Bu Altcoin’de Güvenlik Açığı: Fiyat Düşüşe Başladı!

bu-altcoin’de-guvenlik-acigi:-fiyat-dususe-basladi!

Güvenlik araştırmacıları, gizlilik odaklı altcoin projesinde bir güvenlik açığı olduğunu keşfetti. Proje ekibi, sorunun çözüldüğüne dair paylaşım yaptı. Ancak bununla birlikte yatırımcılar tarafından sorular peş peşe gelmiş durumda.

Bu altcoin projesinde güvenlik açığı mı var?

Güvenlik araştırmacıları, gizlilik odaklı altcoin Secret Network’te bir güvenlik açığı bulunduğunu paylaştı. UIUC’tan da araştırmacıların yer aldığı grup, ağı AepicLeak güvenlik açıklarıyla ilgili olarak inceleme altına aldı. Analizler sonucunda ise, tüm ağ için ana şifre çözme anahtarını buldukları belirtilmektedir. Güvenlik açığının ise Intel’in Yazılım Koruma Uzantıları ile ilgili olduğu paylaşılan bilgiler arasında yer almaktadır.

Araştırmacı grup, Secret Network’ün özellikle 5 Ekim 2022 tarihindeki “Kayıt Dondurma” gibi önlemler almasına destek sağladı. Bunun yanı sıra, araştırmacılar tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Gizli Ağ, 9 Ağustos 2022 tarihinde kamuya açıklanan xAPIC ve MMIO güvenlik açıklarına karşı korumasız kaldı. Karşılaşılan güvenlik açıkları, Gizli Ağ üzerinde yer alan özel işlemler için bir ana şifre çözüm anahtarı olan mutabakatı çıkarmak için kullanılabilmektedir. Konsensüsün ifşa edilmesi, chain başladığından bu yana tüm Secret-4 özel işlemlerinin geriye dönük olarak tamamen ifşa edilmesine neden olacaktır.

Araştırmacılar, saldırının daha önceden planlanıp planlanmadığı yada gerçekleştirildiği konusunda bir bilginin olmadığını belirtmektedir. Buna bağlı olarak, geçmiş işlemler araştırılmaya tabi tutulduğu aktarılmaktadır. Ayrıca, kullanıcılardan risklerini yeniden değerlendirmeleri talep edildi.

Sorunun çözüldüğüne dair açıklama yapıldı

Secret Network, sorunun çözdüğüne dair resmi web adresi üzerinden paylaşım yaptı. Ayrıca yaşanılan güvenlik sorununu kabul etti. Konu ile ilgili olarak ise şu ifadelere yer verildi:

Hiçbir kullanıcının parası risk altında değil. Kullanıcıların herhangi bir işlem yapması gerekmemektedir.

Gizli Ağ, ağırlıklı olarak özel işlemlere odaklanan bir protokol olarak bilinmektedir. Girdiyi bir protokol seviyesinde şifreleyerek kendini farklı kılmaya programlanmıştır. Tüm bu özellikleri sayesinde geliştiriciler, kullanıcı verilerini koruyan merkeziyetsiz uygulamalar oluşturabilmektedir.

Projenin altcoin’i, zincir üstü yönetişim, staking ve ağ işlemleri için kullanılmakta olan SCRT’dir. Protokol, Tendermint’in Bizans Hata Toleransı (BFT) yoluyla Proof of Stake (PoS) konsensüs algoritması kullanan Cosmos SDK çerçevesini kullanır. Bununla birlikte SCRT, Avrupalı ​​milletvekilleri tarafından yasaklanması düşünülen altcoin’ler arasında. Protokolün güçlü gizlilik kontrolleri ve altcoin’i bir yasakla karşı karşıya. Bunlara rağmen kripto para meraklılarının dikkatini çekmeye devam ediyor.

Gizlilik odaklı altcoin’ler dünyanın diğer bölgelerinde çok sayıda incelemeye tabi tutulmaktadır. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Güney Kore gizlilik odaklı kripto para birimlerini yasakladı. İlerleyen süreçte diğer ülkelerinde aynı kararı almaları muhtemel. SCRT’nin tamamen seyreltilmiş 152 milyon dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Bununla birlikte SCRT son 24 saatte yüzde 4.57 oranında düştü ve şu anda 0.7944 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Altcoin’de Güvenlik Açığı: Fiyat Düşüşe Başladı!

Category:
News