Popüler Altcoin İçin Balina Tasfiyesi Uyarısı: Her An Çökebilir!

populer-altcoin-icin-balina-tasfiyesi-uyarisi:-her-an-cokebilir!

Popüler altcoin Solana (SOL), kripto borsası FTX’teki şok edici haberler ışığında yüzde 25’ten fazla düştü.  Bu sırada piyasa uzmanlarından Solana için tasfiye uyarısı geldi. İşte detaylar…

Altcoin Solana, yüzde 25’ten fazla düştü

Salı günü 32 doların üzerinde fiyatlandırılan SOL/USD çifti, kripto pazarındaki satış baskısından nasibini aldı. Bunun yanı sıra, Sam Bankman-Fried, FTX ve Alameda Research ile ilişkilendirildiği için düşüş yaşadı. Analistlere göre, SOL’un düşüş yaşamasının nedenlerinden biri, Sam Bankman-Fried’in Alameda aracılığıyla satın alınan tokendaki 1,2 milyar dolarlık hissesi. FTX’in başının belada olduğu ve Binance’in yardım etmek için harekete geçtiği haberleri ile son 24 saatin en düşük seviyelerini gördü.

CNBC’de kripto traderı olarak yer alan Crypto Banter’ın kurucusu Ran Neuner, FTX için Binance anlaşmasının Solana için ne anlama geldiğiyle ilgili olarak SOL’un fiyat sıkıntılarına dikkat çekti.

Piyasadaki kripto fiyatları düşerken “Solana öldürülüyor” diye tweet attı. Analiste göre, piyasa Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun “şimdi tokenlerin yüzde 10’una sahip olduğunu” anladı ve SOL yerine BNB Chain’i desteklemeyi tercih ediyor. Ayrıca Reuner “Solana, FTX ve SBF’nin ekosistemde yaptığı tüm desteği ve yatırımı kaybetti,” dedi.

Balinalar tasfiye ile karşı karşıya

Bu sırada Solend tarafından sağlanan verilere göre, büyük bir Solana balinası, teminat olarak gösterdiği 2.450.418.5 SOL tokenı ve 44 milyon USDC’nin üzerinde borçla tasfiyenin ortasında. Bu balinanın tasfiyesinin henüz gerçekleşmemesinin ardında ise Solana ağındaki yavaşlık olduğu düşünülmekte. Açıklamalara göre söz konusu yavaşlık, bir oracle ayarlamasından kaynaklanmakta. Coinalyze istatistiklerine göre, son 24 saatte neredeyse 22 milyon dolarlık long pozisyon tasfiyesi gerçekleşti. FTX tokenlerinin düşen fiyatını durdurmak için Alameda’nın SOL varlıklarını sattığı ve FTT satın aldığı iddia edilmekte.

FTX borsasında yaşananlar, genel kripto para piyasasını da derinden etkiledi. Bitcoin, FTX’in kripto parası FTT’nin yanı sıra, durumdan en çok etkilenen coin’lerden biri Solana (SOL) oldu.  İşte detaylar…

Coinglass tarafından derlenen istatistiklere göre, son 12 saat içinde tasfiye edilen varlıkların toplam değeri, piyasa dibe vurdukça 294,78 milyon doları buldu.  Ayrıca, bir balina 44 milyon dolar değerinde FTT’yi FTX’e aktardı. Bu durum, Binance’in transfer yaptığına yoruldu. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi orsa CEO’su Changpeng Zhao iddiayı reddetti. Bu arada, Santiment’ten gelen veriler, fiyatı düşerken SOL hacminde keskin bir artış olduğunu ortaya koydu. Analistlere göre bu, düşüş eğilimini harekete geçiren olumsuz bir sinyaldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Popüler Altcoin İçin Balina Tasfiyesi Uyarısı: Her An Çökebilir!

Category:
News