Satış Dalgası Geliyor” 7 Altın Analisti, Bu Seviyeleri Bekliyor!

satis-dalgasi-geliyor”-7-altin-analisti,-bu-seviyeleri-bekliyor!

Altın fiyatları, Salı günü ABD doları ve Hazine getirilerinin geri çekilmesiyle yükseldi. Ancak piyasalar Fed’in politika yönlendirmesini beklerken yatırımcılar arasında temkinli davrandı. Bazı analistlere göre, Fed’den sıkılaşma döngüsünün hızına ilişkin daha fazla netlik gelene kadar, hedge fonları altın rallileri satmaya ve değerli metal üzerinde genel düşüş görünümünü korumaya devam edecek.

“Hedge fonlar, altın fiyatında düşüşe devam edecek”

Commodity Futures Trading Commission’nin (CFTC) 25 Ekim’de sona eren haftaya ait Commitments of Traders raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif long pozisyonlarını 1.328 sözleşme ile 72.016’ya indirdiğini gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 11.762 sözleşme artarak 110.804’e yükseldi. Altının net short pozisyonu, bir önceki haftaya göre yaklaşık Q artışla -38.788 kontrat seviyesinde bulunuyor. Anket döneminde, fiyatlar anket döneminde 1.650 dolarda desteği test etti. Bu yüzden, altın piyasası herhangi bir yükseliş momentumunu sürdüremedi.

Analistler, Fed’in agresif para politikası duruşunu yavaşlatmaya hazır olduğuna dair hedge fonlarının şu anda düşük beklentileri olduğunu belirtiyorlar. Birçok analiste göre, Fed’in agresif para politikası, altın için en önemli rüzgar olmaya devam ediyor. CME FedWatch Tool’a göre, piyasalar bu hafta 75 bps’lik bir artışla fiyatladı. Piyasalar, komitenin Fed Fonları oranını 50 veya 75 bps artırıp artırmayacağına göre 50/50 bölündü.

Altın

Fed dönecek mi devam mı edecek?

Altın piyasasındaki duyarlılık, Çarşamba günkü Federal Rezerv’in para politikası kararına bağlı. Bazı piyasa analistlerine göre, Aralık ayında ve yeni yılda faiz artırımlarının hızını yavaşlatmak istediğine dair herhangi bir ipucunun, yeni bir yükseliş ivmesi çekmesi mümkün. Ancak birçok analist, Fed’in dönmeye hazır olduğuna dair herhangi bir umudun boşa muhtemelen çıkacağını söylüyor. TD Securities’deki emtia analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Fed Çarşamba günü agresif bir şekilde hareket edecek. Büyük olasılıkla devam eden bir sıkılaştırma eğilimine işaret edecek. Finansal istikrar konusunda bir tür endişe olmadıkça, ABD merkez bankasının güvercin bir yöne dönmesi pek olası değil. Bu, fiyatların ve sürenin azalması gerektiği anlamına geliyor.

Heraeus’taki emtia analistleri, Fed’in agresif para politikası duruşunu sürdüreceğini öngörüyorlar. Bu bağlamda analistler, şu yorumu yapıyor:

Fed’in, ekonomik daralmanın şiddetini en aza indirmek ve resesyona giren sıkılaştırma döngüsünü kısaltmak için artan baskıyla karşı karşıya kalması mümkün. Bununla birlikte, ABD TÜFE’si altın fiyatını sınırlayarak yüksek kalmaya devam ediyor. Bu yüzden, para politikasında bir tersine dönüşün 4.Ç’22’de veya 2023’ün başlarında gerçekleşmesi muhtemel değil.

Altın

“Bu durum muhtemelen altın fiyatını destekleyecek”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın piyasasına düşüş hissi hakim. Bununla birlikte analistler, Fed pivot söylentilerindeki kısa vadeli rallilerin, serbest kalmayı bekleyen talebin işaretleri olduğuna dikkat çekiyor. Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, kısa vadede altın konusunda temkinli olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, orta vadede yükselişini sürdürdüğünü kaydediyor. Ayrıca, Fed’in sıkılaştırma döngüsünü %5’te sınırlamasını bekliyor. Bu konuda analist şu açıklamayı yapıyor:

Uzun vadeli enflasyonun, %3’ün altındaki bir oran için mevcut piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde, %4 ile %5’lik alanda bir yerde sona ereceği görüşünü sürdürüyoruz. Bu da daha düşük reel getiriler yoluyla muhtemelen altını destekleyecektir. Fed’in düşüncesi hakkında daha net bir görüş elde edene kadar spekülatörler ve yatırımcıların çoğunlukla yan çizgide kalması muhtemel. Bu nedenle gelecek haftaki FOMC toplantısının önemli.

Altın

“Altın, doların esiri olmaya devam ediyor”

BullionVault araştırma direktörü Adrian Ash’a göre altın, doların esiri olmaya devam ediyor. Bu durum, Çarşamba günkü Fed kararı ve Cuma günkü tarım dışı istihdam verilerine kadar masada. Ash, piyasaların şimdiden yeni yılın ötesine, ilkbaharda olası bir Fed eksenine bakmaya çalıştığını söylüyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Altın için, altın ETF’lerin yavaş kanaması ve Comex pozisyonlarındaki düşüş eğilimi, Fed veya veriler bir yön değişikliği sinyali verene kadar çok iyi devam etmesi olası. Bu ters rüzgarlara karşı, tüketici talebi geçen hafta Hindistan’da düzenlenen güçlü Diwali festivali ile şimdi Batı’da Noel hediyeleri ve ardından Çin’de Ay Yeni Yılı ile bu çıkışları absorbe etmesi mümkün.

“Altında bir miktar aşağı yönlü hareket mümkün”

City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, bazı yatırımcıların Federal Rezerv’in Çarşamba günü daha güvercin bir duruşa geçme olasılığı konusunda şüpheci olmaya devam ettiğini söylüyor. Razaqzada’ya göre, Fed’i 75 bps’lik bir faiz artışı neredeyse kesin. Ancak, piyasalar tam olarak fiyatlamadı.

Razaqzada, Fed’in 75 bps’lik bir artışa gitmesinin, daha küçük bir artış arayanları hayal kırıklığına uğratacağını kaydediyor. Bu nedenle hisse senedi ve altın fiyatlarında bir miktar aşağı yönlü harekete neden olacağını söylüyor. Bununla birlikte, 50 bps’lik bir artışın tam tersi bir etki yaratacağını ifade ediyor. Bu doğrultuda, “Piyasa, Fed’in gelecekteki faiz artırımları konusunda ne tür bir sinyal vereceği konusunda daha da emin değil” diyor.

Altın

“Altının 1.600 dolara düşmesi mümkün”

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, Fed toplantısından sonraki basın toplantısında altın için bir sonraki 25 ile 50 dolar hareketini belirleyeceğini söylüyor. Analist, şu değerlendirmeyi paylaşıyor:

Jerome Powell şahin davulu yenmeye devam ederse ve getiriler yeniden yükselmeye başlarsa, altının 1.625 dolara düşmesi mümkün. Ardından muhtemelen 1.600 doları test edecek.

High Ridge Vadeli İşlemleri’nde metal ticareti direktörü David Meger, beklenen faiz artışlarının baskısı, doların göreli gücü ve artan getirilerin, altın fiyatlarını yeniden baskılamaya devam ettiğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Satış Dalgası Geliyor” 7 Altın Analisti, Bu Seviyeleri Bekliyor!

Category:
News