Kriz Büyüyor: Firmalar, Bu 9 Altcoin’i FTX’ten Çekiyor!

kriz-buyuyor:-firmalar,-bu-9-altcoin’i-ftx’ten-cekiyor!

Bugüne, en büyük kripto para borsaları olan Binance ve FTX’e dair bazı haberler damga vurdu. Binance CEO’su Changpeng Zhao, “erken bir önlem” olarak FTX’in yerel tokenı FTT’yi satacaklarını açıkladı. Olayın geniş çevrelere ulaşmasının ardından, büyük firmaların altcoin projelerini FTX’ten çektiği ortaya çıktı. İşte detaylar…

FTX’ten bu altcoin projeleri çıkıyor

Birkaç saat önce Changpeng Zhao, Binance’in FTT yatırımlarını “son açıklamalar” sonrası tasfiye etmeye başlayacağını açıkladı. Bununla birlikte, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi en büyük borsanın yöneticisi, şirketinin kimseye “karşı” olmadığını belirtti. Ancak aynı zamanda arkalarından “diğer sektör oyuncularına karşı lobi yapan” insanları desteklemeyeceğini açıkladı.

Binance CEO'su FTT Sattı: Şimdi Bu Altcoin'den Alacak!

Aynı haber üzerine borsadaki çıkışlar yükselmeye başladı ve önde gelen firmalar FTX’ten varlıklarını çekmeye başladı. Blockchain güvenlik firması ve analitik platformu PeckShield, son 24 saat içinde FTX’ten Jump Trading’e yaklaşık 40,4 milyon dolarlık USDC aktarıldığını ortaya çıkardı.

Başka bir işlemde, borsadan Nexo’ya yaklaşık 94 milyon dolar değerinde kripto aktarıldı. İşlem 73,9 milyon dolar değerinde Ethereum’u da içeriyordu. Ayrıca SAND, FTM, AXS, MKR, LINK ve MATIC gibi diğer altcoin’ler de borsadan çıkarıldı. Başka bir tweet’te PeckShield, FTX’ten kabaca 10.000 ETH’nin (yaklaşık 15,9 milyon dolar değerinde) transfer edildiğini açıkladı.

Alameda, FTX’e stablecoin yolluyor

Buna paralel olarak, FTX’in kardeş şirketi Alameda’nın FTX’e stablecoin gönderdiği görüldü. Circle’dan mevduat aldıktan sonra bunları FTX’e yatırdı. 257 milyon dolardan fazla gönderildi. “The Data Nerd” isimli hesap, FTX’teki stablecoin çıkışının geçen hafta tüm borsalar arasında en büyük işlemlere ev sahipliği yaptığını işaret etti. Muhtemelen piyasa katılımcılarının FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) çekimlerine işaret ettiğini ortaya koydu. Alameda’dan yapılan transferler denklemden çıkarılsaydı, iddiaya göre tablo “çok daha çirkin” olacaktı.

Söz konusu şirketlerin geri çekilmesinin yanı sıra, diğer birçok adres de fonlarını çekmeye başladı. Platformdan ETH, stETH ve USDC gibi varlıkları çıkardı. Bununla birlikte, FTX’in USDC’yi içeren coin’ler de dahil olmak üzere borsaya girişler kaydettiğini de belirtmek gerekir. Bununla birlikte, geri çekilmeler daha yüksek bir seviyede kaldı. Jump Trading’in Binance haberleri nedeniyle varlıklarını FTX’ten çekip çekmediğine dair bir soru geldi. Bunun üzerine “Nansen Intern”, bu tür davranışın “oldukça standart” olduğunu ve firmanın “sürekli para yatırıp çekmesi” nedeniyle olayın birdenbire ortaya çıkmadığını açıkladı.

FTX CEO’su yeni tweet attı

Ortalıkta dolaşan söylentilere değinen FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, şirketin tuttuğu fonların finansal açıdan denetlendiğini açıkladı. Ayrıca para çekme ve para yatırma işlemlerinin iyi çalıştığını belirtti. Borsanın zaten “milyarlarca dolar” değerinde işlem gerçekleştirdiğini belirtti.

Bugün zaten milyarlarca dolar para yatırma/çekme işlemi gerçekleştirdik; gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Ayrıca tonlarca USD <> stablecoin dönüşümü devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Kriz Büyüyor: Firmalar, Bu 9 Altcoin’i FTX’ten Çekiyor!

Category:
News