Hazırlık Başladı: Türk Bankalarından Kripto Para Hamlesi!

hazirlik-basladi:-turk-bankalarindan-kripto-para-hamlesi!

Düzenleme çabaları süren kripto para ve Blockchain alanındaki yeteneklere olan talep artıyor gibi duruyor. Türkiye’de kripto paralara dair yasa çalışması devam ederken Türk bankalar da bu açıdan harekete geçmiş halde. İşte detaylar…

İki Türk bankasından kripto para ilanı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ülkemizde kripto paralara yönelik düzenleme süreci devam ediyor. Bu durum, bankalar gibi geleneksel finans kurumlarını da etkiledi. En son raporlar, Garanti Bankası’nın ve Yapı Kredi Bankası’nın kripto para alanına yönelik iş ilanı açtığına işaret ediyor.  Bu, geleneksel büyük bankaların kripto para hizmeti vereceğine işaret edebilir. Hatta kripto paralara yönelik düzenlemelerin faaliyete geçmesi durumunda bankaların kripto ticaret işlemlerine aracılık etme olasılığından bahsedilmekte.

Türkler Shiba Inu Değil: Bu 10 Altcoin'in Peşine Düştü!

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kripto paralara dair düzenlemelerle ilgili son noktaya gelindiğini aktarmıştı. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’ın  başkanlığındaki ekibin kripto yasasıyla ilgili son derlemeleri yaptığını belirtti. Bakan Nebati, artık kripto para taslağının TBMM’ye sunulacağını belirtti. Ardından yaşanacakları ise TBMM’deki onay süreci belirleyecek.

Bankalar kripto paralara odaklanıyor

Bu sırada, geçtiğimiz yılki LinkedIn verileri de kripto paralara yönelik iş ilanlarının arttığına işaret ediyordu. Büyük finansal hizmetler firmaları tarafından işe alınan kripto pozisyonlarındaki sayı, 2021’de, yüzde 40 arttı. JPMorgan Chase, BNY Mellon, Deutsche Bank, Wells Fargo, Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Capital One, UBS, Bank of America, Credit Suisse ve Barclays, çeşitli roller için en çok kripto uzmanlarını işe alan başlıca finans kurumlarıdır. Bu pozisyonlar arasında birçok alana olan ihtiyaç vurgulanmakta idi. Satış uzmanlarından kripto teklifleri tasarlayan işçilere; bankalar için Blockchain platformları oluşturan mühendislere birçok pozisyon var.

Kripto Para Balinası, Bu Altcoin İçin Önemli Tahmin Yaptı!

Piyasalarda hafif düşüş var

Bu sırada kısa vadede bakarsak, kripto para piyasasında hafif bir ivme kaybı var. Bitcoin fiyatı keskin bir şekilde düştü ve 21.000 dolarlık büyük bir destek seviyesinin altına geriledi. Benzer şekilde, Ethereum da 1.566 dolara düşerek yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşadı.  Büyük kripto para birimleri, karma bir seansta işlem görüyordu. 7 Kasım’ın başlarında, küresel kripto piyasası değeri bir önceki güne göre yüzde 1’in üzerinde düştü. 1,04 trilyon dolara geriledi. Son 24 saat içinde, genel kripto piyasası hacmi yüzde 0,50’den az düştü. 69,99 milyar dolara indi.

Ancak uzun vadede piyasa, geçen yıla göre ciddi bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz yıl kripto piyasasının toplam değeri 3 trilyon doları geçiyordu. Yalnızca Bitcoin’in piyasa değeri 1 trilyon dolar civarındaydı. Ancak makroekonomik gelişmeler ve kripto alanında bazı projelerin çöküş yaşaması, piyasaya yardımcı olmadı. Yine de, uzun vadede neler olacağını zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Hazırlık Başladı: Türk Bankalarından Kripto Para Hamlesi!

Category:
News