Altın Fiyatları İçin Kritik Hafta: 3 Analist Tahmin Yaptı!

altin-fiyatlari-icin-kritik-hafta:-3-analist-tahmin-yapti!

ABD dolarının bir miktar zemin kazanması, dolar fiyatlandırılmış külçeyi diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirdi. Bu etkiyle altın fiyatları, Pazartesi günü bir önceki seanstaki üç haftanın en yüksek seviyesinden düştü. Analistler piyasası yorumluyor ve altının teknik görünümü analiz ediyor.

“Altın fiyatındaki geri çekilme alışılmadık bir durum değil”

ABD istihdam verileri, Fed’in faiz artırımları konusunda daha az agresif olacağına dair umutları artırdı. Bunun ardından dolar yaklaşık %2 düşerken, altın fiyatları Cuma günü %3 artış kaydetti. Spot altın, Pazartesi yazı sırasında %0,4 düşüşle 1.672,99 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri 1.676,30 dolarda yatay seyretti.

City Index analisti Matt Simpson, fiyatların önceki seanstaki büyük bir hareket karşısında geri çekildiğini görmenin alışılmadık bir durum olmadığını söylüyor. Bu yüzden, altının dolar hafifçe yükselirken geri çekildiğini kaydediyor.

Altın fiyatları

“Enflasyon verileri altın fiyatları üzerinde önemli etkiye sahip”

Bu arada, dolar endeksi (DXY), %0,2’lik yükselişle bir miktar kayıp zemini geri aldı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Cuma günü dört Fed politika yapıcısı, bir sonraki politika toplantısında yine de daha küçük bir faiz artırımı düşüneceklerini belirtti. Yatırımcılar artık bu hafta açıklanacak ABD enflasyon verilerine odaklanacaklar. Verilerin, önümüzdeki Aralık toplantısında Fed’in faiz artırım hamlesine biraz ışık tutması muhtemel. Matt Simpson, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Enflasyon verileri, altın üzerinde aşağı ve yukarı yönlü etkileme özelliğine sahiptir. Piyasalar şu anda 50 bps’lik bir faiz artışını tercih ediyor. Bununla birlikte, sıcak bir enflasyon verisi muhtemelen 75 bps’lik bir artış ihtimalini gündeme getirecek. Dolayısıyla bu da doları daha yüksek ve altını daha düşük gönderecek.

Altın fiyatları

Külçe, bir enflasyon riskinden korunma olarak kabul görür. Ancak, artan faiz oranları, getirisi olmayan varlığın çekiciliğini azaltır. Fiziksel cephede, Dünya Altın Konseyi Cuma tarihli bir notta, istikrarlı yerel altın fiyatının, zayıf RMB’nin ve ekonomik belirsizliğin, Ekim ayında Pekin ve Şanghay gibi bölgelerde altın satışlarını desteklediğini söyledi.

Altın fiyatları teknik analizi

Teknik analist Anil Panchal, altının teknik görünümü şu şekilde resmediyor. Altın fiyatları, bir ayın en yüksek seviyesinden geriledi ve bir önceki gün, olumsuz duygularla parladı. Bununla birlikte, külçe, basın saatine kadar 1.673 dolar civarında gün içi en düşük seviyesini tazeliyor. Altın, satıcıların 50 DMA desteğini 1.675 dolara bağlamasıyla, üç aylık azalan direnç çizgisinden geri çekildi. Bunun kırılması durumunda, ayıları hızlı bir şekilde 21-DMA 1.653 dolara yönlendirmesi mümkün.

Bununla birlikte, altın ayılarının daha fazla aşağı yönlü hedeflemek amacıyla 1.653 doları izlemesi için 1.615-17 dolar civarında beş haftalık bir yatay destek bölgesi anahtar gibi duruyor.

Altın fiyatları

Alternatif olarak, yukarıda belirtilen direnç çizgisinin, en geç 1.681 dolar civarında, yukarı yönlü net bir kırılmasının, 1.730 dolar civarındaki bir önceki aylık zirveye meydan okumadan önce 1.700 dolar eşiğini hedeflemesi olası. Genel olarak, sarı metal fiyatlarındaki son geri çekilme, ayıları yılın en düşük seviyesini yenilemek amacıyla başka bir girişim için umutlu tutuyor.

“Güçlü yükselişin nefes alması muhtemel”

Altın vadeli işlem piyasaları için CME Group’un ön verilerine göre, açık faiz Cuma günü yaklaşık 8 bin kontrat kadar daraldı. Böylece, önceki günlük oluşumu kısmen tersine çevirdi. Bunun yerine hacim, bu sefer yaklaşık 25,4 bin sözleşme ile art arda 4. seansta yükseldi.

Analist Pablo Piovano’ya göre, Cuma günkü altın fiyatlarındaki keskin toparlanmaya, azalan açık faiz eşlik etti. Analist, bunun da çok yakın vadede potansiyel bir düzeltici hareketin gerçekleşme ihtimaline işaret ettiğini söylüyor. Analiste göre, altının yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda, yakın engel 1.700 dolarda ortaya çıkacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Altın Fiyatları İçin Kritik Hafta: 3 Analist Tahmin Yaptı!

Category:
News