FTX-Binance Savaşı Bu 2 Altcoin’e Sıçrıyor! Satıldılar mı?

ftx-binance-savasi-bu-2-altcoin’e-sicriyor!-satildilar-mi?

FTX ve Binance arasındaki gerilim, FTX’in FTT tokenının satış dalgası ile karşılaşmasına neden oldu. Bu durum, genel piyasaya da sıçrarken özellikle iki altcoin’de, BIT ve SOL’da hareketlilikle karşılaştık. İşte detaylar…

Binance-FTX çatışması sürerken Alameda BIT satmama anlaşmasını bozdu mu?

Kripto borsası Bybit’in yerel tokeni BitDAO (BIT) aniden yüzde 20 düştü. Kripto borsası Bybit’in kurucu ortağı Ben Zhou, Alameda Research’ün BIT tokenlerini sattığına inanmakta. Bu nedenle Alameda’nın en az 3 yıl boyunca token satmama sözleşmesini bozduğunu düşünmekte. Bilindiği gibi Alameda, şu sıralar gündemde olan FTX borsasının kardeş şirketi.  Zhou, Alameda 24 saat içinde token satışı yapmadıklarına dair kanıt sunmazsa 3.362.315 FTT tokenını satma ihtimalleri olduğunu söyledi.

BitDAO topluluğu, 8 Kasım’da Alameda Research’ün 3 yıllık karşılıklı taahhüdün bir parçası olarak depolanan BIT tokenlerinin on chain adresini paylaşmasını isteyen bir acil durum önerisi yayınladı. Hareket, Bybit kurucu ortağı Ben Zhou’nun Alameda’yı BitDAO (BIT) tokenlerini satmakla suçlamasının ardından geldi. FTT fiyatı bugün 15.56 dolara düştü. BitDAO (BIT) fiyatı da yaklaşık yüzde 20 düşerek 0,30 dolara indi.

Alameda CEO’su cevap verdi

Bybit’in borsa tokeni BIT, bugün bir saat içinde aniden yüzde 20 düştü. Alameda Research, 2021’de 100 milyon BIT aldı. Ardından tokenları bir FTX borsa adresine gönderdi. Bu arada, BitDAO topluluğunun BitDAO hazinesinde 3.362.315 FTT tokenı var.  Ancak Alameda CEO’su Caroline Ellison, firmanın düşüşün arkasında olmadığını söyledi. Ayrıca kanıtı Bybit’in kurucu ortağı Ben Zhou ile paylaşacağına söz verdi.

Lookonchain, verilerin Alameda’nın 3 saat önce 1,6 milyon dolar değerinde 4.637.839 BIT’i FTX’e aktardığını gösterdiğini tweetledi. FTX cüzdanı şu anda FTX sıcak cüzdanında 97 milyon BIT tutuyor. Bu, Alameda Research tarafından taahhüt edilen 100 milyondan az.

FTX Solana mı sattı?

Bu sırada, FTX’in Solana satmış olabileceğine dair iddialar da piyasada dolanıyor. Solana’nın fiyatı da yüzde 10’a yakın bir düşüş yaşadı. Tokenin Alameda bilançosundaki önemi, CZ ile Bankman-Fried arasındaki gerilime neden olan bir raporla gün ışığına çıktı. Rapor, şirketin likit olmayan varlıklarda, özellikle FTT ve Solana tokenlerinde sahip olduğu bir dizi büyük pozisyonu ortaya çıkardı. Alameda’nın bilançosunda kilitsiz halde 292 milyon dolarlık SOL olduğu bilinmekte. Ayrıca, 860 milyon dolarlık kilitli SOL var.

Rapor, ticaret firmasının borç pozisyonlarını karşılama kapasitesi ve ardından gelen herhangi bir sistemik istikrarsızlık konusunda endişelere neden oldu. Zhao’nun Binance’in FTX tabanlı pozisyonlarından çıkacağını açıklamasıyla daha da şiddetlendi.

FTX Token Çakıldı! Binance CEO'su Konuştu: Satmadık!

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi bu karmaşa, Binance CEO’sunun bir tweet’i ile başladı. Binance CEO’su “CZ” daha önce önümüzdeki birkaç ay içinde tüm FTT tokenlerini satacağını duyurdu. FTX’te bir likidite sorunu olasılığına işaret etti. Ancak kurucu Sam Bankman-Fried, para yatırma ve çekme işlemlerinin sorunsuz çalıştığını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için FTX-Binance Savaşı Bu 2 Altcoin’e Sıçrıyor! Satıldılar mı?

Category:
News