FED Başkanı Konuşacak! Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

fed-baskani-konusacak!-altin-ve-bitcoin-nasil-etkilenir?

Altın fiyatları ve diğer piyasalardaki yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası gidişatına ilişkin verilerini bekliyor. Ayrıca FED Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına odaklanmış haldeler. Odağın bu yönde olması, dolardaki düşüşün de yardımıyla altın fiyatlarını Çarşamba günü yükseldi. Peki, Powell’ın konuşmasından neler beklenmekte? Konuşma ne zaman olacak? İşte detaylar…

Piyasanın odağı Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında

Spot altın, ons başına 1.755,48 dolardan işlem görüyor. Dolar endeksi yüzde 0,2 düştü ve bu da altını diğer döviz sahipleri için daha ucuz hale getirdi. Bugün, altın fiyatlarını etkileyecek bir gelişme yaşanacak. Aralık ayı FED toplantısı 13-14 Aralık’ta yapılacak olsa da, FED Başkanı bugün bir toplantıya katılacak. Jerome Powell, Brookings Enstitüsü’nün Washington’da düzenleyeceği etkinlikte konuşacak. Söz konusu konuşmanın Türkiye saati ile 21.30’a denk geleceğini belirtmekte fayda var. Konuşma ile, FED’in gelecek yılki faiz artırım planlarına ilişkin yeni ipuçları için değerlendirilecek.

100x Yapan Coinleri Öngören Analist: Sıra Bu 4 Altcoin'de!

Diğer yandan bugün, TSİ 16.15’te yayınlanması beklenen ADP Ulusal İstihdam raporu da yatırımcıların radarında. ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meir, Powell’ın konuşmasının piyasanın ana odak noktası olduğunu söyledi. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Powell şahin bir duruş sergilerse dolar güçlenecek ve altın muhtemelen 1.745 dolar seviyesine düşecek. Ancak daha uzlaşmacı bir ses çıkarırsa, altın belki 1.780 dolar seviyesine çıkabilir.

Fed Başkanı konuşması Bitcoin ve altcoin’leri nasıl etkiler?

Edward Meir’in, Powell’ın konuşmasının ardından altının nasıl etkileneceğine yönelik açıklamalarına paralel olarak kripto para alanındaki beklentiler de belirlenebilir. Altın ve kripto para piyasası, son dönemlerde ters bir korelasyon sergiliyor. Yani, güvenli liman statüsündeki altının yükseldiği durumlarda, piyasadaki güven hissiyatı azalmış oluyor.  Piyasadaki güvenin azaldığı durumlarda ise yatırımcılar BTC gibi riskli varlıklardan uzaklaşıyor. Bu da fiyatlarda düşüşe neden oluyor.

'Gerçek Çöküş Şimdi Geliyor' 3 Uzman: Altın ve Bunlara Sığının!

Altın piyasasında Çin etkisi

Yüksek faiz oranları, getiri sağlamayan varlığı elde tutmak için daha yüksek fırsat maliyetlerine dönüşmekte. Bu yüzden bu yıl yükselen enflasyona ve diğer belirsizliklere karşı bir koruma olarak altının geleneksel statüsünü kontrol altında tuttu. Bu arada, Ulusal Sağlık Komisyonu, en büyük altın tüketicisi Çin’in 29 Kasım’da yeni COVID vakalarında hafif bir düşüş bildirdi.

OANDA’nın kıdemli analisti Edward Moya, Çin’in güçlü olduğu durumlarda altının risk iştahını artırdığı ve mücevher talebini artırdığını aktardı. Bu nedenle Çin’in sağlık yetkililerinin sıfır COVID politikasında ince ayar yapmaya yakın olduklarına dair bazı net sinyaller vermesi halinde altının ivme kazanabileceğini söyledi. Resmi bir ankete göre, Çin’in fabrika faaliyetleri Kasım ayında daha hızlı bir şekilde daraldı. Ayrıca küresel talebin yumuşaması ve COVID-19 kısıtlamalarının ağırlığı altında kaldı.

Bitcoin, DOGE, Altın ve Gümüş Hangisi Korur

Yatırımcılar “tünelin sonundaki ışığı” görüyor

High Ridge Future metal ticareti müdürü David Meger, Fed’in faiz artırımlarının büyük kısmının fiyatlanmasıyla birlikte, yatırımcıların artık faiz artışlarının sona erdirilmesi açısından “tünelin sonundaki ışığı” gördüklerini söyledi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, yükselen enflasyonu dizginlemek için bu ayın başlarında art arda dördüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımı yaptı.

Fed fon vadeli işlemleri, bu ay yapılacak bir politika toplantısında 50 baz puanlık bir artış olasılığını yüzde 63,5 ve Şubat ayında benzer bir faiz artırımı olasılığını yüzde 88 olarak fiyatladı. City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, “Dolardaki potansiyel toparlanma ve dünya çapında hala yükselen faiz oranları, yatırımcıların altın gibi düşük ve sıfır getirili varlıklardan çekinebileceği anlamına geliyor” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için FED Başkanı Konuşacak! Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenir?

Category:
News