Saatler Kaldı: Kripto Paralar İçin 2. Dalga Bekleniyor!

saatler-kaldi:-kripto-paralar-icin-2.-dalga-bekleniyor!

FTX ve Binance etrafında yaşananlar tüm kripto para piyasası için felakete neden oldu. Ancak daha kötüsü önümüzdeki saatlerde ortaya çıkacak. Bazı kripto paralar için milyonlarca dolarlık kilit açma saati yaklaşıyor.

Bu kripto paralar için 320 milyon dolarlık kilit açılımına saatler kaldı

Önümüzdeki saatlerde FTX ve Alameda fonunun 2018-2019’da kitlediği yaklaşık 18 milyon Solana’nın (SOL) kilidi açılacak. Bu kripto paralar staking’den çıktıktan hemen sonra dolaşıma girecek.

FTX ve Alameda fonunun 2018-2019 döneminde stake ettiği Solana’nın ortalama fiyatı 1 dolardı. Şimdi SOL fiyatı 10 doların altında düşse bile şirketler muazzam oranda kar elde ediyorlar. Ancak, Solana fiyatı bundan önce bir felaket senaryosuyla karşılaştı. Solana yatırımcıları sadece 3 gün içinde P’nin üzerinde zarar etti. SOL şu anda son 24 saatte göre 3 düşüşle 18 dolar civarında işlem görüyor. Düşüşte FTX ve Binance arasında yaşananlar doğrudan etkiliydi.

1.7 milyon Solana likide olmak üzere

Bu arada, Solana fiyatı 2020 zirvelerine doğru düşerken piyasa Solend balina tasfiyesine hazırlanıyor. Bu balinalar önceki önemlerde iki milyon SOL teminatına karşılık 30 milyon USDC borç aldı. Önümüzdeki 24 saat içinde staking’den çıkacak 18 milyon SOL’ye ek olarak, Solend balinalarının tasfiyesi de başka bir potansiyel felaket anlamına geliyor.

Teknik açıdan bu likidasyon zaten tetiklendi. Mevcut fiyatlar balinaların likidasyon eşiğini P’den aşmış durumda. Buda 2 milyon SOL’nin tasfiyesini sadece zamana bağlı olduğu anlamına geliyor. Sonuç olarak Solend balinaları da FTX ve Alameda fiyaskosundan büyük bir darbe alıyor.

Binance, kripto paralar düşerken FTX’i satın almaya hazırlanıyor

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası, 8 Kasım’da en büyük rakibi FTX’i satın alma planlarını doğruladı. FTX, 6 Kasım tarihli bir Coindesk raporuna dayanan Alameda Research’ün finansal yapısındaki olası dengesizlik hakkındaki ilk söylentilerin ardından, rakibi Binance’en büyük bir darbe aldı. Lider borsa, Alameda Research’ün tüm bakiyesinin sadece FTT’den oluştuğundan tedirgin olduğu için elindeki 500 milyon dolarlık FTT hissesini satacağını açıkladı. Bu da başlangıçta FTT olmaz üzere tüm piyasa için yıkıcıydı.

FTT şu anda 4.46 dolardan işlem görüyor. 9 Kasım’da 22 dolar civarından 2,5 dolara kadar sert düştü.

Bu arada, FTX ve Alameda, düşüşü telafi etmek için elindeki Bitcoin ve diğer kripto paraları satmak zorunda kaldı. Hatta, Bybit CEO’su Ben Zhou, FTX’i BitDAO (BIT) tokenlerini satmama anlaşmasını ihlal etmekle bile suçladı.

Olaylar kısa süre sonra FTT ile bağlantılı DeFi projelerine de sıçradı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, teminat olarak FTT kullanan Magic Internet Money (MIM) dolar sabitliğini kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Saatler Kaldı: Kripto Paralar İçin 2. Dalga Bekleniyor!

Category:
News