Gizli Plan: Binance CEO’su Tek Tweetle 153 Milyar Doları Sildi!

gizli-plan:-binance-ceo’su-tek-tweetle-153-milyar-dolari-sildi!

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried ve Binance CEO’su Changpeng Zhao arasında devam eden olaylar tüm kripto para piyasasını etkisi altına aldı. Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasası güne kırmızıda başladı.

FTX ve Binance arasındaki çekişme son buldu mu?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Çökmenin sayısız nedeni var. Bununlar birlikte Binance CEO’su CZ’nin, FTX’iyle bağlantılı token’ları satmaya karar vermesinin birçok nedeni var. Silinen bir tweet ise dikkat çekti. Bir Twitter dizisinde, Bianace ve FTX arasında, iki şirketin rakip olarak görüldüğü 2019 yılına dayanan yasal süreç yer alıyor. Binance, 2017 yılında kuruldu ve hızla kripto endüstrisinde adından bahsettirdi. İki yıl sonra, FTX’in oluşturulması ve piyasaya sürülmesi, aynı zamanda hızla lider haline gelmesi ise dikkat çekti.

2019’da Binance, önde gelen bir rakibi takip etmek için hamlede bulundu ve FTX’e yatırım yaptı. FTX ve Binance, 2022’de dünyanın en büyük iki kripto para borsası haline geldi. Kısa süre önce ise iki borsa arasında olaylar alevlendi. Olayların fitilini ateşleyenlerden biri, Bankman-Fried’in kripto para birimi endüstrisinde daha fazla düzenleme için adım atması oldu.

Binance ve FTX arasında yaşanan geçmiş olaylar gündeme geldi

Olayların ardından Binance CEO’su CZ, Bankman-Fried’e atıfta bulunabilecek şekilde, arkasından lobi yapanları desteklemeyeceğini söyledi. Bankman-Fried, 29 Ekim’de attığı bir tweet ile Zhao ile yaşanan tatsız olayları hızlandırmış olabileceği muhtemel. Daha sonradan silinen tweet’te ise şu ifadeler yer alıyor:

İleride DC’de endüstriyi temsil ettiğini görmek beni heyecanlandırdı! Uh, DC’ye gitmesine izin var, değil mi?

Binance ve Zhao’nun Çin ile ilişkilerini sorgulayabilecek tweet, daha sonra Bankman-Fried tarafından silindi. Paylaşımın sonrasında ise Binance CEO’nun FTT’leri satıp baskılamış olabileceği düşünülüyor.

Binance’in satabileceği FTT’de 2 milyar doların üzerinde varlığı mevcut. CZ, Binance’in “çıkış sonrası risk yönetiminin” bir parçası olarak hisseyi sattığını duyurdu. Ayrıca Binance CEO’su LUNA çöküşünden öğrendiklerini yeniden gündeme getirdi. FTX’de yaşanan gerilim sonrasında ise genel kripto para piyasasının değeri, Salı günü 1 trilyon dolardan dokuz haneli aralığa düştü.

CZ, Terra ekosisteminde yaşananlardan ders aldıklarını söyledi. Ayı piyasasının ortasında, yatırımcılar sosyal medyaya yayılan risklerden ve korkulardan daha fazla etkilenir. Ayrıca beraberinde, FTX’te hesapları bulunan yatırımcılar pozisyonlarını tasfiye etmeye ve para çekmeye başladılar. Bu, FTX’te bir tür banka akışına ve şirket için likidite sorularına yol açtı. Salı sabahı para çekme işlemlerinin durdurulduğuna dair haberler yayıldı. Sonucunda FTX CEO’su Bankman-Fried para çekme işlemlerinin asla durdurulmadığını söyledi.

Yatırımcılar yaşananları ve satış haberlerinin etkisini incelerken Binance ve FTX liderleri şaşırtıcı bir duyuru yaptı.

Bu öğleden sonra FTX yardımımızı istedi. Ciddi bir likidite sıkışıklığı var. Kullanıcıları korumak için, FTX.com’u tamamen satın almak ve likidite sıkışıklığını gidermeye yardımcı olmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir LOI imzaladık. Binance CEO’su Zhao, önümüzdeki günlerde tam bir DD yürüteceğiz.

Binance CEO’su işlemlerin zaman alacağını belirtti

CZ, haberlerde ele alınacak çok şey olduğunu ve bunları tamamlamanın ve iletişim kurmanın zaman alacağını açıkladı. Bankman-Fried, FTX’in Binance’den gelip likidite sorunlarına yardım etmesini istediğini söyledi. CEO, bunun kesinlikle önemli olduğunu, çünkü müşterilerin korunması gerektiğini vurguladı.

Kripto para piyasası, Bitcoin ile Pazar gecesinden bu yana piyasa değerinden 153.3 milyar dolar kaybetti.
FTT’de yaşananlar, satın alma haberleri ve likidite endişelerine neden oldu. Görünüşe göre FTT/USD çifti Alameda’ya ikinci çeyrekte büyük çaplı bir kurtarma paketi sağladı. Ancak bu plan çöküşünün ana nedeni olabilir. FTX ve Alameda, Sam Bankman-Fried’e ait kardeş şirketler olarak bilinmektedir.

Araştırma direktörü konu hakkında görüşlerini paylaştı

CoinMetrics araştırma direktörü Lucas Nuzzi, 28 Eylül’de, 4 milyar doların üzerinde değere sahip 173 milyondan fazla FTT’nin zincir üzerinde aktif hale geldiğini belirten bir analiz paylaştı. Nuzzi Twitter’da paylaştığı analizinde aynı gün, 8,6 milyar doların üzerinde FTT’nin zincir üzerinde taşındığı söyledi.

Bu, FTT’nin açık ara en büyük günlük hareketiydi.

Araştırmacıya göre 4.19 milyar dolarlık FTT’nin alıcısı Alameda Research’ten başkası değildi.

Nuzzi’ye göre, Alameda sonrasında tüm bakiyeyi FTX’teki biri tarafından kontrol edilen FTT’nin konuşlandırıcısının adresine gönderdi. Nuzzi ayrıca Binance’deki kullanıcıların FTX ve Alameda arasındaki bu düzenlemeden haberdar olmasının mümkün olduğunu tahmin ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Gizli Plan: Binance CEO’su Tek Tweetle 153 Milyar Doları Sildi!

Category:
News