Sandbox vs Decentraland vs Calvaria – Hangisi Gelecek Vadediyor?

sandbox-vs-decentraland-vs-calvaria-–-hangisi-gelecek-vadediyor?

Para kavramını gerçek dünyadan alıp sanal dünyaya taşıyan kripto paraların ortaya çıkması ile başlayan süreç yıllar geçtikçe ilerledi ve artık web ortamı pek çoğumuzun bildiği kendi evrenlerini oluşturur hale geldi. 

Merkeziyetsiz para birimlerinin ardından insanların NFT üretip sanal ortamda ortaya koydukları eserlerin tek sahibi olması mümkün oldu. Bir sonraki aşamada ise arazi satışından sanat eserlerine kadar gerçek dünyadan pek çok parça taşıyan Metaverse ortaya çıktı. 

Özellikle Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın Meta çatısı altında toplanması ile Metaverse terimi en çok aranan ve merak edilen terimlerden birisi haline geldi.  

Bu yazımızda en iyi metaverse coinleri arasında popüler Sandbox ve Decentraland platformları dışında metaverse oyunları ile ilgilenen ve alternatif coinler arayanlar için 2022 yılında ortaya çıkan altyapısı güçlü Calvaria projesine değineceğiz. 

Sandbox – Köklü Metaverse Oyun Platformu

2012 yılında Pixowl tarafından yaratılan The Sandbox, başlangıçta Minecraft benzeri yapıya sahip bir mobil oyundu. 40 milyona yakın indirme alan oyundan sonra şirket projeyi kripto dünyasına taşıma kararı aldı ve 2018 yılında oyunculara ve kreatörlere geniş seçenekler sunan, piyasanın en köklü oyuncularından birisi haline gelen The Sandbox evreni kripto dünyasına adım attı. 

The Sandbox temelinde oyna-kazan ekonomik modelini benimsemiştir ancak yetenekleri bununla sınırlı kalmayıp NFT mintleme ve ticaret yapma olanağı da sunar. VoxEdit modelleme aracı ile çok fazla tasarım ve teknik bilginiz olmasa bile NFT insan, hayvan ya da eşyalarınızı kolayca yaratabilirsiniz. Daha sonra bu yarattığınız modelleri The Sandbox pazaryerinde NFT oyun itemleri olarak satabilmeniz mümkün.

Ayrıca platform üzerinde kendi oyununuzu yaratıp oynama imkanınız da bulunmakta. The Sandbox Game Maker ile 3 boyutlu oyunlar tasarlamayı oldukça kolay hale getiren sistem, herkese açık ve ücretsiz bir tasarım alanı sunmakta.

Ekosistem içinde kullanabileceğiniz SAND tokeni sadece platform sınırları içinde kalmayıp yatırım yapmak isteyenler için de iyi bir fırsattır. Pek çok meşhur kripto borsasında listelenmiş olan SAND, 2021 Kasım ayında zirve değer olarak 8 dolarlara çıksa da şu anda piyasadaki genel aşağı yönlü dalgadan etkilenerek Ağustos ayından bu yana 1 dolar ile 0.70 dolar arasında seyreden bir grafik göstermektedir.  

Aylık ortalama 30 bin aktif kullanıcısı ve toplamda 2 milyondan fazla kayıtlı üyesi bulunan The Sandbox evreni, kripto dünyasının en çok bilinen isimlerinden birisi. Topluluk desteğine ve gördüğü fiyat değerlerine bakarak gelecekte yükselme potansiyeli olan tokenlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Günümüzün oyun coinleri arasında öncü olan SAND tokenine yatırım yapmak istiyorsanız fiyatının düşük olduğu bu günlerde karar vermek, gelecek için iyi bir karar olabilir. 

Decentraland – Metaverse Araziler Alabileceğiniz Platform

Ethereum blok zinciri üzerine 2018 yılında kurulmuş olan Decentraland platformu, merkeziyetsizliğin gücüyle özgür bir evren oluşturmak üzerine sektöre giriş yapmıştır. 

Decentraland’e katılan kişiler dijital araziler satın alırken aynı zamanda sanal dünyayı keşfedebilir, diğer katılımcılarla etkileşimde bulunabilir ve oyunu oynayarak keyifli vakit geçirebilirler. Kurulduğu günden bu yana platform, kullanıcılar için etkileşimli uygulamaları artırmakta. Dahası isterseniz siz de evrende kendi hayal gücünüzü ortaya çıkarabileceğiniz tasarımlar ve oyunlar yaratabilirsiniz. 

Evren içi ödemeler ile bütünleşik bir kullanıcı deneyimi sağlayan platform, kişiler arası etkileşimi artıracak yönde sürekli kendini geliştirmekte. Decentraland’da iki farklı token türü ile işlem yapabilirsiniz.

  • LAND – Dijital arazileri temsil eden ve arazi parsellerinin sahipliğini tanımlamak için kullanılan NFT’lerdir. 
  • MANA – Decentraland’da kullanılan sanal eşya ve hizmetlerin yanı sıra LAND alımlarını kolaylaştıran bir kripto para birimidir.

