Kripto Paralar G20’e Gidiyor! Neler Konuşulacak?

kripto-paralar-g20’e-gidiyor!-neler-konusulacak?

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan Merkez Bankası ile gerçekleştirdiği programının ardından açıklama yaptı. Kripto paralar ile ilgili özellikle gelişmelerin yaşanması beklenen G20 zirvesi öncesi açıklamada bulundu. Zirve sonrasında kripto para birimlerinde neler yaşanacağına hep birlikte tanık olacağız.

G20 zirvesinin ana konusu kripto paralar olacak

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, G20 başkanlığını üstlenmeye hazırlanıyor. 1 Kasım’da Hindistan Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Konseyi’nde konuşan Sitharaman, ülkedeki gelişmelere dikkat çekti. Sitharaman , ülkenin dijital finansal teknolojiyle “hızlı ilerlediğini” söyledi. Bununla birlikte, kripto paraların küresel regülasyonu, borç sıkıntısı, uluslararası vergilendirme konularına G20’de konuşacağını belirtiyor. Nirmala Sitharaman, 1 Aralık 2022 tarihinden 20 Kasım 2023’e kadar bir yıl süreyle G20 başkanlığı yapacak.

1 Kasım’da Hindistan Uluslararası Ekonomik İlişkiler Araştırma Konseyi’nde konuşan Sitharaman, Hindistan halkının teknolojiye bakışını değerlendirdi. Maliye bakanı, kripto paralardaki düzenlemenin G20 zirvesinin önceliklerinden biri olacağını söyledi. Ancak, diğer üyelerin kesinlikle desteğine ihtiyaç duyduğunu da ifadelerinde yer verdi.

Hindistan Maliye Bakanı,tüm ülkelerin birlikte çalışması gerektiğini söylüyor

Sitharaman’a göre, Hindistan’ın kripto paraların “tüm ülkelerle birlikte düzenlenebilmesini” sağlamak adına çalışılması gerektiğini savundu. Uluslararası Para Fonu, Finansal İstikrar Kurulu ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı gibi kuruluşlarla birlikte çalışılması gerektiğine dikkat çekiyor. Hindistan’ın Aralık ayında Endonezya’dan bir devir teslim töreni gerçekleştirmesiyle Sitharaman, G20 başkanlığını devralacak. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman yaptığı açıklamada şunlara dikkat çekiyor:

IMF ve OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü) şimdiden sıkı çalışmaya başlamış durumda. Tüm ülkelerin katılımıyla, kripto paraların nasıl düzenlenebileceğini anlamaya teşvik etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir ülke, bireysel olarak kripto para birimlerini düzenlemeye çalışma konusunda başarılı olamaz.

Dijital rupi pilot programı başladı

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, “uyuşturucu, terör finansmanı” olarak görülmesinden kaynaklı kripto paraların düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Bunlarla birlikte, “yalnızca sistemi deneyimlemek” adına gerçekleştirilen işlemlerden kaynaklı düzenlemenin, Hindistan’ın ulusal çıkarına olacağını söyledi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi; Sitharaman, ayrıca G20 üyelerine hangi politikalar üzerinde koordineli çalışılması gerektiğini soruyor. Sitharaman, kripto paraların en iyi hale gelmesi için birlikte ve koordineli çalışılmasının şart olduğunu söyledi.

Hindistan Duyurdu: Bu Altcoin'ler Donduruldu!

Temmuz ayında Sitharaman, finansal istikrara yönelik potansiyel riskleri ele almıştı. Ardından, kripto para birimleri konusunda küresel işbirliği çağrısında bulunuyor. Hindistan Rezerv Bankası veya RBI, bankaların 2018 yılında kripto firmalarına hizmet sunmasını yasakladı. Bu kararının ardından, Hindistan yüksek mahkemesi 2020 yılında iptal ettiği bir yasak oldu. O tarihten bu yana, merkez bankası Hindistan’ın kripto paralara yönelik tehditleri gerekçe göstererek dijital varlıklar hakkında periyodik olarak uyarılar yayınladı. Ancak RBI, 31 Ekim tarihinde ilk olarak Şubat ayı içerisinde duyurulan merkez bankası kripto para biriminin piyasaya sunulmasıyla ilerleme devam etti. Toptan satış segmenti için dijital rupi pilot programı, CBDC geleneksel finansal sisteminde başladı. “Çok az veya hiç kesinti olmaksızın” kullanıma sunulması beklenen üç aşamalı kademeli yaklaşımla 1 Kasım’da sunuldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Kripto Paralar G20’e Gidiyor! Neler Konuşulacak?

Category:
News