Ünlü Altın Fiyatı Tahmincileri Konuştu: O Tarihe Dikkat!

unlu-altin-fiyati-tahmincileri-konustu:-o-tarihe-dikkat!

Altın fiyatı, doların iftira kaybetmesi üzerine 1.700 doların üzerine çıkmayı başardı. Bazı analistlere göre, artan durgunluk korkuları, riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Bu ortamda altın piyasası da güvenli liman talebinden yararlanıyor.

“Altın fiyatı 1.680 üzerinde yeni bir ivme yakaladı”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatı, 1.700 doların üzerine çıkarak neredeyse beş haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Aralık altın vadeli işlemleri en son 1.712 dolardan işlem gördü. Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, altının 1.680 doların üzerine çıkmasının altın için yeni bir ivme yarattığına dikkat çekiyor. Ayrıca kripto piyasalarındaki bir çöküşün altının güvenli liman cazibesine katkıda bulunduğunu kaydediyor.

Bazı analistler, Salı günkü hareketi, Commodity Futures Trading Commission’dan gelen ticaret verilerinin son dört yılın en yüksek seviyelerine yakın aşağı yönlü spekülatif konumlandırma göstermesiyle Cuma günkü kısa vadeli rallinin devamı olarak görüyor. Ancak diğer analistler, rallinin küresel yavaşlama tehdidi arttıkça piyasa beklentilerindeki bir değişimi yansıtabileceğini belirtiyor.

Altın fiyatı

“Bu durum altın fiyatı için yardımcı oluyor”

Bu arada, tersine çevrilmiş 2 yıllık/10 yıllık getiri eğrisi, birçok ekonomist ve piyasa analisti için önemli bir durgunluk göstergesi olmaya devam ediyor. RJO Vadeli İşlemleri üst düzey emtia broker’ı Daniel Pavilonis, artan durgunluk korkularından bahsediyor. Bu doğrultuda Wall Street’teki bazı fısıltıların Perşembe günü beklenenden daha zayıf enflasyona işaret ettiğini söylüyor. Şu anda piyasalar, ABD TÜFE’nin yıllık %7,9 artış göstermesini bekliyor. Bu da altın fiyatı için pozitif bir veri demek.

Daha yumuşak enflasyon rakamlarına ilişkin beklentiler, Fed’in Aralık ayı para politikası kararına ilişkin görünümü de değiştiriyor. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar önümüzdeki ay 50 bps’lik hareket için yaklaşık W şans görüyor. Daniel Pavilonis, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasalar Fed’in gelecek yıl için faiz artırım hızını yavaşlatacağını öngörüyor. Bu yüzden tahvil getirileri düşmek istiyor gibi duruyor. Bu, ABD doları üzerinde baskı oluşturuyor ve altın fiyatlarına yardımcı oluyor.

Altın fiyatı

“O zaman geldiğinde, altın ve tahviller piyasalardaki en iyi yatırım olacak”

ABD doları endeksi 110 puanın altına düşerek yedi haftanın en düşük seviyesinin yakınında işlem görüyor. Altın piyasası geçen haftanın iki yılın en düşük seviyesinden bazı önemli kazanımlar gördü. Bununla birlikte, birçok analist fiyatların tarafsız bölgeye girdiğini belirtiyor. Pek çok analist, sürdürülebilir yükseliş ivmesi kazanmadan önce altının 1.735 doların üzerine çıkması gerektiğini söylüyor.

Bazı analistler, Fed agresif para politikası duruşunu sürdürdüğü için yatırımcıları piyasayı takip etmemeleri konusunda uyarıyorlar. Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Philip Streible, şu açıklamayı yapıyor:

Fed faiz oranlarını yükseltmeyi bitirdiğinde, altın ve tahviller piyasalardaki en iyi yatırım olacak. Fakat Fed’in ne zaman biteceğini bilmiyoruz.