Decentraland üzerinde yapılan değişiklikler, MANA sahibi katılımcıların politika güncellemeleri, arazi ihaleleri ve yeni gelişmeler konusunda oy kullanmalarına olanak tanıyan bir blockchain tabanlı akıllı kontrat ile sağlanır.

6 dolara yaklaşan zirve fiyatıyla zamanında pek çok yatırımcıyı mutlu eden MANA tokeni, bugünlerde 0.6 dolar civarında seyretmektedir. Sunduğu özelliklere ve kalabalık oyuncu topluluğunu düşündüğümüzde MANA gelecek potansiyeli olan ve şu anda alınabilecek en iyi metaverse tokenlerinden birisi. 

Calvaria – Kart Oyunları Tutkunları için Metaverse

Calvaria evreni rakiplerinizle savaşabileceğiniz ve giderek büyüyen topluluğuyla etkileşime girerek RIA tokenleri elde edebileceğiniz oyna-kazan ekonomisi üzerine kurulu piyasanın en yeni ve gelecek vadeden metaverse projelerinden birisidir.

Calvaria evreni öteki dünyanın hakimiyetini elde etmeye çalışan çeşitli oyun karakterleri üzerine kurulu. Arcilla Vivina, Miaquillia ve Void dünyalarından olan bu karakterler ile yapılan mücadeleler ile hem kart oyunları tutkunuzu takip edebilir hem de RIA tokenleri kazanarak yatırım yapabilirsiniz.

Calvaria’nın katılımcılara sunduğu en güzel özelliklerden birisi token sahiplerinin projenin nasıl ilerleyeceğini karar verebileceği bir oylama sistemine sahip olmasıdır.  Diğer bir deyişle, eğer elinizde RIA tokeni tutuyorsanız evrenin gelişiminde söz sahibi olabileceğiniz anlamına geliyor. 

Dahası staking havuzu da bulunan sistem oyun içi satın alımların ’unu bu havuza aktarmakta. Böylece RIA’ya yatırım yaparak günlük ödüller elde edebilirsiniz. 

Platform ayrıca eRIA tokenine de sahip. Bu tokeni elde etmek için de turnuvalara katılmanız ve galibiyetler elde etmeniz gerekiyor. Ek olarak platform size NFT kartları alabilmeyi ve elinizdeki kartları birleştirerek daha güçlü karakterler elde edebilmeyi sağlıyor. Bu özellik için de eRIA kartları kullanmanız gerekiyor. Bu mantığın güzel tarafı ise her işlemde herhangi bir işlem ücreti ödemeniz gerekmemesidir. 

Şu anda ön satışının üçüncü aşamasında sonlara yaklaşan Calvaria evreni, 1 USDT karşIlığında 40 RIA alabileceğiniz mükemmel bir fırsat sunuyor. Ön satışın beşinci aşamasına geçildiğinde 1 USDT’nin 30 RIA değerine karşılık geleceğini belirtelim. Bu nedenle Calvaria evrenine dahil olmak istiyorsanız şimdiden yerinizi almanız elinizde daha fazla RIA tokeni bulundurabilmeniz açısından önemli. 

Eğer Calvaria evreni hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Calvaria web sitesini ziyaret edebilir ya da Resmi Telegram Grubuna katılabilirsiniz.  

Sandbox vs Decentraland vs Calvaria – Hangi Metaverse’e Yatırım Yapmak Mantıklı?

Sandbox ve Decentraland gibi piyasada köklü ve büyük kullanıcı kitlesine sahip iki evreni ve henüz ön satış aşamasında olan Calvaria evrenini incelediğimizde hepsinin giderek yaygınlaşan sanal dünya kavramıyla yükselecek değerler olduğunu söylemek mümkün. 

Öte yandan kendinize ön sıralardan yer tutmak istiyorsanız kart oyunları ile kripto piyasalarını birleştiren Calvaria evreni yakın zamanda adını sıkça duyacağımız projelerden biri olarak tavsiyemiz olacaktır. Hearthstone gibi büyük oyuncu kitlelerine sahip pek çok kart oyunu bulunmakta ve Calvaria’nın da bunların arasına girmesi imkansız değil. Şu anda ön satışta RIA tokenleri alarak yatırımlarınıza başlayabileceğiniz Calvaria, sizin için yatırım yapabileceğiniz ideal metaverse platformları arasında olabilir.

Sonuç

Metaverse özellikle Facebook ve yan sosyal medya uygulamalarını Meta adı altında yeniden şekillendirilmesi ile popüler terimlerden birisi haline geldi. Bazıları için yeni bir dünya olsa da Metaverse sanal dünyada yıllardır gelişen bir alan. 

Yaratıcılığınızı ortaya çıkarabileceğiniz, diğer kullanıcılarla iletişime geçebileceğiniz ve oyun oynayabileceğiniz Metaverse platformlar ayrıca sizi memnun edecek yatırım avantajlarına da dönüşebilmektedir. Eğer siz de bu ‘yeni’ dünyaya giriş yapmak istiyorsanız yazımızda incelediğimiz Metaverse platformlarına göz atıp size en cazip gelene şimdi katılabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Sandbox vs Decentraland vs Calvaria – Hangisi Gelecek Vadediyor?

Category:
News