İşte FTX’in Yatırım Yaptığı ve Tuttuğu 9 Altcoin: Neler Olacak?

iste-ftx’in-yatirim-yaptigi-ve-tuttugu-9-altcoin:-neler-olacak?

FTX, genel olarak kripto para piyasasına yenilik sunan projelere yüklü yatırım yapmasıyla bilinmekte. Ancak borsayla alakalı olduğu düşünülen coin’ler, zor durumdaki kripto borsasının çöküşünün ardından düştü. Peki, FTX’in yatırım yaptığı platformlara ait altcoin projeleri nasıl tepki verecek?

Borsayla ilişkili birçok coin’in değeri düştü

Borsayla en alakalı coin olan FTX Token (FTT), son 24 saatte yüze 75 oranında düştü. Son 2 gündeki değer kaybı ise yüzde 85 oranındaydı. Coin, 4.60 dolara geriledi. Kripto para biriminin değeri, Eylül 2021’de kaydettiği tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yüzde 94 değer kaybetti. Diğer yandan Solana (SOL), FTX’ten ayrı bir coin. Ancak uzun süredir  FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından desteklenmiştir. SOL fiyatı bugün yüzde 35 düşüşle 18 dolara geriledi.

Avustralyalı Fon, Bu Altcoin'i Satıyor! Devamı Gelecek mi?

Serum (SRM) da FTX haberlerinden büyük ölçüde etkilendi. Solana ekosistemindeki merkezi olmayan bir borsanın yerel coin’idir. Bankman-Fried tarafından da desteklenmiştir. Değeri, son 24 saatte yüzde 36 düşüşle 0,45 dolara geriledi. Her üç kripto para da ortalama olarak kripto piyasasının geri kalanından çok daha kötü durumda. Verilere göre toplam kripto para piyasasının değeri yüzde 9 düşüşle 933 milyar dolara geriledi.

Diğer yandan Alameda’nın 3.37 milyar dolarlık kripto paraları arasında yer alan FIDA, MAPS ve OXY gibi Solana tabanlı coin’lerin fiyat hareketi dikkatle izlenmekte. Yazım sırasında FIDA, yüzde 26’lık bir düşüş ile 0.26 dolardan el değiştiriyor. MAPS, yüzde 21.8 oranında değer kaybetti. OXY ise yüzde 14.9 oranında düşüş yaşadı.

FTX Olayı Sonrası Binance'e Tepkiler Büyüyor: Santranç Hamlesi!

FTX’in yatırım yaptığı platformlar ve altcoin projeleri ne durumda?

Ayrıca FTX; Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT’lerinin yaratıcısı Yuga Labs’e yüklü bir yatırım yapmıştı. BAYC ekosisteminde önemli yere sahip olan ApeCoin (APE), yüzde 13.8 oranında değer kaybetti. Diğer yandan, FTX’in yatırım yaptığı bir diğer platform Aptos’tu. APT tokenı yazım sırasında yüzde 30.8 oranında değer kaybı yaşadı. Helium (HMT) ve Circle (USDC) de FTX’ten yatırım alan platformlardandı.  HNT, yazım sırasında yüzde 21’lik bir değer kaybı yaşadı.

USDC’de ise şimdilik bir değer değişimi yok. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi USDC, ABD dolarına sabitli bir stablecoin’dir. Stablecoin’lerin dolar sabitinden ayrılması, genellikle piyasayı daha büyük bir kaosa sürüklüyor. Bu nedenle USDC’nin sağlam kalması önemli. Zaten USDC’nin arkasındaki firma olan Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire, firmanın FTX ve Alameda ile ilişkisini Twitter üzerinden açıkladı.

FTX İşlemlerini Durdurdu

Allaire, Circle’ın FTX veya Alameda’ya asla kredi vermediğini ve teminat olarak FTT almadığını söyledi. Allaire, hem Circle hem de FTX’in özsermayenin yalnızca küçük bir bölümünü birbirine sahip olduğunu ekledi. Bu, FTX’in Circle gibi diğer kripto firmalarına yaptığı yatırımın durumuyla ilgili soruları gündeme getirdi. Circle, 2021’de FTX de dahil olmak üzere birçok yatırımcıyı içeren 440 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamlamıştı. Şu anda, bu kripto para platformlarına ve coin’lere yönelik büyük bir belirsizlik hali var. Coin’lerin fiyat hareketinin düzelip düzelmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için İşte FTX’in Yatırım Yaptığı ve Tuttuğu 9 Altcoin: Neler Olacak?

Category:
News