa değeri, fiyat ve satın alma gücü açısından büyümeye devam etmesi. Sonunda muhtemelen uzun vadede ABD dolarının yerini alacak küresel bir para haline gelmesidir. Bu 20 ila 30 yıl sonra olabilir. Ancak gelecek yüzyıla kadar olmayan bir şey de olabilir.

Haftanın ortasına ve Kasım ayının son gününe gelmişken, altcoin piyasalarındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Bugün, özellikle projelerin yol haritasında yer alan gelişmeler ve birçok konferansın başlangıcı dikkat çekiyor. Ayrıca çeşitli borsa listelemeleri ve yeni ürün lansmanları da bugünün önemli maddelerinden. İşte bugün, 27 altcoin için yaşanacak gelişmeler…

Klippsten, Ether ve Solana gibi altcoinlerin “shitcoin” olduğunu öne sürerek, Bitcoin’den farklı olarak para biçimleri olmayı umut edemeyeceklerini iddia etti. Ayrıca Ethereum’un eninde sonunda “patlayacak” bir “sahtekarlık” olduğunu söyledi. Klippsten, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Birisi bu altcoinlerin para arzını düzenleyip kontrol edebilir ve istediği zaman kodu değiştirebilir. Merkezi olmayan, değişmez ve sahibi olmayan Bitcoin’den çok farklı bir şey… Bu altcoinlerin hiçbiri gerçek paraya dönüşemez.

FTX, LUNA çöküşü hakkında da konuştu: Sektör için faydalı

Celsius, Luna/UST ve FTX’in çöküşünü doğru bir şekilde tahmin eden Klippsten, ayrıca, FTX çöküşünden bahsetti.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi bir zamanlar üçüncü en büyük kripto borsası olan FTX’in çöküşü, piyasaları karıştırdı. Üstelik, Bitcoin’i 17.000 doların altına gönderdi. Diğer yandan, Pazartesi günü iflas başvurusunda bulunan BlockFi gibi kripto işletmelerini etkiledi.

5 Önemli Model, Bitcoin İçin Dip Fiyatı Belirledi: İşte Seviyeler!

Şirketi Bitcoin’e odaklanan Klippsten, FTX’in başarısızlığının ve Celsius, 3AC ve Terraform Labs gibi kripto şirketlerinin parçalanmasının, “sektör için faydalı” olduğunu söyledi. Bu şekilde, “dolandırıcı” işletmelerin ortadan kalktığına dikkat çekti.  Klippsten, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Biz Bitcoinciler, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarını kabul etmekten ve Bitcoin’i satışa çıkarmaktan tamamen mutluyuz… tabii bu, Bitcoin çevresindeki bu dolandırıcı iş modellerinden bazılarını ve bu nahoş karakterlerden bazılarını temizlemeye yardımcı olacaksa.

Ethereum, DeFi eleştirisi: “Berbat bir piyasa”

FTX’in çöküşünü gerçekleşmeden önce tahmin eden Klippsten, FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’i “Scam Bankster Fraud” olarak nitelendirdi. Ayrıca, son zamanlarda bir risk kanıtı protokolüne geçiş yapan Ethereum’un giderek daha “karmaşık” hale gelip politize olduğu için başarısız olacağını ima etti. Ethereum’un uzun bir süredir ekside olduğunu iddia etti. Uzman, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bu şey teorik olarak en başından beri bozuk, Layer-1 protokolüne çok fazla işlevsellik sığdırmaya çalışıyor… Tüm proof-of-stake ağları en başından ölüme mahkumdur ve uzun vadede var olamazlar. Temelde politiklerdir. Bunlar sonunda büyük bir patlama yaşayacak.

Bitcoin, ETH, SHIB Değil: Bu Altcoin Resmi Para Oluyor!

Ayrıca Klippsten, merkeziyetsiz finans alanına da değindi. “DeFi temelde sahtedir” diye ekledi. DeFi için “daha çok, insanların yüzde 1’inin yüzde 99’unu dolandırdığı Güç Yasası gibi bir şeye bakıyorsunuz” dedi. “İçeriden biri değilseniz, katılmak için gerçekten berbat bir piyasa,” diye ekledi.

Bitcoin fiyatı için beklentiler

Bitcoin’in dört yıllık döngülerde hareket ettiğini öne süren Klippsten, FED’in parasal sıkılaştırmadan daha güvercin bir politikaya doğru dönmeye hazırlandığını söyledi. Bu da Bitcoin’i etkileyebilir. Klippsten, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Fed’in gevşediğini göreceksiniz. Teknoloji hissesi spekülasyonu ve sistemdeki aşırı kaldıraçla devam eden her şeyi silip süpüreceğiz. Tekrar yoldan çıkabilirsek, bir noktada küresel olarak tüm varlıklarda başka bir boğa piyasası olacak gibi görünüyor… Görünüşe göre Bitcoin gezintiye çıkacak.

Dört yıllık döngüleri göz önüne alındığında, Bitcoin’in 14.000 doların hemen altında olası bir tabanı olduğunu da sözlerine ekledi. “Bitcoin’in Aralık 2017’deki haftalık kapanış seviyesi ve Haziran 2019’da en yüksek seviyesi olan 13.800 doların altına düşeceğine inanmak benim için gerçekten zor” dedi. Ancak Klippsten, Bitcoin’in kısa vadede ulaşabileceği ve onu endişelendirecek bir fiyatın olmadığını da sözlerine ekledi. Klippsten, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Bitcoin’in gelişiyle ne keşfettiğimizi ve nelerin icat edildiğini yeterince anlıyoruz. Bence gerçek galip gelecek.

'Alım Fırsatı' Diyen Piyasa Analisti, 5 Altcoin İsmi Paylaştı!

LUNA, FTX için önceden uyarmıştı

Klippsten daha önce Celsius, Luna/UST ve FTX hakkında uyarıda bulunmuştu. Başarısız olmalarından çok önce bunların “Ponzi dolandırıcılıkları” olduğunu iddia etmişti. Örneğin Temmuz ayında Klippsten, FTX’in birçok “kripto şeması ve dolandırıcılığından” biri olduğunu öne süren bir tweet attı. Kasım ayı başlarında FTX iflas başvurusunda bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için LUNA, Celsius ve FTX Çöküşünü Bilen Efsane: Sıradaki Bu!

Category:
News