Büyük İsimler: Altın İçin Haftaya Bu Seviyelere Hazır Olun!

buyuk-isimler:-altin-icin-haftaya-bu-seviyelere-hazir-olun!

En son ABD iş raporu Fed’in karma mesajlarının bazılarını açıklığa kavuşturdu. Bu arada Çin’in Covid-Zero politikasını hafifleteceğine dair haberler var. Bu gelişmelerin etkisiyle altın fiyatları, Cuma günü yaklaşık 50 dolar artış kaydetti. Ancak, önceki tüm hızlı ralliler satış fırsatları olarak kullanıldığından hala dikkatli olmakta fayda var.

“Dolar, Mart 2020’den bu yana en kötü günü geçirdiği için altın artıyor”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, yirmi yıldan fazla bir süredir aylık kayıp çizgisini bildirdikten sonra Kasım ayına muhteşem bir başlangıç ​​yaptı. Hafta içi haberlerle doluydu. Fed’in üst üste dördüncü kez 75 bps artırması, pazarda karışıklığa yol açtı. Toplantı sonunda Powell, Fed’in şimdi para politikasının enflasyonu ve ekonomik faaliyeti etkilediği ‘kümülatif sıkılaştırmaya’ ve potansiyel ‘gecikmelere’ çok dikkat ettiğini söyledi.

Ancak Fed Başkanı, ‘nihai seviyenin’ oranların daha önce beklenenden daha yüksek olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, yumuşak bir iniş penceresinin ‘daraldığını’ ekledi. Bu arda, Ekim ABD iş raporu, beklenenden daha yüksek iş kazanımlarını ortaya koydu. Bununla birlikte, işsizlik oranının % 3,7’ye yükseldiğini gösterdi. Oanda kıdemli piyasa analisti Edward Moya, gelişmeleri şu şekilde değerlendiriyor:

Bu rapor işgücü piyasasının soğuduğunu ve bu iyi bir haber olduğunu gösteriyor. Dolar, Mart 2020’den bu yana en kötü günü geçirdiği için altın artıyor. Piyasa şimdi Fed’in oranları iyi bir şekilde ele aldığına ve daha yavaş hızda gideceğine inanıyor. Piyasalar %5,25’e çıkacak Fed’i fiyatlandırılmaya başlıyor. Ancak, 2 yıllık getiri buna yakın değil.

Altın

“Ancak, bu resmin tamamı değil!”

Haberlerin ardından, 2 yıllık hazine getirisi 50 bazdan fazla yükseldi ve 10 yıllık getirinin üzerine çıktı. Bu da şu anda 40 yıllık en yüksek seviyelerde oturan önemli bir durgunluk göstergesi. TD Securities Global Emtia Piyasaları Stratejisi Bart Melek, şu yorumu paylaşıyor:

Piyasa, ekonominin yavaşladığını ve burada 2 yıllık ve 10 yıllık verim eğrisine yansıtıldığını düşünüyor. Ama bu tüm resim bile değil. Çin’in Covid-Zero politikasını hafifleten piyasa beklentileri de altını yükseltti. Çin’in bu Covid-Zero kısıtlamalarını kaldıracağına veya en azından onları kolaylaştıracağına dair spekülasyonlar alıyoruz. Bu da tüm piyasayı topluyor.

Altın rallisiyle ilgili görüşler neler?

Cuma günkü yıldız performansına rağmen, birçok analist, bu rallinin süreceğine inanmıyor. Bunun nedeni olarak da altın için uzun vadeli eğilimin ayı olduğunu söylüyorlar. Bart Melek, “Bu büyük olasılıkla burada satılması gereken short squeeze türü. Altının yükselmesi için çok erken. Fed henüz bitirmedi,” diyor.

Altın

TD Securities, önümüzdeki birkaç ay içinde altının 1.600 doların altına düşmesini öngörüyor. Çünkü federal fon oranı % 5’in altındaki önceki projeksiyonlar yerine % 5,5 oranında zirve yapıyor. Bart Melek, şu açıklamayı yapıyor:

Ekonomi yavaşladıkça, reel oranların atlamasını görmeye başlayacaksınız. Ve merkez bankaları bu son çeyrek kadar altın almayacaklar. Taşıma maliyeti pahalı olacak.

Phoenix Futures ve Options Başkanı Kevin Grady, “Altın son zamanlarda ne zaman ralli yapsa piyasaya satışa başladı,” diyor. Buradan hareketle şu noktaya dikkat çekiyor:

Birçok insanın daha önce altından çıktığını gördük. Ayrıca, bu short kapama rallisi. Altın hala zor zamanlar geçirecek.

Tüm gözler şimdi altının yaklaşık 1.685 dolardaki ‘eksen seviyesinde.’  Rjo Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, “Bu, sıkıştığımız menzilin en üst sonu. Muhtemelen bu rallinin reddedildiğini göreceğiz,” diyor. Stratejist, şu yönde devam ediyor:

Dolar gücü geri dönmeden önce long pozisyonlardan çıkmayı ve biraz kar almayı tavsiye ederim. Ancak altın 1.685 doların üzerine çıkarsa, görünüm değişir. 1.685 doların üzerindeysek, o zaman bu stratejiyi yeniden düşüneceğim.

Altının bir sonraki anahtar direnç seviyesinin üzerine gelip gelemeyeceği ve daha sonra 1.700 dolara taşıyabileceği önümüzdeki haftanın enflasyon verilerine bağlı olacak. Edward Moya’ya göre, veriler fiyat baskılarının düştüğünü gösteriyorsa, altının o bölgeye doğru ilerlemesi mümkün. Ancak analist, beklenenden daha sıcak bir verinin düşüş tonu belirleyeceğini de kaydediyor.

Altın

Sürdürülebilir bir ralli mi yoksa başka bir tuzak mı?

Altın fiyatları, Cuma gününü yaklaşık %3’lük bir kazançla sonlandırdı. Acaba, yatırımcı parası piyasaya geri dönmeye mi başlıyor? Bu daha sürdürülebilir bir piyasa kayması mı yoksa başka bir boğa tuzağı mı? Bazı analistler, güçlü bir manşet sayısına rağmen, en son ABD istihdam verilerinin zayıfladığını da belirtiyor.

Bu arada, Dünya Altın Konseyi, fiziksel metal için güçlü talep bildirdi. Bu da yatırım piyasasında yenilenen güvenli liman talebine işaret ediyor. Düşük yatırımcı ilgisine rağmen, küresel altın talebi üçüncü çeyrekte ( arttı. Raporun çok dikkat çeken bir kısmı, merkez bankalarının Temmuz ve Eylül ayları arasında yaklaşık 400 ton değerli metal satın almasıydı.

Artan korku hissi, yatırımcı parasını altına geri getiriyor. Bununla birlikte, birçok analist, art arda yedi aylık kayıpları geri almak için hala yapılacak çok iş olduğunu belirtiyor. Altının 1.680 dolara geri çekilmesi, piyasayı tekrar tarafsız bölgeye getiriyor. Altının mevcut düşüş trendini tersine çevirmek için 1.735 doların üzerine çıkması gerekiyor. Bazı analistlere göre, kenarda duran para, fiyatlar 1.800 dolara yaklaşana kadar piyasaya geri dönmeyecek. Bu nedenle, bunun sürdürülebilir bir ralli mi yoksa başka bir tuzak mı olduğunu görmek için bekliyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Büyük İsimler: Altın İçin Haftaya Bu Seviyelere Hazır Olun!

Category:
News