Hazine Bakanlığı DOGE Alan Elon Musk İçin Harekete Geçti!

hazine-bakanligi-doge-alan-elon-musk-icin-harekete-gecti!

DOGE hayranı Elon Musk’ın Twitter satın alımı manşetlerden henüz düşmemişken, ABD Hazine Bakanlığı’ndan konuya yönelik bir hamle geliyor.  ABD Hazine Bakanlığı Çarşamba günü Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık Twitter satın alımını soruşturma yetkisine sahip olup olmadığını araştırmaya başladı. İşte detaylar…

Hazine Bakanlığı, Musk’ın Twitter alımını inceliyor

Hamle, ABD Hazine Bakanlığı’nın Dış İlişkiler Komitesi’nden Senatör Chris Murphy’nin Pazartesi günü ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi’ne (CFIUS) anlaşmanın gözden geçirilmesini talep eden bir mektup göndermesinden sonra geldi. Suudi Arabistan ve Katar yatırımcıları da dahil olmak üzere ABD dışı kuruluşların katılımının ulusal güvenlik açısından risk oluşturduğuna inanmakta.

Elon Musk Tweet Attı: Bu Altcoin Adeta Uçuyor!

Elon Musk, Twitter’ın satın alımını finanse etmek için holdingler kurdu. Suudi Prens Alwaleed bin Talal ve Kingdom Holding Company, anlaşma için toplam 1,9 milyar dolar sağlayarak Twitter’ın en büyük 2. hissedarı oldu. Katar’ın egemen servet fonu Katar Yatırım Otoritesi aynı zamanda en büyük yatırımcıdır.

Bu gelişme neye işaret ediyor?

Hazine Bakanı Janet Yellen’ın başkanlık ettiği CFIUS, önde gelen ABD şirketlerinde yabancı mülkiyeti engelleme gücüne sahip. Washington Post’un 2 Kasım tarihli haberine göre Senatör Chris Murphy, şartların yabancı olmayan kuruluşlara gizli bilgilere erişim hakkı verebileceğine inanmakta. Ancak, Hazine’nin CFIUS yetkililerinin, büyük yabancı yatırımcılara yönelik şartlardan haberdar olup olmadığı net değil. Ayrıca, bu tür inceleme talepleri öncelikle normal olarak kabul edilmekte. Çoğu zaman tam incelemeyle sonuçlanmadığı belirtilmekte.

Elon Musk'tan Önemli Açıklamalar: Dogecoin Uçtu!

Uzmanlar ayrıca Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ulusal güvenlik etkilerinin gözden geçirilmesinden etkilenme olasılığının düşük olduğuna dikkat çekti. Bu arada Elon Musk, CEO Parag Agrawal da dahil olmak üzere bazı yöneticileri kovdu ve geçici CEO olarak Twitter’ın kontrolünü ele geçirdi. Ayrıca Musk, Twitter Blue aboneliğini ABD’li müşterilere ayda 8 dolar olarak sunmaya karar verdi. Ancak fiyat, diğer ülkelerdeki alım gücüne göre ayarlanacaktır.

DOGE, Twitter’a geliyor

Dogecoin hayranı olarak bilinen Elon Musk, daha önce Twitter’da Dogecoin (DOGE) desteğini ima etmişti. Bununla birlikte, Twitter anlaşmasına 500 milyon dolar yatırım yapan Binance CEO’su “CZ”, Twitter’ın yalnızca DOGE ve BNB’yi değil, birden fazla kripto para birimini desteklemesi gerektiğine inanmakta. Dogecoin fiyatı şu anda yüzde 14.72’lik bir düşüş ile 0.133 dolardan el değiştiriyor. Kripto para birimi, günlük bazda 0.1572 dolardan bu seviyelere geriledi.

Son 24 saatteki fiyat hareketi böyle olsa da, en büyük meme coin, son yedi günde yüzde 120’nin üzerinde sıçrama yaşadı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Nisan ayından bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Hazine Bakanlığı DOGE Alan Elon Musk İçin Harekete Geçti!

Category:
News