Facebook Bu Altcoin’i Kullanacak: Fiyatı Uçtu!

facebook-bu-altcoin’i-kullanacak:-fiyati-uctu!

Bugün, Facebook (Meta)’un yaptığı açıklamalar, birkaç altcoin projesini etkiledi. Bunlardan biri, Arweave (AR) oldu. Facebook’un depolama entegrasyonu duyurduğu Arweave’in yerel tokenı yükseliş yaşadı. İşte detaylar…

AR, Facebook entegrasyon duyurusu ile yükseldi

Blockchain tabanlı veri depolama çözümü Arweave’in yerel tokenı olan AR, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’nın (FB), yaratıcılarının dijital koleksiyonlarını arşivlemek için Web3 platformunu kullanacağını söylemesiyle yükselişe geçti. Verilere göre, kripto para birimi son 24 saat içinde yüzde 62’lik artışla 9.92 dolardan 17.64 dolara yükseldi. Ralli, kripto para biriminin piyasa değerini 838 milyon dolara çıkardı. Böylece web3 açısından üçüncü en büyük token oldu.

Meta’da ticaret ve finansal teknolojiler başkanı Stephane Kasriel, Perşembe günü geç saatlerde Twitter’da Arweave entegrasyonunu açıkladı. Entegrasyon, Instagram kullanıcılarının artık gönderileri için Arweave’de depolanan dijital koleksiyonlar yayınlayabileceği anlamına geliyor. Yani Meta, merkeziyetsiz depolama teknolojisi ile verilerin platformda kalıcı olmasını sağlayacak. Arweave’e yönelik bu gelişme sonrası Filecoin ve Storj gibi diğer Web 3 veri depolama platformlarının tokenları yüzde 15-20 oranında değer kazandı.

Arweave, kullanıcıların bilgileri sonsuza kadar saklamasını sağlar. Veriler ağa girdikten sonra değiştirilemez. Kullanıcıların AR tokenı ile ödeyerek depolama alanını satın almaları gerekir. Kullanıcılar, favori bir fotoğrafı arşivlemek isteyebilir, bir işlem geçmişi için ek depolama alanı arıyor olabilir.  

Facebook’un NFT cüzdan desteği Solana, MATIC’e yaradı

Diğer yandan, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Facebook, Solana (SOL), Polygon (MATIC) ve Phantom üzerindeki NFT’leri Instagram’da destekleyeceğini duyurmuştu. 3 Kasım’da Solana, iki sosyal medya platformunun NFT cüzdanlarını entegre ettiğini duyurdu. Kullanıma sunmanın önümüzdeki günlerde ilgili mobil uygulamalarında gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi. Ayrıca önümüzdeki birkaç gün içinde bir NFT duyurusu yaptı, ancak hiçbir ayrıntı paylaşılmadı.

Büyük Haber: Fecabook Bu 3 Altcoin ile Anlaştı!

Meta ayrıca, kullanıcıların Instagram’da NFT’ler oluşturup satabileceklerini belirten bir duyuru yaptı. Ethereum layer-2 ağı Polygon’un başlangıçta desteklendiğini, ancak şimdi Solana kullanıcılarının Phantom cüzdanıyla NFT’lere erişebileceğini söyledi. 2 Kasım’da Meta, içerik oluşturucuların Instagram’da kendi dijital koleksiyonlarını oluşturabileceklerini ve bunları hayranlara satabileceklerini belirtti.

Sistemin, daha sonra genişleme umuduyla “önce ABD’deki küçük bir içerik oluşturucu grubu” ile test edildiğini de sözlerine ekledi. Meta, platform içinde NFT’ler oluşturmak, göstermek ve satmak için bir ” araç takımı” lanse etti. Ayrıca şirket, platformdaki NFT türlerini video içerecek şekilde genişletti. Ayrıca, OpenSea’den Instagram’da görüntülenebilecek zenginleştirilmiş metadata’ları da içeriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Facebook Bu Altcoin’i Kullanacak: Fiyatı Uçtu!

Category:
News