Bitcoin Çöküşü mü Yükselişi mi Geliyor? İşte Gerçekçi Tahmin!

bitcoin-cokusu-mu-yukselisi-mi-geliyor?-iste-gercekci-tahmin!

Bitcoin (BTC) yükseliş mi yoksa çöküşü mü? BTC fiyatında gerçekten neler oluyor? Kripto analist Big Smokey’e göre veriler, BTC’nin sonunda bir taban oluşturduğunu gösteriyor. Ancak satın alma zamanı geldi mi? Analistin değerlendirmelerini ve tahminlerini okuyucularımız için hazırladık.

“Bitcoin 21.000 doların alt ucuna dönerse şaşırmam”

Mart 2022’den bu yana, traderlar ve analistler, Fed’den bir politika değişikliği veya pivot tahmin ediyorlar. Görünüşe göre, böyle bir hareket, Fed’in mevcut tek seçeneğinin, doların değerini daha da azaltarak ve Bitcoin (BTC)’yi dünyanın gelecekteki rezerv varlığı ve nihai değer deposu olarak yücelterek, unutulmaya yüz tutmak olduğunu kanıtlayacak.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere 2 Kasım’da Fed faiz oranlarını beklentiler doğrultusunda 75 bps artırdı. Ardından, hisse senetleri ve kripto paralar genellikle yaptıkları gibi ralli yaptı. Ama bu sefer bir terslik vardı. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından önce, Fed ve Beyaz Saray’ın bir ‘politika ekseni’ düşündüğünü belirten birkaç doğrulanmamış sızıntı vardı.

Bitcoin

FOMC’un yayımladığı yorumlara ve Jerome Powell’ın basın toplantısı sırasında Powell, Fed’in politikanın piyasaları nasıl etkilediğinin farkında olduğunu ve izlediğini söyledi. Ayrıca, Fed’in faiz artırımlarının gecikmesini kabul ettiğini ve dikkate aldığını vurguladı. Fed, şunları söyledi:

Zaman içinde enflasyonu %2’ye döndürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşu elde etmek gerekiyor. Kurul, hedef aralığındaki gelecekteki artışların hızını belirlerken para politikasının kümülatif sıkılaşmasını, para politikasının ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu etkilemedeki gecikmeleri ve ekonomik ve finansal gelişmeleri dikkate alacaktır.

Kulağa biraz pivot-y geliyor, değil mi? Kripto piyasası düşünmüyor gibiydi. Powell canlı yorumlarını yaptıktan kısa bir süre sonra Bitcoin, altcoinler ve hisse senetleri kısa tek haneli kazançlarını geri çekti. Buradaki şok, BTC fiyatının FOMC toplantısından önce geri çekilmesi, tahmini artırım açıklandıktan sonra ralli yapması ve ardından borsa kapanmadan geri çekilmesi değil. Bu beklenen bir şey. Ancak, 20.000 dolar destek olarak katılaştığı için BTC 21.000 doların alt ucuna dönerse şaşırmam.

Nasıl pozisyon almak lazım?

Şaşırtıcı olan, bir miktar pivot dilin olması ve piyasaların buna göre tepki vermemesiydi. Bu, anlatıları çok derinden satın alma konusunda bir ders olsun. Bence FOMC, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve faiz artışları ile işlem yapmak doğru yol değil. Elbette, günlük tradersanız, bu %2 veya %4’lük hareketlerden yararlanmak için derin cepleriniz varsa veya deneyimli, yetenekli bir profesyonel tradersanız, bu durumda sorun yok. Ancak, Jarvis Labs’in aşağıdaki grafiğindeki gibi, FOMC ve CPI trade yapmak, gerçekten de yatırımcıları parçalayabilir.

Bitcoin
FOMC olaylarından önce ve sonra BTC fiyat hareketi / Kaynak: Jarvis Labs

Nedeniniz Bitcoin’de uzun süre kalmak ve yığını artırmaksa, Bitcoin’den günlük fiyat hareketlerinin günlükten daha kısa bir zaman diliminde önemsiz olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla, Fed’in enflasyon %2 hedefine düşene kadar üzerinde kararlı olduğu bir politika olan oranları nasıl artırmaya devam ettiği gibi mikro olaylara odaklanmak yerine, Bitcoin’in mevcut piyasa yapısını ve öngörülen performansını değerlendiren diğer metriklere bakalım.

On-chain veriler, Bitcoin için birikme zamanının geldiğini gösteriyor

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, Bitcoin Yardstick adlı yeni bir on-chain metriği piyasaya sürdü. Edwards’a göre, metrik “Bitcoin Market-Cap / Hash-Rate ve 2 yıllık ortalamayı normalize etti (bölündü)” esasen “Bitcoin ağını güvence altına almak için yapılan enerji çalışmasının fiyatla ilgili oranını” alıyor.

Bitcoin
Bitcoin Yardstick  metriği / Kaynak: Glassnode ve Capriole Investments

Edwards, “düşük veriler = daha ucuz BTC= daha iyi değer” olduğunu açıklıyor. Ayrıca, “Bugün Bitcoin 4-6 bin dolarken olduğu gibi duyulmamış değerlemeler görüyoruz,” diyor. Glassnode’un son raporuna benzer şekilde, Edwards da uzun vadeli holder’ların zaten teslim olduğunu söylüyor. Yukarıdaki grafikten alıntı yaptıktan sonra Edwards şunları söylüyor:

Net gerçekleşmemiş kar ve zarar (NUPL), uzun vadeli holder’larda bir arınma gösteriyor. Geçmişte sadece 4 yılda bir görülen kapitülasyon bölgesine (kırmızı) girdik.

Geçen haftaki Bitcoin on-chain güncellemesinde de bu konuyu tartıştık. On-chain metrikler birkaç yılın en düşük seviyesinde. Şu anda yukarı yönlü kazançların aşağı yönlü potansiyelden çok daha ağır bastığını önermek için yeterli emsal var.

Bitcoin’in MACD histogramı yükselişe geçti mi?

Trader çevrelerinde bir vızıltıya neden olan bir diğer ölçüm, hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD). Hafta boyunca, birden fazla trader, sinyal hattı ile MACD arasında bir yakınlaşmaya dikkat çekti. Ayrıca, haftalık zaman diliminde histogramın ‘yeşile’ dönüştüğünü kaydetti. Onlara göre, Bitcoin’in dibe vurma sürecinde olduğuna dair cesaret verici işaretlerdi.

BTC 1 haftalık MACD / Kaynak: TradingView

Göstergenin izole edilmiş saf bir sinyal olarak yorumlanması amaçlanıyor. Bununla birlikte, kırmızıdan yeşile dönen histogramın yanı sıra haftalık ve aylık zaman dilimindeki geçişlere genellikle yükseliş momentumunda sabit bir yükseliş eşlik etti.

Veriler, bir piyasa dibinin gerçekten içeride olup olmadığını teyit etmiyor. Bununla birlikte, mevcut verileri önceki piyasa döngüleriyle ve Bitcoin’in fiyat hareketiyle karşılaştırmak, BTC’nin mevcut aralığında düşük değerde olduğunu gösteriyor. BTC’nin bir dip görüyor olması mümkün. Ancak bu, yılın en düşük seviyesine hızlı bir fitili katalize edecek bir satış olasılığını dışlamıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin Çöküşü mü Yükselişi mi Geliyor? İşte Gerçekçi Tahmin!

Category:
News