Ünlü Tahminci Açıkladı: Bitcoin Almak İçin En İyi Gün Hangisi?

unlu-tahminci-acikladi:-bitcoin-almak-icin-en-iyi-gun-hangisi?

CBDC “korku hikayesinden” kaçınmak için Bitcoin (BTC) satın almak mı istiyorsunuz? Eski BitMEX CEO’su, en iyi zamanın ‘dün’ olduğunu söylüyor.

“Bitcoinciler ve bankalar CBDC ‘distopyasına’ karşı duruyor”

Kripto türev platformu BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes, ‘Pure Evil’ başlıklı son blog yazısında, bankaların CBDC ‘korku hikayesinin’ etkisini sınırlayabileceğini ileri sürüyor. CBDC’ler şu anda dünya çapında çeşitli gelişim aşamalarında. Hayes’e göre, mali egemenliğin hayranları, herkesin parası ve satın alma gücü üzerinde tam hükümet kontrolünü ima ettikleri için doğal olarak onlardan korkuyor. Hatta onları hor gördüklerini söylüyor.

Bununla birlikte, CBDC’lerin muhalifleri arasında sadece Bitcoinciler yok. Sebebi ise muhtemelen BTC ile iktidardan düşürmeye çalıştıkları ticari bankalar. Hayes, blog yazısında, şu değerlendirmelere yer veriyor:

Çoğunluğun kayıtsızlığının, hükümetlerin fiziksel nakitlerimizi kolayca alıp CBDC’lerle değiştirmesine izin vereceğine inanıyorum. Ayrıca, finansal gözetim ütopyasını (veya distopyasını) başlatacağını düşünüyorum. Ancak, hükümetin genel nüfusu kontrol etmek için en etkili CBDC mimarisini uygulama yeteneğini engelleyeceğine inandığım olası bir müttefikimiz var. Bu müttefik yerel ticari bankalar.

Bitcoin

Bir CBDC’yi uygularken, bir hükümet ya merkez bankasını dijital ağdaki tek ‘node’un yapması mümkün. Ya da finansal sistemin daha az radikal bir revizyonunda ticari bankaları node’lar olarak kullanabilir. Hayes bu sistemlere sırasıyla “Doğrudan Model” ve “Toptan Model” adını veriyor. Bunu şu şekilde açıklıyor:

En azından ‘CBDC modeli seçme’ aşamasına ulaşmış her ülkenin Toptan Modeli seçtiği göz önüne alındığında, hiçbir merkez bankasının yerel ticari bankalarını iflas ettirmek istemediği açıktır.

CBDC özet grafiği / Kaynak: Arthur Hayes / Medium

Bu nedenle, bankaları belirli bir dereceye kadar “sakinleştirmek”, ancak yine de nakdi ortadan kaldırmak gibi faydalar elde etmek için, hükümetlerin nihayetinde kripto borsa işlemlerini sınırlaması mümkün. Ayrıca, hırsızların hesaplarını yasaklamakla bilinen türden varlıklar tarafından kontrol altında tutma durumları var. Hayes, şu şekilde devam ediyor:

Kârdan çok güce önem veren politikacılar için bu, Batamayacak Kadar Büyük bankaların etkisini tamamen yok etme şansları. Ancak, yine de siyasi olarak bunu yapamıyor gibiler.

“Bitcoin satın almak için en iyi gün dündü!”

CBDC konusu, hem para hem de politikada büyük bir değişimi temsil ediyor. Bu yüzden, kripto endüstrisinin ötesinde bile büyük ilgi gördü. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, geçen hafta kalkınma ekonomisti ve De Montfort Üniversitesi’nde profesör olan Richard Werner, bunları “savaş ilanı” olarak nitelendirdi. Werner, bu bağlamda şunları söyledi:

Başka bir deyişle, banka düzenleyicisi aniden ‘Bankalara karşı rekabet edeceğiz çünkü bankaların şansı yok’ diyor. Düzenleyiciye karşı rekabet edemezsiniz.

Bitcoin

Bu arada Hayes, Bitcoin (BTC)’yi herhangi bir sıfır nakit ekonomisine karşı olanlar için hala güvenli bir liman olarak işaretliyor. Ancak uzun sürmeyeceğini ekliyor. Çünkü, CBDC’ler uygulandığında BTC almanın giderek daha zor olacağını belirtiyor. Veya ona göre, belki de tamamen imkansız hale gelecek. Buradan hareketle, şu sonuca varıyor:

Bu pencere sonsuza kadar sürmeyecek. Sermaye kontrolleri geliyor. Tüm para dijital olduğunda ve belirli işlemlere izin verilmediğinde, Bitcoin alma imkanı hızla ortadan kalkacak. Bu kıyamet senaryolarından herhangi biri sizde yankı uyandırıyorsa ve Bitcoin’deki net likit değerinizin en azından çok küçük bir yüzdesine sahip değilseniz, Bitcoin satın almak için en iyi gün dündü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Ünlü Tahminci Açıkladı: Bitcoin Almak İçin En İyi Gün Hangisi?

Category:
News