Helium Nedir? HNT Ne İşe Yarar?

helium-nedir?-hnt-ne-ise-yarar?

Helium nedir? 2022 yılında popülerleşen Helium (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) alanına odaklanan bir Blockchain projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Helium nedir, ne sunar, HNT nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların merak ettiği soruları yanıtladık. Gelin IoT ve Blockchain teknolojisini bir araya getiren bu projeyi birlikte inceleyelim.

Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?

Helium projesini açıklamadan önce Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisini anlamak önemlidir. IoT, sensörler ve diğer yazılımlarla birbirine bağlı olan fiziksel nesneleri ifade etmektedir. Verileri diğer cihazlar, sistemler veya ağlarla (akıllı buzdolapları, akıllı telefonlar, elektrikli scooterlar gibi) birbirine bağlayan ve ileten herhangi bir teknoloji, IoT çatısı altında yer alır. Endüstri bugün 384 milyar doları aşan bir değere sahiptir.

Helium nedir?

Helium (HNT), IoT pastasından bir dilim kazanmaya çalışan Blockchain projelerinden biridir. IoT cihazlarının küresel internet ağını çalıştırır. Ayrıca bu cihazların Helium Hotspot’lar aracılığıyla uzun menzilli bağlantılar kurmasını sağlar. Temelde bu proje, Blockchain tabanlı bir protokoldür. Hotspot’lar, bir internet yönlendiricisine son derece benzeyen cihazlardır. Kullanıcılar, bunları satın alıp prize takarak çok uzak mesafelerden bile IoT cihazlarını destekleyebilmektedir.

Hotspot’lar, IoT cihazları için bağlantı sağladıkları için Helium ağının temel direkleridir. Bir Hotspot başka bir Hotspot’a ne kadar yakınsa, ağı daha yoğun hale getirir. Ayrıca, cihazlara daha geniş bir kapsama alanı sağlar ve sahibine verilen ödülleri de artırır. Kullanıcılar Helium’da Hotspot sahibi olabilmektedir. Bu kişiler, IoT cihazları için etkin noktalar sağladığından ödüller kazanmaktadır. Ek olarak tüm bu işlevlerde platformun yerel kripto para birimi olan HNT öne çıkar.

Helium ne sunar?

Hotspot’lar, IoT cihazlarının aralarında veri gönderip almasına olanak tanır. Ayrıca Helium Blockchain ağını güvence altına alırlar. Yani temelde düğüm görevi görürler. Kullanıcılar bir hotspot’u prize takıp çalıştırdıklarında, kendilerine bir teşvik olarak ödüllendirilen HNT madenciliğine başlarlar. Hotspot sahiplerinin SIM kartlar gibi herhangi bir ek donanım bileşeni satın alması gerekmemektedir. Ayrıca, ek ücretler veya gizli maliyetler için değil, yalnızca veri kullanımı için ödeme yaparlar.

HNT nedir? Ne işe yarar?

HNT, Helium ağının altcoin varlığıdır. Bu, hotspot operatörlerini çalışmaları için ödüllendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Blockchain, yak ve bas dengesi adı verilen bir token modeliyle HNT’yi çalıştırır. Bu çok tokenli bir mekanizmadır ve Helium’un durumunda HNT ve DC olmak üzere iki token bulunmaktadır. HNT zamanla değer kazanabilen takas edilebilir bir altcoin’dir ve birçok kripto para borsasında işlem görmektedir.

Helium nedir? HNT nasıl alınır?

Helium Binance, FTX, Bybit ve MEXC gibi birçok kripto para borsasında işlem görmektedir. İlgili yatırımcıların bu borsalardan birine erişmesi gerekir. Ardından üye olma ve satın alma adımlarını izleyerek HNT sahibi olabilirler.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Helium Nedir? HNT Ne İşe Yarar?

Category:
News