Kripto Para Yasağı Geliyor: Santander Tarih Duyurdu!

kripto-para-yasagi-geliyor:-santander-tarih-duyurdu!

Santander, 2023 yılından itibaren kripto para borsalarına yapılan gerçek zamanlı ödemeleri bloke edeceğini duyurdu. Banka tarafından 4 Kasım’da gerçekleştirilen duyuruda, 15 Kasım’da yürürlüğe girecek borsalara ödeme limitlerini açıkladı. Kriptokoin.com olarak, banka tarafından aktarılan son gelişmeleri sizler aktarıyoruz.

Santander, ödemelerle ilgili yeni kurallar getiriyor

Banka ,müşterilerin kripto borsalarından işlem gerçekleştirmesine izin veriyor. Bu izinler dahilinde, para çekme ve borsalar tarafından gönderilen ödemelerini almalarına izin verilmektedir. İngiltere bankası Santander, son duyurusunda kripto para birimleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama sonucunda, müşterilerinin 2023 yılı itibariyle kripto borsalarına işlem göndermesini engelleyecek. Bankanın yakın zamanda kullanıcıların kripto para satın alımlarını kısıtlayacağı bildirildi.

Sonucunda ise 5 Kasım itibariyle Santander’in müşterilere bir e-posta bildirimi gönderdiği bildirildi. Yapılan açıklamada, bankanın kripto borsalarına gerçek zamanlı işlemlerde bir blok getireceğini belirtildi. Banka tarafından aktarılanlar ise şu şekilde:

Santander hesaplarından kripto para borsalarına yaptığımız tüm hızlı ödemeleri engelleyerek müşterileri daha fazla korumayı amaçlıyoruz. Bu politikamızı 2023 yılı boyunca uygulayacağız.

İngiltere’nin Daha Hızlı Ödemeler Hizmeti (Faster Payments Service), bankalar ve müşterileri tarafından yaygın olarak kullanılmakta. Bankanın müşterilerin kripto borsalarına para gönderebilecekleri alternatif yollar bulup bulmayacağını ise henüz net değil. Ancak belirtilenlere göre, şirketin duyurusu bunu yapmak adına açık bir plan önerisinde bulunmadı.

Kripto para birimleri adına yeni kurallar 15 Kasım’dan itibaren geçerli olacak

Banka, borsalara yapılan işlemleri bloke etme sebebinin müşterileri kripto para birimlerinde yaşanan hack olaylarını yaşamamaları adına planlandığını aktardı. Böylelikle banka, müşterilerini her türlü dolandırıcılığın pençesinden koruyacağını söylüyor. 3 Kasım Perşembe günü Santander, 15 Kasım tarihinden itibaren işlemleri kripto borsalarıyla sınırlayacağını açıkladı. Banka yalnızca, müşterilerin işlem başına 1.000 Pound’dan işlem yapacak. Ayrıca, 30 günlük dönem başına 3 bin Pound’dan fazla göndermesine izin verecek. Yeni politika kararının ardından ise para yatırma işlemleri adına geçerli olduğu aktarıldı. Para çekme işlemleri için ise henüz geçerli değil. Santander, ayrıca açıklamasında şunlara yer verdi:

Kripto para borsalarından hesabınıza ödeme olmaya devam edebilirsiniz.

4 Kasım tarihinde gerçekleştirilen duyuruda banka şu ifadelere de yer verdi:

Gelecekte kripto para borsalarına yapılan ödemeleri sınırlamak veya önlemek adına daha fazla değişiklik yapılabilir.

Bu açıklamalarla birlikte, bugün açıklanan kısıtlamalar beklenmedik bir karar değil. Santander, Finansal Davranış Otoritesinden gelen bir uyarıyı yanıtladı. 2021 yılında önde gelen kripto borsası Binance’e yapılan ödemeleri engelledi. Aynı zamanda banka, Binance’e yapılan işlemleri engellemeye devam edeceğini söyledi. Santander, Birleşik Krallık’ın en büyük bankalarından biridir. Statista’ya göre, 2021’de 287 milyar Euro (286 milyar dolar) varlığa sahipti. Böylelikle bu durumda onu ülkedeki altıncı en büyük banka haline getirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Kripto Para Yasağı Geliyor: Santander Tarih Duyurdu!

Category:
News