Cardano Yorum & Analiz – 2023’te Artar Mı? Alternatifleri Neler?

cardano-yorum-&-analiz-–-2023’te-artar-mi?-alternatifleri-neler?

Kripto dünyasında pek çok kripto para birimi iniş çıkışlarla varlığını sürdürmekte. Bazı coinlerin eskisi kadar adının anılmadığını ve bazılarının da birden popülerleştiğini görebilirsiniz. Fiyat hareketlerinin çok sert dalgalanmalarla ilerlediği kripto dünyasında Cardano, şimdiye kadar yerini koruyan ve gelecekte de potansiyeli yüksek bir kripto para birimidir.

Bu yazımızda kârlı bir yatırım aracı olmanın ötesinde altyapısı kuvvetli proje ADA’dan bahsederek Cardano fiyat tahmini yapacak ve Cardano alternatiflerine değineceğiz. 

Cardano Nedir?

Adını İtalyan matematikçi Gerolamo Cardano’dan alan ve kendi native tokeni ADA ismini ise bugünkü bilgisayar yazılımlarının temeli sayılacak kodlama modelini geliştiren İngiliz matematikçi Ada Lovelace’ten alan bu kripto para, ekibin özellikle vurguladığı üzere bilimsel temellerle yola çıkmıştır. 

Cardano’nun üzerinde durduğu en büyük nokta çıktığı günden bu yana çeşitli kripto paraların aşabilmek için uğraştığı ölçeklilik ve altyapı problemlerine çözüm aramaktır. Bu problemler ağın yavaşlamasına ve işlem ücretlerinin yükselmesine neden olan, kripto dünyasının başını ağrıtan iki büyük problem.

ADA projesi, dijital para fikrinin ilk ortaya çıktığı Bitcoin’i birinci nesil ve akıllı kontratları geliştiren Ethereum’u ikinci nesil kripto paralar olarak tanımlar. Getirdiği yenilik ve çözümlerle de kendisini üçüncü nesil kripto para birimi olarak öne çıkarmaktadır.

Özellikle Proof of Work yerine Proof of Stake mantığı üzerine inşa edilen Ouroboros (Cardano’nun kullandığı algoritma) algoritması ile enerji maliyetlerinde ve doğal olarak işlem ücretlerinde bir düşüş olması beklenmektedir. 

Yıllar İçinde Cardano Fiyatındaki Değişim

2015 -2017 Dönemi

Piyasaya çıktığı dönemde 0,002 dolar seviyesinde işlem gören ADA, 2017 yılında piyasalarda işlem görmeye başlamasıyla birlikte büyük bir sıçrama yaşadı ve sene boyunca 0,02 seviyesinde devam eden bir fiyatla kendine pek çok yatırımcı çekti. 

2018- 2019 Dönemi

2017 yılında piyasada yer edinme çabasıyla ilerleyen ADA, 2018 yılına girdiğimizde yukarı yönlü büyük bir artış yaşadı. 2017’nin son aylarında 0.03 seviyelerine çıkan ve ileride yükseleceğinin sinyallerini veren kripto para, 2017 yılı bitmeden hızlı bir boğa koşusuna başladı. 2018 senesinin ilk ayında da aynı hızla birkaç gün artış yaşayıp 0,9 zirve seviyesini gördükten sonra aşağı yönlü bir harekete geçti. Son olarak 2018 Mart ayında yine ufak bir yükseliş hareketi gösterse de senenin geriye kalanında yatay bir seyirle ilerledi.

2019-2021 Dönemi

Bu dönem aralığının Cardano için oldukça durağan geçtiğini söylemek mümkün. Kripto para özellikle ilk iki yılı oldukça durağan bir şekilde 0,04 ile 0,09 arasında gidip gelen bir değerle geçirdi. 2021 yılına doğru yaklaştıkça ADA’nın yavaşta olsa yukarı yönlü kararlı bir ilerlemesi olduğunu söyleyebiliriz.

2021-2022 Dönemi

2021 yılının başlamasıyla ADA yeniden hızlı bir boğa koşusuna çıktı. Sene yarısına kadar yatırımcılarını oldukça güldüren bu kripto para, 2,3 dolar değerine kadar ulaştıktan sonra koşusuna kısa bir ara verse de ardından yeniden daha da heyecanlı ikinci bir yükseliş turuna geçti. 2021 yılının Eylül ayına kadar süren bu hızlı yükseliş ile 3 dolara yaklaşan ADA, kendi rekorunu kırdı. Ardından tüm kripto dünyasıyla birlikte düşüşe geçti ve bugünkü 0.4 dolar seviyelerine kadar geriledi. 

Cardano’nun Fiyatını Belirleyen Faktörler

Yüksek işlem gücüne sahip olan ADA, saniyede 250 işlem yapabilme kapasitesine sahip güçlü bir altyapıya sahiptir.

