Bitcoin Bu Haberle Düştü! 5 Analist: Bu Seviyelere Hazırlanın!

bitcoin-bu-haberle-dustu!-5-analist:-bu-seviyelere-hazirlanin!

Bitcoin, makro verilerin gelmesi ve Mt. Gox ödemelerinin yaklaşmasıyla Aralık ayında FTX serpintisinden daha fazlasıyla karşı karşıya. Analistler ve uzmanlar Bitcoin tahminlerini ve görüşlerini paylaşıyor.

“Aylık 17.500 dolarlık kapanış en boğa sonuç”

Bitcoin, Bitstamp’ta 17.072 dolarlık zirveler gördü. Ancak BTC yine de desteklemek için zirveleri çeviremedi. Basın zamanında, Bitcoin 16.900 dolar civarında işlem görüyordu. Analistlere göre, 17.000 dolar, boğaların geri alması gereken önemli bir aralığı işaret ediyor. Dolayısıyla, bu gerçekleşene kadar statüko devam edecek. Popüler analist Cheds, zirvelerde bir short’lama olduğunu söyleyerek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

BTC boğaları, ilk karşı trend S/R dönüşü olarak 16,8 bini tutmak istiyor. Aşağıya geri dönmek küçük bir yükselişi temsil ediyor.

Aylık mum kapanışına saatler kala, piyasalar volatilitenin başlamasını ve 27 Kasım haftalık kapanışını izleyen kayıpların şimdiden silinmesini bekliyor. Analist Credible Crypto, bir Twitter paylaşımının bir bölümünde, şunları kaydediyor:

Burada olası en yüksek yükseliş için 17,5 bin dolar üzerinde bir aylık kapanış arıyorum. Bu nokta, Haziran’ın en düşük seviyesi.

BTC açıklamalı grafik / Kaynak: Credible Crypto / Twitter

Bitcoin fiyatı “risk olayları” yığını

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC, Kasım ayı için yaklaşık ,5 düştü. Bununla birlikte, Aralık ayına ilişkin beklentileri analiz eden ticaret firması QCP Capital, Bitcoin holder’larının not alması için birkaç ‘risk olayını’ özetledi. Bunlar, ABD milletvekillerinin FTX fiyaskosuna ilişkin ilk duruşmasına denk gelen 13 Aralık tarihli ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri biçiminde geldi.

Ertesi gün Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) enflasyon beklentilerini ve politikasını özetleyecek. Crypto Circular haber bülteninde şu yorumu yapıyor

Dolayısıyla, korku dolu bir piyasada tek seferlik daha fazla şokun bu kadar yakın gelmeyebileceğine inanıyoruz. Ancak çoğu kişi likiditeyi artırmak için sürekli olarak varlıklarını satmak zorunda kalıyor. Bu yüzden, kripto piyasasında devam eden bir deflasyonun önümüzdeki yıl da devam edeceğin, düşünüyoruz… Bitcoin fiyat oynaklığı için ekstra potansiyel bir katalizör, feshedilmiş borsa Mt Gox’un Ocak ayı için planlanan alacaklılarına yapılan geri ödemelerin aracılığıyla gelecek.

Bitcoin

“Analist Bitcoin’deki sıçramanın devam etmesini beklemiyor

Coin Metrics’e göre Bitcoin, iki hafta içinde ilk kez 17.000 dolar seviyesini geçti. Böylece 8 Kasım’dan bu yana 17.075 dolarda en yüksek seviyesini gördü. Kripto borsası Luno’da kurumsal gelişim ve uluslararası başkan yardımcısı Vijay Ayyar, daha yüksek hareketin muhtemelen ‘aşırı kaldıraçlı short pozisyonların’ bir sonucu olduğunu söylüyor.

Bir varlığı short’layan kişi, o varlığın bir kısmını ödünç alır, daha yüksek bir fiyattan satar. Daha sonra daha düşük bir fiyattan geri alır. Böylece, bundan elde edilen karı bankalara aktarır. Short, bir trader’ın varlığı daha düşük bir fiyattan geri satın almasıdır. Bu da o varlığın fiyatının yükselmesine neden olur. Ayyar, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin fiyatı 17.000 dolarda ‘direnci’ gördü ve muhtemelen oradan daha da düşecek. Bu sadece bir düşüş yeniden testiydi.

Avrupa Merkez Bankası’na göre Bitcoin ilgisizlik yolunda

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Bitcoin’e sert eleştiriler geldi. Banka, kripto para biriminin ilgisizlik yolunda’ olduğunu söylüyor. ECB Genel Müdürü Ulrich Bindseil ve Analist Jürgen Schaff, “Bitcoin’in son duruşu” başlıklı yazılarında şu değerlendirmeye yer verdiler:

Bitcoin, yeni zirvelere giden yolda bir soluklanma sinyali veriyor. Bununla birlikte, büyük olasılıkla, ilgisizliğe giden yoldan önceki yapay olarak teşvik edilen son bir nefesti. Bunu, FTX iflas edip Bitcoin fiyatını 16.000 doların çok altına göndermeden önce zaten öngörmek mümkündü.

Bitcoin

“Bitcoin’in piyasa değeri tamamen spekülasyona dayalı”

Bindseil ve Schaff, Bitcoin’in bir yatırım kalıbına uymadığını söylüyorlar. Ayrıca, bir ödeme aracı olarak da uygun olmadığını kaydediyorlar. Bu doğrultuda, görüşlerini ise şu şekilde açıklıyorlar:

Bitcoin’in kavramsal tasarımı ve teknolojik eksiklikleri, onu bir ödeme aracı olarak sorgulanabilir kılıyor. Gerçek Bitcoin işlemleri hantal, yavaş ve pahalı. Bitcoin, yasal gerçek dünya işlemleri için hiçbir zaman önemli ölçüde kullanılmadı. Bitcoin ayrıca bir yatırım olarak uygun değil. Nakit akışı (gayrimenkul gibi) veya temettü (hisse senetleri gibi) yaratmıyor. Üretken olarak kullanılamaz (meta gibi) veya sosyal fayda sağlamaz (altın gibi). Bitcoin’in piyasa değeri bu nedenle tamamen spekülasyona dayalı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin Bu Haberle Düştü! 5 Analist: Bu Seviyelere Hazırlanın!

Category:
News