Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Hacklendi! Cüzdanlar Boşaltıldı

son-dakika:-dev-bitcoin-borsasi-hacklendi!-cuzdanlar-bosaltildi

Twitter’da yayınlanan bir duyuruya göre, en büyük Bitcoin ve altcoin opsiyon borsası Deribit, 28 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı. İşte detaylar…

Bitcoin borsası Deribit’te 28 milyon dolarlık hack

Devam eden güvenlik kontrolleri arasında para çekme işlemlerini geçici olarak durdurdu. Borsanın işlemleri ne zaman yeniden açabileceği belli değil. Ticaret platformu, müşterilerinin fonlarının güvende olduğunu söyleyerek, kayıpların kendi rezervleri tarafından karşılandığını, yani Deribit’in sigorta fonunun hack olayından etkilenmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Deribit, müşterilerinin fonlarının yüzde 99’unu soğuk depo adreslerinde sakladığını iddia ediyor. Borsa, güçlü bir finansal pozisyonda kaldığını ve son saldırının operasyonlarını etkilemeyeceğini vurguladı. Şirket, devam eden güvenlik kontrolleri gerçekleştirdiğini belirtti. Üçüncü taraf koruyucular Copper Clearloop ve Cobo’dan yapılan para çekme işlemleri de askıya alınmış halde. Borsa, platformun açılmasının güvenli olduğundan emin olana kadar para çekme işlemlerini durdurduğunu söyledi.

En büyük türev borsası olmaya devam ediyor

Türev veri platformu Coinglass tarafından sağlanan verilere göre Deribit, kripto para türevleri sektöründe hükmetmeye devam ediyor. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi Deribit’in merkezi şu anda Panama’da yer alıyor. Türev borsası, toplam Bitcoin opsiyon pozisyonlarının yüzde 89.76’sının gerçekleştiği platform olarak karşımıza çıkıyor. Chicago merkezli türev devi CME, yüzde 6.87 pazar payı ile ikinci sırada yer alıyor.

Fintech Devi Duyurdu: GMT ve Bu 11 Altcoin Listeleniyor!

Okex ve FTX de ilk beşte. Deribit ayrıca, yüzde 96.64 gibi büyük bir payla Ethereum opsiyon piyasası üzerinde neredeyse tam kontrole sahip. Şu anda iflas etmiş olan riskten korunma fonu Three Arrows Capital (3AC)’ın, Deribit’te 500 milyon dolarlık bir hisseye sahip olduğu bildirilmekte. Özellikle türev alanında bu kadar hakimiyeti olan platformun hacklenmesi, yatırımcıları endişelendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Son Dakika: Dev Bitcoin Borsası Hacklendi! Cüzdanlar Boşaltıldı

Category:
News