Altın fiyatı

“Altın fiyatı için en büyük uyarı ücret artışı”

Pavilonis, piyasa beklentilerinin değişmesine rağmen, enflasyonun beklenenden daha sıcak olması durumunda kolaylıkla geri döneceğini de sözlerine ekliyor. Bu bağlamda şu yorumu yapıyor:

Altın piyasası için en büyük uyarı ücret artışı olmaya devam ediyor. Çünkü bu enflasyonun ne kadar yapışkan olacağını belirleyecek. Enflasyon oldukça yapışkan olacaksa, Fed’in agresif duruşunu beklenenden daha uzun süre sürdürmesi gerekecek.

“Altın, hemen hemen tüm diğer yatırımlara göre çok ucuz”

Altın piyasası, geçen hafta gördüğü iki yılın en düşük seviyesinden yaklaşık 100 dolar sıçradı. University of Akron Endowment Committee başkanı ve Gartman Letter’ın eski yayıncısı Dennis Gartman’a göre, yatırımcılar değerli metalin değerini anlamaya başlıyor olabilir. Gartman, altının son zamanlarda 1.618 dolara düşmesinin yatırımcılar için sağlam bir değer oyunu yaratan önemli bir hareket olduğunu söylüyor. Buradan hareketle şu açıklamayı yapıyor:

Altının bu noktada hisse senedi fiyatlarına göre çok ucuz olduğunu düşünüyorum. Altın, hemen hemen tüm diğer yatırımlara göre çok ucuz. Bu seviyelerden daha yükseğe çıkmak istiyor.

“Sarı metalin uzun vadeli potansiyeline dikkat ediyorum!”

Hedge fonları ve diğer büyük yatırımcılar, fiyatların yaz boyunca düşmesi nedeniyle altından uzak duruyor. Gartman, bireysel yatırımcıların daha düşük fiyatlardan yararlanan bir grup olduğunu kaydediyor. Ayrıca Gartman, “Merkez bankalarının düşüş yolunda agresif altın alıcıları olması, piyasadaki değerin nerede olduğunu gösteriyor” diyor.

Gartman, 2022’nin büyük bölümünde altın konusunda oldukça iyimser. Altının en son rallisinin yeni bir yükseliş trendinin başlangıcı mı yoksa fışkıran başka bir kısa süreli ralli mi olduğu Gartman için pek önemli değil. Sarı metalin uzun vadeli potansiyeline dikkat ettiğini söylüyor.

“Altın piyasası, güvenli liman akışlarından yararlanmayı sürdürecek”

Dennis Gartman, Fed’in, altın için zorlu bir ortam yaratan faiz oranlarını artırma sürecine devam edeceğini belirtiyor. Ancak, Fed’in nihayetinde enflasyonu kontrol altına alıp %2’ye geri getirebileceğini düşünmediğini de kaydediyor. Gartman, Fed’in bu sıkılaştırma döngüsünde faiz oranlarını %5 veya %5,25’e getirmesini beklediğini de sözlerine ekliyor. Ancak, Fed Fonları oranındaki artışı da göz ardı etmeyeceğini de söylüyor. Gartman, son olarak şu yorumu yapıyor:

Fed’in bilançosu 8,5 trilyon dolar ve ayda 95 milyar dolar alıyorlar. Tüm bu likiditeyi piyasadan çıkarmaları yıllar alacak. Enflasyonist baskılar, altın piyasasının yararına olacak şekilde uzun süre devam edecek. Aynı zamanda altın piyasası da güvenli liman akışlarından yararlanmayı sürdürecek.”

Altın fiyatı

Altın fiyatı için kritik seviyeler

Piyasa uzmanı İslam Memiş de son gelişmeler ışığında altın piyasasını değerlendiriyor. Memiş, altını uzun vadeli ideal bir yatırım olarak gördüğünü belirtiyor. Daha sonra uzman, ons altın işin kritik gördüğü şu seviyelere dikkat çekiyor:

Şu an için ons altında 1.670-75 dolar seviyelerini görüyoruz. Grafiklerde genel olarak 1.620-1.680 bandından tepkilerin geliyor. 1.630 dolardan başlayan hareket, yukarıda 1.676 aşağıda ise 1.616 dolar bant aralığında. Altın, genellikle Ekim ayının ortalarından bu yana hemen hemen aynı bant içerisinde hareket ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ünlü Altın Fiyatı Tahmincileri Konuştu: O Tarihe Dikkat!

Category:
News