  • Düşük İşlem Ücretleri – Ethereum’a kıyasla Cardano ile işlem yaptığınızda 0, 1 ADA gibi düşük bir işlem ücreti ödersiniz. 
  • Üst Düzey Merkeziyetsizlik – Ouroboros algoritması sayesinde tüm katılımcılar doğrulayıcı ve denetleyici olabilmekte. Böylece topluluk büyüdükçe merkeziyetsiz yapı da güçleniyor.
  • Çevre Dostu Altyapı – ETH’nin ilk ortaya çıktığı zamanki sistemi ve BTC gibi PoW üzerine çalışmak yerine PoS üzerine çalışan Cardano çok daha düşük oranda enerji harcamaktadır. 
  • Stake ile Pasif Gelir İmkanı – ADA tokenlerinizi stake etme imkanı sunan Cardano size yatırımlarınız sırasında pasif gelir elde etme imkanı sağlar.

Şu Anda Cardano Satın Almaya Değer mi?

Cardano fiyat grafiğini incelediğimizde 3 dolara yaklaşan yükselişinin ardından sert bir düşüşe geçip bugün 0,4 dolara kadar gerilediğini gördüğünüzde ADA yatırım yapmak için mantıklı bir karar mı diye düşünmüş olabilirsiniz. 

Aslında ADA fiyatındaki düşüş platformun kendisinden ziyade piyasadaki genel düşüşün bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 4 milyona yaklaşan yatırımcının portföyünde yer alan ADA tokenleri sadece bir sene önce oldukça iyi fiyatlar yakalayan potansiyeli yüksek bir projedir. Bu nedenle Cardano fiyat tahmini yapmak doğru olmasa da projeye yatırım yapmanın mantıklı bir karar olduğunu söyleyebiliriz. 

Eğer hangi borsa üzerinde yatırım yapacağınızı bilmiyorsanız OKX üzerinden şimdi ADA satın alabilirsiniz.

Yeni Çıkan Cardano’ya Alternatif Kripto Paralar

Eğer piyasada uzun zamandır varlığını sürdüren kripto paralar yerine yeni projeler ve Cardano alternatifleri görmek istiyorsanız bugünlerde oldukça popüler üç yeni kripto projesine bir göz atalım. 

1. Dash 2 Trade – Piyasa Analizlerinde Uzman Platform

D2T şu anda ön satışta oldukça ilgi gören piyasadaki en iyi alternatif kripto para birimlerinden biridir. 

Dash 2 Trade platformu kripto para yatırımcılarına yatırım ve alım-satım işlemlerinde en doğru zamanı ve en iyi fiyatı belirlemelerinde oldukça yardımcı olabilecek bir kripto analiz platformudur. 

Grafikler ve çeşitli metrikler üzerinde teknik analizler yapabileceğiniz gibi pek çok girişimden farklı olarak sosyal analizler ile birden popülerlik yakalayan kripto paraları da gözden kaçırmamanızı sağlayacak bir platform olan Dash 2 Trade, zincir-içi analiz imkanı ve yeni kripto para listelenmeleri üzerine de bilgilendirmeler yapan kapsamlı bir kripto para projesidir. 

Projenin arkasında Forex ve Kripto piyasaları üzerine çeşitli eğitim ve kurslar sunan popüler Learn 2 Trade ekibi bulunuyor.

Ön satışının ilk gününde 500 bin dolar destek gören bu proje, kademeli ön satış ile ilerlemektedir. Yani ön satış için arza sunulan tokenlerin satışı devam ettikçe birim fiyatı da buna göre yükselmekte. Bu nedenle D2T yatırımı yapma düşünceniz varsa acele etmenizde fayda var çünkü ön satış için arza sunulan 750 milyon D2T tokeni hızla tükenmekte. 

D2T alabilmek için kripto cüzdanınızı sisteme bağlamanız ve dönüştürmek istediğiniz miktara denk ETH yada USDT bulundurmanız gerekiyor. 

Proje hakkında daha detaylı bilgi almak için Dash 2 Trade web sitesini ziyaret edebilir ya da Resmi Telegram grubuna katılabilirsiniz. 

2. IMPT – Çevre Dostu Kripto Para Projesi

IMPT karbon ofset programını kripto paralar ile birleştiren yeni ve dikkat çeken projelerden birisi. Öncelikle kısaca karbon ofset programı nedir diye soruyorsanız bu konuya değinelim. 

Karbon ofset programı şirketlerin yaptıkları üretim ve verdikleri hizmetler süresinde neden oldukları karbon emisyonunu karbon kredisi satan şirketlerden kredi alarak doğaya olan zararı karşıladıkları bir programdır. İlk olarak Kyoto Protokolünde ortaya atılan bu düşünce Paris Protokolü ile daha da önem kazanmıştır. 

Karbon kredisi üzerine dünya üzerinde pek çok proje bulunmaktadır ve gelecekte oldukça önemli bir yer edineceği düşünülen bu fikre IMPT, kripto dünyasından bir çözüm sunarak öncü olmayı başarmıştır. 

