Tarih de Verildi! 7 Analist: Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeler Geliyor!

tarih-de-verildi!-7-analist:-altin-fiyati-icin-bu-seviyeler-geliyor!

Altın fiyatı, Çarşamba günü daha yumuşak bir dolar ile yükseldi. Bununla birlikte, temkinli yatırımcılar faiz oranı artış hızına dair ipuçları sağlayacak önemli bir Federal Reserve politikası açıklamasını bekliyorlar. Analistler piyasayı yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

“Fed’den 50 bps’lik bir ipucu, altın fiyatı artışı için yeterli”

Spot altın, yazı sırasında %0,2 artışla 1.650,67 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,3 artışla 1.655,00 dolara yükseldi. Bu arada dolar endeksi (DXY) %0,2 düştü. Bu da dolar fiyatlandırılmış altını diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale getirdi. City Index analisti Matt Simpson, şu yorumu yapıyor:

Fed’den bu 50 bps’lik ipucu üzerinden ABD dolarının zayıflığına dair herhangi bir hikaye alırsak, altının önümüzdeki seanslarda bile 1.670 dolara ve 1.680 dolara geri dönmesi çok zor değil. Daha büyük resimde, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi var. Muhtemelen %5’e kadar çıkacak. Ancak bu yürüyüş döngüsünün sonuna hala yakınız.

“Bu aralıktan kaçış, bir yön önerebilir”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed kararını bugün açıklayacak. Ardından Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısı yapması planlanıyor. Salı günü yayınlanan veriler, ABD’de iş açıklarının Eylül ayında beklenmedik bir şekilde yükseldiğini ortaya koydu. Bu da esnek bir işgücü piyasasının altını çizdi. Ayrıca, hızlı faiz artırımlarının henüz reel ekonomiyi etkilemediğini gösterdi. Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altın, 1.641-1.658 dolar aralığında nötr görünüyor. Analist, bu aralıktan kaçışın, bir yön önermesin mümkün olduğunu söylüyor.

Altın fiyatı

“Fed’in duyurusu, altın için  bir ‘kırılma anı’ olacak”

Değerli metal, dolar ve ABD Hazine getirilerini artıran Fed’in agresif sıkılaştırması nedeniyle üst üste yedi aydır düştü. Bu, beş yılı aşkın süredir en uzun mağlubiyet serisini işaret etti. OANDA kıdemli analisti Edward Moya, altın için Fed’in duyurusunun bir ‘kırılma anı’ olacağını söylüyor. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Altın, burada FOMC’ye girerken bugünün kazançlarının önemli bir kısmını elinde tutuyor. İşgücü piyasası soğuyacak. Ancak, insanların düşündüğü kadar hızlı olmayacak Bunun, Fed’in yavaşlama oranlarını yerinde tutması mümkün. Aralık ayında olmasa da muhtemelen Şubat toplantısında olacak.

“Altın fiyatı nihayetinde 1.600 doların altına düşecek”

Altın fiyatı, Fed’in hızlı faiz artırımları nedeniyle Mart ayında gördüğü 2.000 dolar seviyesini geçmesinden bu yana yaklaşık ! düştü. TD Securities emtia piyasaları stratejisi başkanı Bart Melek, şu tahminlerini paylaşıyor:

Altının nihayetinde 1.600 doların altına düşeceğine inanmaya devam ediyoruz. Ancak şu an için muhtemelen 1.675-1.680 dolar civarında bir direnç olduğunu düşünüyorum.

Altın fiyatı

“Piyasa, Fed pivotunu zaten fiyatlıyor”

