FTX Çöküşü Bu Popüler Altcoin’e Sıçradı! İşte Dev Tasfiye

ftx-cokusu-bu-populer-altcoin’e-sicradi!-iste-dev-tasfiye

FTX borsasında yaşananlar, genel kripto para piyasasını da derinden etkiledi. Bitcoin, FTX’in kripto parası FTT’nin yanı sıra, durumdan en çok etkilenen coin’lerden biri Solana (SOL) oldu.  İşte detaylar…

FTX olayları Solana’yı olumsuz etkiledi

Borsalar arasındaki anlaşmazlık sırasında, Solana fiyatı yüzde 30’luk bir düşüş ile 20 doların altına geriledi. Coin, 30.62 dolardan 19.90 dolara düştü. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi geçen hafta Alameda ve FTX krizinin ortaya çıkmasından bu yana; SOL fiyatı son beş günde şaşırtıcı bir şekilde yüzde 50 oranında düştü.  Peki, Alameda ve FTX neden Solana’yı (SOL) etkiliyor?

Raporlara göre Sam Bankman-Fried, Alameda aracılığıyla 1.2 milyar dolar değerinde SOL satın aldı. Raporlar, Alameda’nın SOL varlıklarını sattığını iddia ediyor. Satıştan elde edilen gelir ile FTX token fiyatındaki düşüşü kontrol altına almak için FTT satın aldığını gösteriyor. Ayrıca, FTX’in Binance tarafından satın alınmasıyla ilgili son gelişmeler de piyasayı etkiledi.

Gündemdeki en önemli maddelerden olan FTX ve Binance anlaşması, piyasalardaki düşüşü engelleyemedi. Bitcoin beş aydır ilk kez 18.000 doların altına geriledi. Bu sırada FTX’te parası olan traderlar ve FTX’e yatırım yapan hissedarlar neler olacağını merak ediyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, tokenların yüzde 10’unu kontrol ediyor. Bu nedenle, yatırımcılar Solana yerine BNB Chain’i desteklemenin daha iyi olacağını düşünüyor gibi duruyor. Sam Bankman-Fried, Solana’nın en büyük destekçilerinden biriydi. Ancak şirketleri derin sular altındayken, bazıları, bu desteğin sürmeyeceğini iddia ediyor.

Büyük bir balina SOL satıyor

On chain verilere göre bir Solana balinası, SOL tasfiye etti. Bunun da SOL fiyatını düşüren en büyük etkenlerden biri olduğu düşünülmekte. Blockchain gazetecisi Colin Wu, Solend.fi verilerine dayanarak aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Solana balinası (3oSE9CtGMQeAdtkm2U3ENhEpkFMfvrckJMA8QwVsuRbE) tasfiye halinde ve şu anda 2.450.418.5 SOL (51 milyon doların üzerinde) ve 44.871.609.6 USDC borcu bulunmaktadır. Ancak, Solana şu anda oracle güncellemesi nedeniyle tıkanıklıkla karşı karşıya.

Bu salgının ne kadar yayılabileceği ve açık piyasada daha ne kadar SOL satılacağı belli değil. Bu yılın başlarında, yatırımcılar LUNA ile benzer bir tasfiye durumu yaşadılar. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar arasında paniğin yayılması, piyasayı daha olumsuz hale getirebilir. Solana’da ve daha geniş kripto alanında daha düşüş olabilir. Şu anda SOL, yıllık bazda yüzde 90’lık düşüşle işlem görüyor.

FTT’de de tasfiyeler sürüyor

Bu sırada en son piyasa hareketleri nedeniyle 850 milyon dolarlık pozisyon tasfiye oldu. FTX ve Binance arasındaki gelişmeler nedeniyle long pozisyon açan traderların pozisyonları kapandı. Borsalar arasındaki anlaşmazlık sırasında, FTT fiyatı 25.71 dolardan 15.76 dolar yüzde 38.7 düştü. Ardından düşüş, coin’in 10 doların altına inmesiyle sürdü. Şu anda FTT, yüzde 75’lik bir düşüş ile 4.55 dolardan el değiştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için FTX Çöküşü Bu Popüler Altcoin’e Sıçradı! İşte Dev Tasfiye

Category:
News