‘Büyük Satış Dalgası Geliyor’ Altın Yıl Sonunda Bu Diplerde Olabilir!

‘buyuk-satis-dalgasi-geliyor’-altin-yil-sonunda-bu-diplerde-olabilir!

Altın fiyatı, belirsizlikler arasında gelgitler yaşamaya devam ediyor. Araştırma şirketi Queen Anne’s Gate Capital’in CEO’su Kathleen Kelley’e göre, piyasalar altını yıl sonuna kadar daha büyük bir satış riskiyle fiyatlıyor.

“Covid alımlarının çoğu artık sular altında”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2020’de altın, 1.600 dolardan 2.000 doları aşan yeni rekor seviyelere yükseldi. Bu yüzden birçok yatırımcı altına yığıldı. Kathleen Kelley, büyük Covid altın satın alma çılgınlığı gerçekleşmeden önceki ETF pozisyonlarına dayanarak, yatırımcıların su altında kalan mevcut pozisyonlarının çoğunu kapatmayı düşünüyor olabileceğini söylüyor. Bu bağlamda Kelley, şu açıklamayı yapıyor:

Covid sırasında, birçok insan varlıklarının bir kısmını altına, özellikle ETF’lere yatırdı. Herkes altın ETF’lere yığıldı. Böylece, altın ETF’ler 80 milyon onstan 110 milyon onsa çıktı. Bu alımların çoğu artık sular altında.

Altın

“Ancak, altın yakında tekrar düşecek!”

Bununla birlikte, 2022’de sarı metal yedi ay üst üste kayıplar verdi. Dahası, Ekim ayında 1.600 dolar civarında işlem gördü. Son zamanlarda, FTX’in çöküşünün ardından kripto alanındaki kaos, insanları altın gibi daha güvenli varlıklara itti. Bu yüzden değerli metal, biraz yükseliş dalgası yakaladı. Kathleen Kelley, bu etki hakkında şu görüşleri paylaşıyor:

Şu anda, kriptoda olanlardan dolayı altında bir sıçrama var. Birçok varlık kriptodan çıkıyor. Ayrıca, bir miktar para tekrar altına akıyor. Bu, altının 1.600 dolar seviyesini geçmesine yardımcı oldu. Ancak altın yakında tekrar düşecek.

Altın fiyatı 1.300 dolara mı gidiyor?

Bu yılın genel eğilimi, yatırımcılar kendilerine kar getirmeyen pozisyonlardan çıktıkça altın destekli ETF’lerden önemli çıkışlar oldu. Kelley, yine de Covid öncesi seviyelere geri dönmek için yatırımcıların hala satacak bir miktar altının kaldığını da sözlerine ekliyor. Bu ifadelerini şu şekilde açıyor:

ETF’lerde 95 milyon onsa geri döndük. Ancak 2020’de 75 milyon ons civarında başladık. Yani, su altında kalan ETF’lerden çıkacak 20 milyon ons daha var. Bu da fiyatları 1.300 dolara düşürüyor.

Altın

“Altında daha ağır satışlar görmek mümkün”

Artı, altın şimdi daha yüksek faiz oranları ve daha güçlü bir dolar ile tanımlanan bir makro ortamla karşı karşıya. Kelley, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu, altından daha iyi performans gösteren, kendilerine olumlu getiri sağlayan alternatifler olduğu anlamına geliyor. Yıl sonuna girerken ve insanlar portföylerine bakıp, potansiyel olarak, bazı vergi kayıpları alırken, altın, onu almak için bariz yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Çünkü, pozitif getiri ile daha iyi seçenekleriniz var. Atın 1.600 dolar seviyesine yaklaştıkça, tipik olarak altın alan yatırımcılar gelecek yıl Hazine tahvillerine daha fazla bakmaya başlıyorlar. Bu yüzden, daha ağır satışlar görmek mümkün.

Altın

“Bu durum altına yardımcı olmayacak”

Pek çok şey, Federal Reserve’in Aralık toplantısından sonra ne yapmaya karar vereceğine bağlı. Ancak, Kelley’ye göre kısa vadede bir Fed pivotu olası değil. Bu durumu ise Kelley, şöyle izah ediyor:

Faizlerin düşmesini beklemiyorum. Fed muhtemelen faizleri artırmayı aynı hızla durduracak. Ancak, yine de ABD doları için olumlu bir zemine sahip olacaksınız. Bu da altına yardımcı olmayacak. Mal enflasyonu düşüyor. Bu nedenle TÜFE ve ÜFE’de baskının kalktığını görüyoruz. Fed’in Aralık ayında 50 bps artıracağını düşünüyorum. Sonra bir sonraki yürüyüşten önce bir duraklama bekliyorum. Fed gelecek yılın ilk çeyreğinde faiz artırımına devam edecek. Ancak, hepsi ücret enflasyonuna bağlı.

“Altın da dahil tüm emtialar döngüseldir”

Enflasyon beklentilerini kontrol altında tutmak için Fed’in enflasyon üzerindeki güçlü oyun planını sürdürmesi gerekecek. Ancak Kelley, döngünün sonunda faizlerin çoğu insanın beklediğinden daha düşük olacağını da sözlerine ekliyor. Buradan hareketle Kelley, şu yorumu yapıyor:

Avrupa ve Birleşik Krallık zaten durgunluk içinde. Bunun nedeni de enerji piyasası. Avrupa’daki enerji durumu ABD’dekinden çok farklı. ABD ekonomisinin yavaşlayacağını ve yavaşlaması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak, resesyondan kaçınacak. Doların daha iyi performans göstermeye devam etmesinin nedenlerinden biri bu olacak.

Ancak, tüm emtialar döngüseldir. Bu yüzden Kelley’e göre, külçe de bunun dışında olmadığından, altına ilişkin aşağı yönlü görünüm geçici. Kelley, bunun nedenini ise şu şekilde açıklıyor:

Emtia fiyatları yüksek olduğunda, üreticiler daha çok üretir ve tüketiciler pahalı olduğu için daha az tüketir. Düşük fiyatlara sahip olduğunuzda bunun tersi olur. Altın fiyatları düşecek. Bu da üreticiler üzerinde baskı oluşturacak. Ancak, fiyatlar biraz düşeceği için talep artacak. O zaman fiyatların yeniden yükselmeye başladığını göreceksiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için ‘Büyük Satış Dalgası Geliyor’ Altın Yıl Sonunda Bu Diplerde Olabilir!

Category:
News