Haftanın Altın Tahmini ve Grafiği Çıktı: Seviyeler Şaşırttı!

haftanin-altin-tahmini-ve-grafigi-cikti:-seviyeler-sasirtti!

Altın Cuma günü geçen haftaya benzer aralıklarda kapandı. ABD doları, FED’in agresif para politikasını yumuşatacağına dair artan beklentilerin baskısıyla üst üste ikinci hafta düşüşe geçti. Buna rağmen, yükseliş bölgesinde asılı kalmayı başardı. Peki, bu hafta bizi neler bekliyor? İşte analistlerin altın tahmini ve izlenecek veriler…

Altın piyasalarında son durum nedir? Piyasayı neler etkiledi?

Altın, 1.667 dolardan yüzde 1,14 düşüşle 1.644 dolarda kapandı. Ardından 1.638,12 dolara düştü. DXY endeksi 110.288’e düştü ve ana trend çizgisi desteğinden tekrar yükseldi. Bu nedenle uzmanlara göre, bu hafta önümüzdeki risk olaylarına karşı savunmasız kalmaya devam edecek. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FOMC, yarın, 2 Kasım’da toplantı yapacak. Türkiye saati ile 21 civarında faiz kararı açıklanacak. Birçok kişi, 75 baz puanlık artış gerçekleştirileceğine neredeyse emin. Ayrıca, ABD TÜFE, Fed’deki ateşi yakmaya devam edecek.

4 Analist: FED Etkisiyle Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!

Ayrıca odak noktası, FED Başkanı Jerome Powell’ın tonunu inceleyebileceğimiz basın toplantısında olacak. Bu toplantının yarın, TSİ 21.30’da gerçekleşmesi beklenmekte. Genel görüş ise Fed’in aşırı sıkılaşma endişeleri nedeniyle faiz artırımlarının hızını yavaşlatacağı yönünde.  Para yöneticileri, açığa satış yaptıkları altın pozisyonlarını agresif bir şekilde kapattılar. Çünkü FED oranları artırdı ve dolar düştü, ancak son veriler altını tekrar tersine çevirdi.

TD Securities’ten altın tahmini: Aşağı yöne gidebilir

TD Securities analistlerine göre “fiyatların yükselmesine ve piyasaların yakın gelecekte enflasyonun düşeceği konusunda endişeler” var. Ayrıca ABD Merkez Bankası’nın sıkılaştırma hızının keskin bir şekilde azaltacağına dair umutlar var. Ancak buna rağmen açılan uzun pozisyonların sayısı bir nebze bile artmadı. Uzmanlara göre bu durum, traderların FED’de yakın zamanda güvercin tutum beklemediklerini gösteriyor. Bu nedenle TD Securities analistlerine göre “altın fiyatlarının aşağı yönde hareket etmesi muhtemel.”

Gelecek Hafta Altın İçin Neler Beklenmeli? İşte Tahminler

Grafikler ne gösteriyor?

Analist Ross J. Burland,  yeni haftada, Cuma gününün en düşük seviyesinin altında bir kapanış olasılığına işaret etti. Analiste göre çift dip olmasına rağmen haftalık eğilim çizgisi direncinin altında kalırsa, boğalar sıkıntıya girecek.  Ayrıca analiste göre günlük grafikte M-formasyonu gelişiminin ilk aşamalarında duruyor.

Ayrıca analist, fiyatın geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 1,675 doların ötesine geçebilme ihtimaline işaret ediyor. Grafiğe göre bu da potansiyel olarak ters baş ve omuzların (H&S formasyonu) oyunda olduğunu gösterebilir. Bu, eğilim çizgisi direncinin kırılmasına neden olabilir. Ardından 1,688 dolarlık kritik bir formasyona odaklanacak.

Analist, fiyatın haftalık eğilim çizgisinin altında kalması dolayısıyla, önceki dönemlerde olduğu gibi, değerli metalin ciddi bir düzeltme yaşayacağına dair argümanlar olduğunu söyledi. Ancak genel olarak aylık grafiğin, aşağıdaki gibi bir Kasım mumunu ortaya çıkarma olasılığından bahsetti:

İslam Memiş’ten de altın tahmini geldi

Ons altına yönelik analizlerin ardından, son olarak gram altına yönelik yorumları aktaracağız. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın almak isteyen kişilere tarih verdi. Uzmana göre gram altında 950-1.000 lira aralığında alım işinin bitmesi gerekiyor.  Mevcut fiyatın, alım fırsatı yakalamak isteyenler için “son şans” sunduğunu aktarıyor.

Memiş, emtia fiyatlarına bakıldığında, altın ve gümüşün gelecek vaat ettiğini iddia ediyor. Uzman isim, gram altının yaz ayının başlarında zirvesine ulaştığını belirtti. Bu nedenle, alım yapacaklara acele etmeleri gerektiğini söyledi. Gram altında yükselişe emareleri olarak kur hareketliliğine ve enflasyon sıkıntısına işaret etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Haftanın Altın Tahmini ve Grafiği Çıktı: Seviyeler Şaşırttı!

Category:
News