Elon Musk ve Twitter’dan Son Dakika Hamlesi: DOGE’a Dikkat!

elon-musk-ve-twitter’dan-son-dakika-hamlesi:-doge’a-dikkat!

Geçtiğimiz günlerde Twitter alımı ile gündeme gelen Elon Musk, tartışmalı “Twitter Blue” planını resmen faaliyete geçirdi. Hareketleri meme coin Dogecoin’i (DOGE) yakından etkileyen Musk, ayrıca, Twitter’ın başına geçtiği gibi çalışanların yarısını işten çıkarmıştı. Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, bu konuya yönelik sessizliğini bozdu. İşte detaylar…

Elon Musk, planını hayata geçirdi: 8 dolarlık Twitter Blue planı

Elon Musk, ayda 8 dolar ücret de dahil olmak üzere değişiklikleri yayınlamasından sadece birkaç gün sonra, yeni bir Twitter Blue katmanı sunmaya başlamış gibi duruyor. Bu servis, Musk’ın bazı önerilerini yansıtan premium hizmetidir. “Kaliteli içerik” için öncelik sıralaması, abonelerin yanıtlarda, bahsetmelerde ve aramalarda görünürlüğünü artırmayı vaat etmekte. Ayrıca Musk, bunun “dolandırıcılık, spam hesaplarını ve botları” azaltacağını iddia ediyor.

Başlangıçta ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’ta kullanıma sunulacak. Şu anda Twitter Blue yalnızca iOS cihazlarını destekleyecek. Bazı raporlar ayrıca lansmanın erken olabileceğini öne sürüyor. Twitter’da bir ürün lideri olan Esther Crawford’un bir tweet’ine göre, yeni Twitter Blue planı henüz yayında değil, ancak bazı kullanıcılar bir testin parçası olarak bildirimler görüyor.  Musk’ın hamleleri kripto para alanında, özellikle Dogecoin topluluğu tarafından merakla beklenmekte. Bilindiği gibi Elon Musk, DOGE’un fiyatını çeşitli tweet’leriyle etkileyebiliyor.

Jack Dorsey, Musk’ın Twitter alımı konusunda sessizliğini bozdu

Bu sırada, Musk’ın Twitter’ı devralmasına ilişkin yeni açıklamalar yapmayan Jack Dorsey, sonunda sessizliğini bozdu. Dorsey, özellikle Musk’ın işten çıkardığı birçok çalışana dikkat çekti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Elon Musk, işten çıkarmaların işletme maliyetlerinden tasarruf sağlayacağını söylemişti. İşten atılan birçok çalışan Twitter’daki yolculukları ve duygusal durumları hakkında tweet atmaya başladı. Büyük işten çıkarma süreci, çok sayıda personeli #OneTeam hashtag’i, mavi bir kalp ve selamlama emojileri arkasında birleştirdi.

Cumartesi günü, Twitter kurucusu Jack Dorsey, platformun yeni CEO’su Elon Musk’ın şirkete getirdiği değişiklikler hakkında konuştu. Jack duygusal bir notta “Şirketin boyutunu çok büyüttüm. Bunun için özür dilerim” dedi. Twitter’ın kurulmasına yardım eden ve bugünkü haline getiren herkese minnettar olduğunu söyledi. Twitter, resmi bir notta işten çıkarılan çalışanlarına, “Bugün şirketteki son iş gününüz, ancak Twitter’da çalışmaya devam edeceksiniz. 2 Şubat 2023’teki ayrılma tarihinize kadar tazminat ve sosyal haklar alacaksınız. Bu süre zarfında Twitter sistemlerine erişiminiz devre dışı bırakılacak” demişti.

İlerleyen dönemde Elon Musk’ın Twitter planının platformu ne ölçüde değiştireceğini göreceğiz. Ancak şimdilik neredeyse kesin olan şey, Musk’ın kripto para alanında hala etkili olduğu. Bu nedenle yatırımcılar, özellikle DOGE yatırımcıları, Musk’ın hamlelerini dikkatle izliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Elon Musk ve Twitter’dan Son Dakika Hamlesi: DOGE’a Dikkat!

Category:
News