İsabetli Tahminleri Olan 4 Analistten ‘Felaket Gibi’ Bitcoin Tahmini!

isabetli-tahminleri-olan-4-analistten-‘felaket-gibi’-bitcoin-tahmini!

Kripto para piyasası Terra (LUNA) olayından sonraki en büyük trajedisini yaşıyor. Analistler, “Bitcoin dibi gördü artık yukarı çıkmasının vaktidir” derken, birden ibreler felakete döndü. Başarılı Bitcoin tahminleriyle ünlü bir analist, lider kripto için 10.000 dolardan bahsediyor. Bir başka analist ise 12.000 doları telaffuz ediyor. Bu arada başka analistler de benzer tahminleri dile getiriyor.

“Bitcoin bir sonraki desteği 10 bin dolarda bulabilir”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere FTX’in çöküşü, piyasanın altını üstüne getirdi. Piyasa tam manasıyla kanlar içinde can çekişiyor. Doğal olarak, bu durum analistlerin tahminlerini güncellemesine neden oluyor. Bloomberg Intelligence’ın önde gelen emtia analisti Mike McGlone, yaşananların henüz en kötüsü olmadığını söylüyor. Analist, konu hakkında Twitter’dan şu paylaşımı yaptı:

Bu Bitcoin, kripto çöküşünün makroekonomik dominoları tetiklemesi mümkün. Bitcoin ve kripto varlıklarının çöküşü, muhtemelen bu yıl baskı altında olan çoğu piyasada kapitülasyonu tetikleyecek.

Analist, Bitcoin’in 18.000 doların altına düşmesinin ve altcoin’lerdeki çöküşün, yılın başından beri baskı altında olan piyasaların çoğunda satış duraklarının teslim olmasına yol açacağını belirtiyor. Bunun da makroekonomik dominoların düşmesine neden olacağını kaydediyor.

Mike McGlone, risk varlıklarının büyük ölçüde tersine çevrilmesinin, Bitcoin 17.600 dolarlık bölgeye düştüğü için bugün açık hale geldiğini vurguluyor. Analist, FTX’in düşüşünün kripto piyasası için sadece bir şok olduğu konusunda uyarıyor. Ancak, bunun makroekonomik domino düşüşünü tetiklemesi durumunda, kriptonun düşüşünün muhtemelen çok daha zor olacağını söylüyor. Analiste göre bu nedenle Bitcoin’in bir sonraki desteği 10.000 dolarda bulması mümkün.

Bitcoin

Bitcoin’in 12 bin ve 10 bin doları test etme potansiyeli

Bitcoin’in (BTC) ayı piyasasından çıkma umudu, FTX’in çöküşüyle ciddi darbe aldı. Sonuç olarak, lider kripto, boğaların çaresiz görünmesiyle neredeyse iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu doğrultuda, kıdemli analist Jim Wyckoff, ayıların olası bir sürekli Bitcoin fiyat düzeltmesine dönüşen teknik bir avantajı olduğunu öne sürüyor. Wyckoff’a göre, FTX krizi, piyasanın ‘ciddi bir likidite sıkışıklığı’ nedeniyle yatırımcı güvenini genel olarak aşındırdı. Bu bağlamda analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Ayılar, yakın vadede daha fazla aşağı yönlü fiyat baskısı önermek için hızla teknik güç kazandı. Piyasa, Salı günü kripto piyasalarındaki, güvenli liman altın alımına sıçrayan ve sarı metal ve gümüş fiyatlarını keskin bir şekilde artıran kargaşa hakkında hala uğultu yapıyor.

Bu arada AltcoinSherpa takma adlı kripto analisti, mevcut piyasa koşullarında, bir sonraki Bitcoin fiyat hareketinin, muhtemelen tarihsel eğilimleri taklit edeceğini öne sürüyor. Analiste göre Bitcoin’in, güçlü direnç oluşturacak bir seviye olan 12.000 dolara düşmesi mümkün. Ayrıca analist, 20.000 dolarlık desteğin ‘sağlam bir şekilde kırıldığını’ kabul ediyor. Özellikle analist, 12.000 dolarlık seviyeye ulaşması durumunda Bitcoin’in muhtemelen satın alma baskısını çekeceğini belirtiyor.

Bitcoin
Bitcoin fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bir başka kripto analisti Michaël van de Poppe ise 10.000 dolara düzeltmenin hala geçerli olduğunu söylüyor. Ancak bunun piyasanın krize nasıl tepki vereceğine bağlı olacağını kaydediyor. Buradan hareketle analist, şu açıklamayı yapıyor:

BTC 10 bin dolara düşebilir mi? Kesinlikle, bu muhtemel bir olasılık. Ya da 12-14 bin dolara düşmesi mümkün. Her şey, işlerin buradan nasıl gelişeceğine bağlı. Ancak, Bitcoin’i burada short’lamaya cesaret edemem. Aksine DCA ve yatırım mantıklı.

Bitcoin teknik analizi

Düşüş görünümü, Bitcoin tekniklerine de uzandı. Özellikle, bir günlük tekniklerin bir özeti, 14’teki hareketli ortalamalara benzer şekilde. Ayrıca, 16’da ‘güçlü bir satışa’ işaret ediyor. Başka yerlerde, osilatörler ‘sat’ 2’yi gösteriyor.

Bitcoin
Bitcoin teknik analizi / Kaynak: TradingView

Bu arada Bitcoin, son 24 saatte %7,8 değer kaybederek, basın saatine göre 16.792 dolara geriledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için İsabetli Tahminleri Olan 4 Analistten ‘Felaket Gibi’ Bitcoin Tahmini!

Category:
News