Düşüş Sürer mi? 6 Önemli Altın Fiyatları Tahmini Çıktı!

dusus-surer-mi?-6-onemli-altin-fiyatlari-tahmini-cikti!

Altın fiyatları, Salı günü dolar bir miktar zemin kazanırken başlangıçta düştü. Ancak sarı metal, ilerleyen saatlerde yönünü kuzeye çevirdi ve yeşil bölgeye geçiş yaptı. Yatırımcılar, bu haftanın ilerleyen saatlerinde Federal Reserve’in gelecekteki politika yolunu belirleyecek ABD enflasyon verilerine hazırlanıyor. Analistler, piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Bu durumda altının güçlü bir teklif yakalaması mümkün”

Spot altın, yazı sırasında %0,2 artışla 1,678,6 dolardan işlem görüyordu. Altın fiyatları, zayıf doların desteğiyle üç haftanın zirvesine ulaştı. ABD altın vadeli işlemleri ise 1.680 dolardan sabit kaldı. Dolar endeksi (DXY) Pazartesi günü bir haftanın en düşük seviyesini gördü. Salı günü ise ilk önce güç kazandı, ancak daha sonra kazançlarını sıfırladı. Bu da altının yönünde ters etkiye neden oldu. Exinity baş piyasa analisti Han Tan, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD dolarının kayıp zemini koruma arayışı, ikincisinin yükselen istihdam verilerinin ardından altında bir duraklamaya neden oluyor. Fed’in daha fazla faiz artırımını müjdeleyen sürekli yükselen ABD enflasyonuna ilişkin daha fazla kanıt, altının son zamanlarda elde ettiği kazanımların bir kısmını gevşetecek. Seçim sonuçlarının belirsiz veya tartışmalı olması durumunda, altının diğer güvenli limanlarla birlikte güçlü bir teklif yakalaması mümkün.

Altın fiyatları

“Bu durum, biraz ‘bekle-gör’ü teşvik ediyor”

Bu arada, Cuma günkü veriler, ABD işsizlik oranının Ekim ayında %3,7’ye yükseldiğini gösterdi. Bu da, Fed’in daha az agresif faiz artırımlarına geçeceğine dair iyimserliği artırdı. Böylece, altının Mart 2020’den bu yana en iyi gününü kaydetmesine yardımcı oldu.

Ayrıca, bu hafta yatırımcılar, bir sonraki Fed faiz kararında kilit rol oynaması beklenen Perşembe günü ABD enflasyon verisini ve ABD Kongresi’nin kontrolünü belirleyecek Salı günkü ara seçimleri yakından takip edecekler. IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, altının 1.680 dolar civarında dirence ulaştığını söylüyor. Ayrıca, potansiyel olarak daha büyük bir katalizörün yukarı yönlü bir kırılmaya neden olması için biraz ‘bekle-gör’e teşvik ettiğini kaydediyor.

“Altın, ABD TÜFE’den önce bu aralıkta işlem görecek”

Piyasa katılımcıları ayrıca, en büyük külçe tüketicisi Çin’de Covid ile ilgili kısıtlamaları çevreleyen haberleri yakından takip ediyor. Kıymetli metal analistleri, Pazartesi günü metal fiyatlarını biraz daha yumuşak bir dolar ve Çin’in Başkan Xi Jinping’in ‘Sıfır-Covid’ politikasına teslim olacağına dair umutların erken olduğunu da içeren birkaç faktörün etkilediğini söylüyor.

ICICI Bank analistleri, ABD istihdam verilerinin Cuma günü, doları satış baskısı altına soktuğunu söylüyorlar. Bu nedenle, değerli metal fiyatlarının yükseldiğini belirtiyorlar. Analistler, Perşembe günü açıklanacak ABD TÜFE raporundan önce altın fiyatlarının yakın vadede 1.600 ile 1.700 dolar arasında işlem görmeye devam etmesini bekliyorlar.

Altın fiyatları

Altın fiyatları dibi gördü mü?

Bu arada, altın geçen haftanın sonlarında ulaştığı birkaç haftanın en yüksek seviyeleri yakınında tutunurken, bazı analistler kısa vadeli dip seviyesinin çoktan gelip gelmediğini merak ediyor. Kıdemli analist Jim Wyckoff, şu açıklamayı yapıyor:

Altın fiyatları Pazartesi günü biraz yükseldi. Ancak daha da önemlisi, Cuma günkü teknik olarak yükselişe geçen bir haftalık yüksek kapanışı içeren güçlü kazançları elinde tutuyor. Bu da piyasanın dibinin içerde olduğuna dair bir grafik ipucu veriyor.

“Bunun altın fiyatları için daha uygun olmasını bekliyoruz”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta Fed, dördüncü jumbo artışını onayladı. Böylece, faizlerin daha önce tahmin edilenden daha yüksek hareket edeceğinin sinyalini verdi. Yine de, Sprott’un piyasa stratejisti Paul Wong, yakın tarihli bir notta, şu hususlara dikkat çekiyor:

Piyasa, odak noktasını oranlar/enflasyon şokundan resesyon/finansal istikrar korkularına kaydırdığında, bunun altın için daha uygun olmasını bekliyoruz. Yılın büyük bölümünde piyasaların hikayesi faiz ve enflasyon şokları oldu. Piyasa, merkez bankalarının olağanüstü faiz artırımlarının orta ve uzun vadeli sonuçlarını (durgunluk ve buna bağlı finansal istikrarsızlık) ancak son zamanlarda fiyatlamaya başladı.

Altın fiyatları

“Dolardaki güç ters esmeye devam ediyor”

ANZ Bank stratejistleri, altındaki bireysel yatırımların yılın son çeyreğinde ETF çıkışlarına karşı aşağı yönlülüğü yumuşattığı söylüyor. Bu bağlamda stratejistler, şu değerlendirmeyi yapıyorlar:

Düşük altın fiyatları ve yoğunlaşan ekonomik ve jeopolitik risk, ETF’deki yoğun çıkışlara ve vadeli işlem çıkışlarına karşı bireysel yatırımları destekliyor. Finansal yatırımlar fiyat yönünü yönlendirmeye devam etse de bu eğilimin devam etmesini bekliyoruz. Güçlü dolar ve yükselen getiriler, altına finansal yatırım için ikiz rüzgarlar oluyor. Ayrıca, yükselen durgunluk riskinin, güvenli liman akışı sağlaması mümkün. Ancak, faiz rehberliğinin güvercine dönüşmesi gerekiyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Düşüş Sürer mi? 6 Önemli Altın Fiyatları Tahmini Çıktı!

Category:
News