FTX’ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Manşetlerde! İşte Olanlar

ftx’ten-sonra-bu-bitcoin-borsasi-mansetlerde!-iste-olanlar

Binance ve FTX etrafında gelişen kriz kripto para piyasasını tamamen etkisi altına aldı. Şu anda piyasa büyük bit güven krizi yaşıyor. Dahası, kriz sadece bu iki büyük borsa arasında kalmayıp diğer kripto para borsalarına da sirayet etti. Şimdi de başka bir büyük Bitcoin borsası kullanıcıları endişeyle olacakları bekliyor.

Bitcoin borsasını kullanıcıları endişeli!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance-FTX arasında başlayan olaylar zinciri tırmandı ve piyasayı çökertti. Piyasaya olan güven ciddi anlamda sarsılmış durumda. Bu da yatırımcıların ve traderların hızla piyasadan uzaklaşmasına neden oluyor. Lider kripto Bitcoin (BTC), 17 bin doların altına sarktı. Lider altcoin Ethereum (ETH) dahil neredeyse bütün altcoin’ler ağır kayıplar veriyor. Krizin baş aktörlerinden FTX Token (FTT) ise piyasanın en büyük kaybedeni olmaya devam ediyor. Son durumda FTT, son 24 saat içinde değerinin p’ini kaybetti.    

Kripto borsası FTX’in iflasına ilişkin drama ortaya çıkar çıkmaz, kripto borsalarına karşı ciddi anlamda güven sorunu oluştu. Şimdi de kriz piyasada başka borsalara sıçrıyor. Büyük bir kripto para borsası kullanıcılarında endişe hakim. Kripto analitik platformu Lookonchain analistleri, KuCoin’de olası bir rezerv sıkıntısı hakkında paylaşım yaptı:

Telegram grubundaki bazı hayranlarımız Kucoin’in likidite sıkıntısından endişe ediyor. Kucoin’in tuttuğu stablecoin’leri analiz ettik. Son 7 gün içinde Kucoin’den çok fazla stablecoin çıkışı olmadığını gördük.

Anlaşıldığı kadarıyla, kullanıcıların endişesinin ana nedeni, son haftada borsanın tuttuğu stablecoin’lerdeki 240 milyon dolarlık düşüş. Kripto para borsasının tuttuğu, toplam stablecoin bakiyesi 1,1 milyar dolar değerinde. Bunun ve daha fazlasında bir soru işareti var.

Bununla birlikte, KuCoin para çekmedi, yalnızca ağları değiştirdi. Borsa, Bitfinex borsası aracılığıyla Ethereum’dan TRC’ye 300 milyon USDT alışverişi yaptı. Ayrıca, son yedi gün içinde borsada hiçbir şekilde stablecoin çıkışı olmadı. Hatta 63 milyon dolarlık net giriş kaydetti.

Bitcoin

FTX krizi, kripto piyasasında ciddi güven kaybına yol açtı

KuCoin’in elindeki 240 milyon dolarlık ani ‘düşüşü’ gibi olaylar, FTX’den sonra özellikle sinir bozucu görünüyor. Bunun nedeni ise FTX olayının ciddi anlamda kripto yatırımcılarını ve trader’larını travmatize etmesi. Çünkü, önde gelen bir kripto para borsasının ve bağlı yapılarından birinin olası iflasını söz konusu. Buna ilişkin kamuoyuna açıklanan gerçeklerden birisi de büyük bir fon çıkışıydı. Borsaları yaşatan ve öldüren şeyin, likidite krizi olduğunu da unutmamak gerekiyor.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’e göre, çıkış o kadar büyüktü ki, ciddi bir likidite krizine neden oldu. Borsanın gün içinde açığı kapatmak için yaklaşık 6 milyar dolara ihtiyacı vardı. Likidite sorununu aşamayan FTX, krizi atlatmak için dünyanın en büyük kripto borsası Binance ile bir anlaşma yaptığını duyurdu. Bu arada, FTX’in çöküşü, piyasasının toplam değerinden bir günde 100 milyar dolar sildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için FTX’ten Sonra Bu Bitcoin Borsası Manşetlerde! İşte Olanlar

Category:
News