Popüler Altcoin’de Kriz: Node’ler Kapatıldı, Çevrimdışı Oldu!

populer-altcoin’de-kriz:-node’ler-kapatildi,-cevrimdisi-oldu!

Geçen yıldan bu yana sık sık çöken bir altcoin projesi tekrar karanlıkta kaldı. Şimdi, bir cloud hizmet sağlayıcısı node operatörlerini yasaklıyor. Node’ların @’u çevrim dışı kaldı.

Bu altcoin projesinde node krizi

Solana (SOL), herhangi bir merkeze bağlı olmayan sansüre dayanıklı bir ağ olarak kendini tanımlamaktaydı. Ancak büyük ölçüde cloud hizmetlerine bağlı kalıyor. Dün, Solana’nın mainnet sağlayıcılarından biri, Solana node operatörlerini durdurmaya karar verdi. Tüm node’ların hepsini çevrim dışı hale getirdi.

Ağın en büyük node operatörlerinden biri olan Hetzner Online GmbH, bir gecede 1.000’den fazla Solana node’unu durdurdu. Diğer cloud hizmetlerinin sayesinde operatörlerin birçoğu şu anda normal şekilde çalışıyor. Ancak, gelecekte benzer bir olayın olmayacağının garantisi yok.

En büyük node operatörlerinden biri olan Hetzner Online GmbH’nin durdurma kararı ağı çökermeye yakındı. Solana’nın konsensüs mekanizmasının durması için ağ hissesinin toplam 9’unun kaybolması gerekiyor. Hetzner ile birlikte ağın toplam hissesinin ’si yok oldu. Şirketin diğer iki büyük sağlayıcısı AWS ve Equinix de katılsaydı Solana’nın hissesinin e’i yok olacaktı.

Hetzner böyle bir hamle yapacağının sinyalleri vermişti

Hetzner, node operatörlerini herhangi bir uyarı yapmadan aniden çevrimdışına aldı. Ancak şirketin Blockchain ağlarına karşı tutumu bu yılın başlarında zaten biliniyordu. Bir şirket sözcüsü, ağ sağlayıcısının bir Reddit gönderisinde, Hetzner bant genişliğinde node çalıştırılmasına izin verilmediğini doğruladı:

Ürünlerimizin herhangi bir şekilde, teğet dahi olsa madencilikle ilgili uygulamalarda kullanılması yasaktır. Buna Ethereum da dahildir. PoS ve PoW ve ilgili uygulamaları içerir. Ticareti içerir. Kolokasyon hariç tüm ürünlerimiz için geçerlidir. Yalnızca bir node çalıştırsanız bile, bunu Hizmet Şartlarımızın ihlali olarak değerlendiririz.

Yukarıdaki mesaj Solana node operatörlerinin tamamına ulaşmadı. Node operatörleri önceden uyarılmış olsaydı, bu durum önceden önlenebilirdi Solana node kesintisi, ağa kalıcı bir zarar vermemiş olsa bile geniş çaplı bir uyarıydı. Altcoin projesi geçen yıldan bu yana sürekli olarak kesintiye uğruyor. En sonuncusu Haziran ayının başlarındaki 1 saatlik kesintiydi.

Solana ağ kesintileri

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Solana ağı 1 Haziran’da bir saatliğine kapalı kaldı. Süreç boyunca, Solana ağındaki validatörler dün en az dört buçuk saat boyunca yeni blokları işlemedi. Bu, validatörlerin konsensusa varamaması ve bu nedenle ağın durdurması ve yeni işlemleri kaydedememesi nedeniyle meydana geldi.

Sonuç olarak, Solana’nın temel kullanım örneklerinden biri olan Solana ağına dayanan uygulamalar çevrimdışına alındı. Fiyatı bu dönemde ’un üzerinde değer kaybetti. Son node krizi böyle bir etkiye neden olmadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Popüler Altcoin’de Kriz: Node’ler Kapatıldı, Çevrimdışı Oldu!

Category:
News