FTX Kurucusundan Şok Açıklamalar: Bitcoin’ler O Borsaya Gitti!

ftx-kurucusundan-sok-aciklamalar:-bitcoin’ler-o-borsaya-gitti!

Salı günü, Sam Bankman-Fried’in (SBF) FTX iflasından bu yana yaptığı ilk uzun röportaj gazeteci Tiffany Fong tarafından YouTube’da yayınlandı. Bankman-Fried, röportajda dikkat çeken açıklamalar yaptı. Hatta, FTX hacker’ına bile değindi. İşte detaylar…

FTX CEO’su, “arka kapı” iddialarına cevap verdi

Eski CEO, iflastan bu yana kendisi hakkında öne sürülen bir dizi iddiaya ve FTX ABD’li müşterilerinin durumuna ilişkin bakış açısını sundu. Wong, CEO’nun FTX’in finansal kayıtlarını başkalarını uyarmadan komutları yürütmeye izin veren bir “arka kapı” kullanarak değiştirdiği yönündeki önceki iddialarla ilgili olarak SBF’yi sorguladı. Bu iddia, FTX’in iflas etmesinden sonraki günlerde Reuters tarafından defalarca tekrarlanmıştı. Arka kapının müşteri fonlarını FTX’in kardeş ticaret masası Alameda Research’e aktarmak için kullanıldığını ekledi.

Popüler Altcoin Artık Sonlandırılıyor

Görüşme sırasında SBF, “Kesinlikle sistemde bir ‘arka kapı’ inşa etmiyordum,” diye yanıtladı. “Tam olarak neyi kastettiklerini bilmiyorum,” diye ekledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Reuters, 15 Kasım’da arka kapının FTX’in mühendislik başkanı Gary Wang tarafından yapıldığını iddia etmişti. İddiaya göre sadece Wang, SBF ve onun en içteki çevresi fonların hareketini biliyordu.

“FTT değersiz değil”

FTT ile ilgili olarak SBF, borsanın tokenının değersiz olduğuna inanmadığını söyledi. FTT’nin satın alma yakma mekanizması, ücret indirimleri ve nakit akışına işaret etti. “Değerinin ortalama tokenden daha ekonomik olarak desteklendiğini düşünüyorum” dedi. FTT, Kasım ayına 20 doların üzerinde başladı. Ancak şimdi yazım sırasında 1,31 dolardan işlem görüyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao, açık piyasada 500 milyon dolar değerinde token satmakla tehdit ettiğinde fiyatı hızla düştü.

Haftanın ortasına ve Kasım ayının son gününe gelmişken, altcoin piyasalarındaki gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Bugün, özellikle projelerin yol haritasında yer alan gelişmeler ve birçok konferansın başlangıcı dikkat çekiyor. Ayrıca çeşitli borsa listelemeleri ve yeni ürün lansmanları da bugünün önemli maddelerinden. İşte bugün, 27 altcoin için yaşanacak gelişmeler…

SBF, tokenin Alameda ve FTX’teki (FTT’nin teminat olduğu) marj çağrıları veya varlığın likidite eksikliği nedeniyle çöktüğü iddialarını reddetti. Bunun yerine, büyük satışa yol açan şeyin borsaya olan güven kaybı olduğunu söyledi.

SBF’in iflas pişmanlığı

FTX 11 Kasım’da iflas başvurusunda bulunduğunda, hem Alameda Research hem de FTX US dahil yüzlerce bağlı şirket ona katıldı. Bankman-Fried, yalnızca bir gün önce FTX US’teki varlıkların serpintiden “mali olarak etkilenmediğini” iddia etmişti. Ertesi gün birçok kişinin kafası karışmış ve ona kızmıştı. Bankman-Fried, “Bu belgeyi sunduğum için beni suçlayabilirsiniz. Sadece hayır demeliydim. Yapılacak en doğru şey, iflas başvurusu yapmamaktı” dedi. Ayrıca, bu kararı iptal etmek için “her şeyimi verirdim,” diye ekledi.

Bu 5 Altcoin Sıçrayacak! Bu 2 Coin Düşebilir

FTX hackerı konusundaki düşünceleri

Ayrıca Bölüm 11 iflas başvurusunun yapıldığı gece 650 milyon dolarlık şüpheli “hack“in arkasında kimin olabileceğini daralttığını söyledi. Bankman-Fried, “Şüphelileri sekiz kişiye kadar daralttım. Hangisi olduğunu bilmiyorum” dedi. Şüphelinin ya eski bir FTX çalışanı ya da eski bir çalışanın bilgisayarına kötü amaçlı yazılım yükleyen biri olduğunu öne sürdü.

FTX’in şu anda kendisini içinde bulduğu karmaşaya nasıl düştüğü konusunda, Bankman-Fried, Fang’a borsasının tokeni FTT’nin çöküşünün doğrudan herhangi bir marj çağrısı nedeniyle bir banka hücumuna yol açmadığını söyledi. Ama korkudan kaynaklanan büyük bir satış nedeniyle sorun yaşadıklarını aktardı. Bir likidite kriziyle karşı karşıya kalan ve borsanın bire bir müşteri fonu rezervi tutmadığını kabul etmek zorunda kalan FTX, 9 Kasım’da tüm müşteriler için para çekme işlemlerini dondurdu.

Bu sırada, hacker FTX’ten çaldığı coin’leri hareket ettirmeye devam ediyor. Uzmanlar, 4.1 milyon dolarlık 255 BTC’nin OKX’e gittiğini buldu. Ayrıca hacker çaldığı fonları CoinMixer’a yatırdı. İlk CoinMixer yatırımı, hacker’ın Ren Bridge’i kullanmasının ardından gerçekleşti. Bilindiği gibi Ren Bridge’i Ethereum’ları Bitcoin’e dönüştürmek için kullandı. Son durumda, hackerın cüzdanında 7 milyon dolarlık ETH kaldı. Uzman isim ZackXBT, hacker’ın CoinMixer’dan para çekmesinin ardından fonları OKX’e aktarmasının olası olduğunu söyledi.

Neden Bahamalar?

Geçtiğimiz haftalarda, FTX, Bahamalı “düzenleyicilerin” Bahama vatandaşları için para çekme konusunda kendisine etkinleştirme emri verdiğini duyurmuştu. Bahama SEC daha sonra düzenleyicilerin böyle bir talepte bulunduğunu yalanladı. Gerçekte SBF, Fong’a Bahama’daki geri çekilmelere öncelik verdiğini itiraf etti. Çünkü “şu anda bulunduğum yer orası” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için FTX Kurucusundan Şok Açıklamalar: Bitcoin’ler O Borsaya Gitti!

Category:
News