Bitcoin Bu Gelişmeyle Düştü! Tahminci: Sıradaki Seviye Bu!

bitcoin-bu-gelismeyle-dustu!-tahminci:-siradaki-seviye-bu!

Bitcoin fiyatı aniden bir kez daha psikolojik olarak önemli olan 20.000 dolar seviyesinin altına düştü. Dünyanın en büyük kripto para birimi, en düşük 19,559 dolar seviyesini kaydetti. Şu anda, 19.780 dolar seviyelerinden el değiştiriyor. Peki, yükselişi neler tetikledi? Sırada ne var? İşte yaşananlar ve analistlerin tahminleri…

Bitcoin düştü, milyonlarca dolarlık pozisyon tasfiye oldu

Kripto para veri platformu Coinglass’a göre, yalnızca son bir saat içinde 112,83 milyon dolar değerinde kripto tasfiye edildi. Uzun pozisyonlar, tasfiye olan pozisyonların yüzde 94,94’ünü oluşturuyor. Birçok uzmana göre son düşüş, piyasayı derinden etkileyen FTX belirsizliği sebebiyle gerçekleşti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Binance CEO’su Changpeng Zhao, elindeki FTX Token’ı (FTT) satacağını duyurmuştu. Bunun arkasındaki sebep ise FTX’in kardeş şirketi Alameda’nın bilançosundaki varlıkların “likit olmaması”.

Ancak, FTX’in CEO’su ve Alameda’nın kurucusu Sam Bankman-Fried, söylentileri yatıştırmak amacıyla şirketin varlıklarında sorun olmadığını söyledi. Changpeng Zhao, bu durumun Terra çöküşü gibi bir gelişmeye yol açmasından endişe duyduğunu belirtmişti. Satışı da bu yüzden gerçekleştireceğini açıklamıştı. FTT aniden bir saatte yüzde 15 düştü. Ardından borsa tokeni, geçtiğimiz gün boyunca yüzde 25.64 düştü. Blockchain analiz platformu PeckShield’a göre, FTX borsasından 284 milyon dolar değerinde kripto para çekildi.

Analistler düşüş hakkında ne diyor?

Diğer yandan, kripto para analisti Dave the Wave, Bitcoin’in (BTC) fiyatındaki değişime yönelik yorumlarını paylaştı. Analiste göre Bitcoin, dört yıllık yükseliş ve düşüş döngülerinden artık geçmiyor olabilir. Uzman BTC’nin şimdi, geçmişte olduğu gibi meteorik yükselişleri ateşlemediğini söyledi. Bunun yerine Bitcoin’in mini-parabolik yükselişler yaşadığı bir sürece merhaba diyebiliriz.

Bitcoin Çöküşü mü Yükselişi mi Geliyor? İşte Gerçekçi Tahmin!

Dave the Wave, topluluk her ne kadar bir anlatı istese de, piyasa olgunlaştığı için dört yıllık döngü konusunun devre dışı olabileceğine dikkat çekti. “Ya giderek ‘düzensiz’ bir pazarda başka bir mini parabolik kırılma olursa?” ifadelerini kullandı. Dave the Wave’e göre, Bitcoin’in davranışındaki değişiklik, büyük ölçüde spekülatörlerin BTC’ye büyük bahis yapma istekliliğinden etkilenecek. En büyük kripto bir varlık olarak olgunlaştıkça spekülatörlerin sonunda büyük BTC ticareti yapmaktan çekineceğini tahmin ediyor.

Bu senaryoda, son zamanlarda görülen türden mini paraboller karşımıza çıkacak. Analiste göre bu mini paraboller volatiliteyi azaltarak döngünün yerini alacak. Bu noktada BTC’nin fiyat keşfine doğru yola çıkma olasılığına işaret ediyor. Dave the Wave, paylaştığı grafiğe bakarak, 12 Aralık’ta Bitcoin için mini bir parabolik bölümün potansiyel başlangıcını vurgulamakta. Bunu, BTC’nin iki ayda 5.000 dolardan 14.000 dolara çıktığı 2019 yılına benzetiyor.

Analistin tahminleri nelerdi?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Dave the Wave, daha önce birçok tahminde bulundu. 2019 yılında Bitcoin’in 6.400 dolara düşeceğini doğru tahmin etti. Geçtiğimiz yıllarda, BTC’nin yaklaşık 11.000 dolara yükseleceğini, ardından 8.000 dolara düşeceğini söyledi. Fiyat hareketini doğru bildi. Ayrıca analist BTC’nin 2020’nin Şubat ayına kadar 11.000 doların üzerine çıkacağını isabetli şekilde bildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bitcoin Bu Gelişmeyle Düştü! Tahminci: Sıradaki Seviye Bu!

Category:
News