Birkaç ekonomist, Fed’in henüz hızlandırıcıdan ayağını çekemeyeceği konusunda uyarıyor. 75 bps’lik bir artış, büyük ölçüde konsensüs sağlıyor. Ancak, bazı güvercin pivotları hakkında artan spekülasyonlar da var. Altın üzerinde ağırlık yaratan ABD doları için bu, kısa vadede daha fazla kazanç anlamına geliyor. ING’nin küresel piyasalar başkanı Chris Turner, Fed’in bu tür spekülasyonları körükleyeceğinden şüpheli. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bunun da bu haftanın ikinci bölümünde ve sonrasında doların toparlanmasının uzatılması için zemin hazırlaması mümkün. Aslında piyasa, pivotu zaten fiyatlıyor. Aralık ayında 75 bps’lik bir artırım daha yapma ihtimalinin düşük fiyatlandığından şüpheleniyoruz. Doların bir ay süren %4,5’lik düzeltmesi geçen Perşembe sona ermiş olabilir. Bu haftaki olayların doları yeniden yüksek seviyelere göndermek için bir katalizör olması muhtemel. Temel durumumuz, doların bu yıl içinde en yüksek seviyelerini yeniden test ettiğini öngörüyor.

Altın fiyatı

“Fed’den piyasalara bir pivot ipucu vermesini beklemiyoruz”

Çarşamba günkü faiz oranı kararı, güncellenmiş makro tahminlerini veya nokta grafiğini içermeyecek. Bu yüzden herkes Powell’ın basın toplantısına odaklanmış durumda. Ancak BBH Küresel Para Birimi Stratejisi başkanı Win Thin, en olası sonucun hala şahin ve verilere bağımlı bir Powell olduğunu söylüyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Piyasalar, basın toplantısı yakından izleyecek. Ancak Başkan Powell’ın Ağustos sonunda Jackson Hole’dan bu yana sürekli olarak tutulan şahin tonunu korumasını bekliyoruz. Piyasalara aradıkları bir pivot ipucu vereceğini düşünmüyoruz.

“Aralıktan sonra Fed’in sıkılaşmasında bir duraklama bekliyoruz”

Bazıları, önümüzdeki yıl en kısa sürede sıkılaştırmada bir duraklama arıyor. Ama onlar bile Fed’in bu haftaki toplantıdan hemen sonra bunu ilan edeceğin öngörmüyorlar. Ayrıca, sorunlu enflasyon ve güçlü bir işgücü piyasası ile Fed, finansal koşulları erkenden gevşetmeye başlamaktan endişe duyacaktır. ABN AMRO’nun kıdemli ABD ekonomisti Bill Diviney, şunları söylüyor:

Temel durumumuz, Fed’in Aralık toplantısında 50 bps’lik bir artırımla faiz oranının üst sınırını %4,5’e çıkarması. Bundan sonra, sıkılaşmada bir duraklama bekliyoruz. Ancak, Fed’in önümüzdeki toplantıda buna işaret etmek için acele edeceğinden şüpheliyiz. Fed, Aralık ayında daha küçük bir faiz artırımı sinyali vermeyi seçerse, muhtemelen buna, oranların önceden düşünülenden daha yükseğe çıkması gerekebileceğini düşündüren bir dil eşlik edecek. Fed’in merkez bankaları arasındaki son dönemde ayrıntılı ileriye dönük rehberlik yapmaktan kaçınma eğilimini sürdüreceğini düşünüyoruz.

“Fed’in politika değişikliğiyle altın fiyatı yükselecek”

Piyasa uzmanı Hatice Kolçak da altının potansiyel hareketinin Fed’e bağlı olduğunu söylüyor. “Dünya altın topluyor” diyen Kolçak, birçok ülke Merkez Bankasının fiziki altın toplamasına dikkat çekiyor. Bununla birlikte ons altının sürekli satış gördüğünü belirtiyor. Bu yüzden de sarı metalin ucuz kaldığını kaydediyor. Altının bu yıl içinde prim yapamamasını Fed’in faiz atışlarına bağlıyor. Uzman, değerlendirmesini şu şekilde bitiriyor:

Ancak Federal Reserve, artık sürekli faiz artışı ile döngüyü çeviremeyecek. Bu gerçekleşince altın fiyatı yükselişe geçecek. Dolayısıyla Fed’in politika değişikliği altına destek olacak. Bu süreçte 1.800-2.000 dolar seviyelerini görmemiz mümkün. Dolar kuru da yukarı tırmanacaktır. Dolayısıyla gram altın da ons ve dolarla birlikte yükselecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Tarih de Verildi! 7 Analist: Altın Fiyatı İçin Bu Seviyeler Geliyor!

Category:
News