TD Securities Korkuttu: Altın Yakında Bu Diplere Dalabilir!

td-securities-korkuttu:-altin-yakinda-bu-diplere-dalabilir!

Cuma günü 50 dolarlık güçlü bir yükselişin ardından altın fiyatının kırılma şansı var mı? TD Securities, güçlü ETF çıkışlarını ve şişkin long pozisyonlamayı gerekçe göstererek altının hareket etmesi için çok erken olduğunu söylüyor.

Altının dönüşünün arkasında ne var?

Aralık Comex altın vadeli işlemleri, Cuma sabahı kaydedilen 1.630 dolarlık dip seviyesinden tırmandıktan sonra gün içinde %0,32 artışla 1.681,90 dolarda işlem görüyordu. Altının dönüşü, en son ABD istihdam raporunun Federal Reserve’in bazı karışık mesajlarını netleştirmesinden ve Çin’in sıfır-covid politikasında olası bir gevşeme sinyali vermesinin ardından geldi. TD Securities kıdemli emtia stratejisti Daniel Ghali, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şahin bir Fed toplantısına rağmen, emtia fiyatları, Çin’in kısıtlayıcı sıfır-covid politikalarını gevşeteceği spekülasyonları arasında yılın en düşük seviyelerinden bir ralli düzenliyor. Şişirilmiş para yöneticisi short’larının zayıflayan geniş dolar endeksi tarafından sıkıştırılması ve altın fiyatlarının 1.675 dolara geri dönmesiyle değerli metal fiyatları daha da destekleniyor.

Altın

“Altın için genel düşüş eğilimi kalıcı olarak değişmedi”

TD Securities, altın pozisyonuna bakıyor. Ancak, genel düşüş eğiliminin kalıcı olarak değişmek üzere olduğuna ikna olmadı. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Analizimiz, CTA trend takipçisi pozisyonlarının CFTC’nin para yöneticisi pozisyon verilerindeki değişiklikleri büyük ölçüde açıkladığını gösteriyor. Ve modelimiz, 1.720 doların altındaki CTA’lardan önemli miktarda short kapamaya işaret etmiyor. CTA’nın küçük bir short kapama alanı beklendiği dikkate alındığında, devam eden sıkışmanın arkasındaki suçlular bunlar. Devam eden ETF çıkışları ve hala şişkin olan prop-trader long pozisyonları, büyük olasılıkla altın rallisini sınırlayacaktır.

Altın

“Altının yükselmesi için henüz çok erken!”

Cuma günkü 2 yıllık Hazine getirisi 50 baz puandan fazla yükseldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu hamlesiyle 10 yıllık verimin üzerine çıktı. Sonuçta bu, 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın kilit bir durgunluk göstergesi. Bu gelişmeler de altın fiyatının yükselmesine yardımcı oldu. TD Securities küresel emtia piyasaları strateji başkanı Bart Melek, şu açıklamayı yapıyor:

Piyasa ekonominin yavaşladığını düşünüyor. Bu da 2 yıllık ve 10 yıllık getiri eğrisine yansıyor. Ancak yıldız performansına rağmen altın, uzun vadeli düşüş eğilimini koruyor. Bu, büyük olasılıkla burada satılması gereken kısa süreli bir ralli türü. Altının yükselmesi için çok erken. Fed henüz bitmedi.

Altın

“Altın, birkaç ay içinde 1.600 doların altına düşecek”

TD Securities, federal fon oranının %5’in altındaki önceki tahminler yerine %5,5’te zirveye ulaşacağını öngörüyor. Bu nedenle, önümüzdeki birkaç ay içinde altının 1.600 doların altına düşmesini bekliyor. Bart Melek, bu öngörülerini şu şekilde izah ediyor:

Ekonomi yavaşlarken, reel oranların yükseldiğini görmeye başlayacaksınız. Ve merkez bankaları bu son çeyrekte olduğu kadar altın almayacak. Taşımanın maliyeti pahalı olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için TD Securities Korkuttu: Altın Yakında Bu Diplere Dalabilir!

Category:
News