Kısaca IMPT ile karbon kredisi alım satımı yapabilir ya da yatırım olarak elinizde tutabilirsiniz. Böylece ticaret ve yatırım yaparken iklim krizi konusundaki çözümlere de katkıda bulunabilirsiniz. 2027 yılına kadar 700 milyon dolarlık bir endüstri haline geleceği düşünülen karbon ofset programı yatırım yapmak için en iyi tercihlerden birisi olduğunu düşünüyoruz. 

Şimdiye kadar 10 binden fazla satıcı ile anlaşma sağlayan IMPT, platform içindeki pazar yerinde NFT alım satımı imkanı da vermekte. 

Şu anda ön satışta olan IMPT tokenleri, ilk 24 saatinde 150 bin dolar destek görerek iyi bir çıkış yakaladı. Dash 2 Trade’ye benzer bir şekilde kademeli ön satış sistemiyle ilerleyen bu projeye şimdi dahil olmak isterseniz ön satışın ikinci aşamasında 0,023 dolar karşılığında 1 IMPT tokeni satın alabilirsiniz. Eğer çözüm odaklı bu proje ilginizi çektiyse elinizi çabuk tutmanız mantıklı olacaktır çünkü ikinci aşama için sunulan 1.2 milyar IMPT tokeninin yarısı çoktan satılmış durumda ve üçüncü aşamada token birim fiyatı yükselecektir.

Proje hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız IMPT web sitesini ziyaret edebilir ya da resmi Telegram grubuna katılabilirsiniz.

3. Calvaria – Kart Oyunları Üzerine Kurulu bir Metaverse

Strateji kart oyunları oynamayı seviyorsanız Calvaria tam da size göre bir kripto para projesi olabilir. Rakiplerinizle mücadele ederek ve toplulukla etkileşime girerek RIA tokenleri elde edebileceğiniz Calvaria evreni, oyuncu ve yatırımcılar için ön satış sürecini başlatmış durumda. 

Calvaria evreninde geçen oyunda çeşitli dünyalardan karakterler arasında öteki dünya üzerine geçen bir mücadele söz konusu. Arcilla Vivian, Miaquilia ve Void olarak isimlendirilen bu farklı dünyalardan karakter arasındaki savaş oyunun temellerini oluşturuyor.

Calvaria evreninde iki tür kripto para bulunmaktadır. Bunlardan ilk olan eRIA elde etmek için gireceğiniz mücadelelerde galibiyetler elde etmeniz gerekiyor. eRIA tokenlerini kartlarınızı birleştirip daha güçlü karakterler elde etmek için kullanabilirsiniz. İkinci token ise RIA tokenleridir. RIA ise size yatırım yapma ve piyasalarda işlem yapma imkanı sunan Calvaria evreninin kendi tokenidir.

Projenin katılımcılar için sunduğu ilginç bir özellik oylama sistemidir. Eğer elinizde RIA tokeni bulunduruyorsanız evrenin geliştirilmesinde oy kullanarak karar verici olabiliyorsunuz. Diğer iyi bir özellik de staking havuzlarıdır. Oyun içi satım-alımlarda yüzde 10’luk bir kısmın havuza aktarıldığı platformda oyun oynamanın yanı sıra kendinize bir pasif gelir de sağlayabilirsiniz.

Şu anda ön satışta olan RIA tokenleri hızla ilk üç aşamasını geçti ve dördüncü aşamasında yolu yarılamış durumda. Eğer şimdi Calvaria evrenine katılmak isterseniz 1 USDT karşılığında 40 RIA tokeni almanız mümkün. Elinizi çabuk tutmalısınız çünkü bir sonraki aşamada bu miktar 33.33 RIA tokeni olarak değişecektir. 

Calvaria hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Calvaria internet sitesini ziyarete edebilir yada resmi Telegram grubuna katılabilirsiniz.

Özet

Cardano yorum ve analiz yaptığımız bu makalede kripto dünyasındaki kronik problemlere çözüm getirmek için çalışan popüler kripto paralardan biri olan ADA’ya alternatif kripto para birimlerini tanıttık. Kısaca PoS sisteminin benimsenmesi ve sistem üzerinde yapılan sürekli iyileştirmelerle ADA geleceği yüksek bir projedir. 3 dolara yaklaşan zirve dönemlerinin ardından 0,4 dolar seviyesinde işlem gördüğü bugünlere gelen platform, düşük ücretiyle yeni yatırımcılar için oldukça iyi bir fırsat. Eğer Cardano alternatifleri neler olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımızdaki 3 adet projeye göz atabilirsiniz.

Sorumluluk reddi: Bu bir sponsorlu içerik ve basın bülteni olup burada yazılanlar Kriptokoin.com ekibinin görüşlerini yansıtmamaktadır. Kaldıraçlı işlemlerde ve kripto para yatırımlarında yüksek kayıp riski mutlaka göz önüne alınmalı, herhangi bir platforma yatırım yapmadan önce geniş kapsamlı araştırma yapılmalıdır. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Cardano Yorum & Analiz – 2023’te Artar Mı? Alternatifleri Neler?

Category:
News