Bu Altcoin Hacklendi ve Çöktü: Paranızı Çekin Uyarısı!

bu-altcoin-hacklendi-ve-coktu:-paranizi-cekin-uyarisi!

NEAR Blockchain’i üzerine kurulu bir IDO platformu olan Skyward Finance, 3 milyar dolarlık bir istismara maruz kaldı. Bu durum, Skyward’un altcoin projesinin yüzde 90’ın üzerinde düşmesine neden oldu. İşte detaylar…

NEAR tabanlı altcoin hacklendi

Geçtiğimiz gün Skyward Finance ekibi kullanıcılara projenin hazinesinin bir akıllı sözleşme istismarıyla boşaltıldığını bildirdi. Ekip, saldırının tüm hazineyi ve yerel tokenı SKYWARD’ı “etkili bir şekilde değersiz” hale getirdiğini söyledi. Böylece saldırıdan çok etkilendiğini açıkladı. Yine de kullanıcı fonlarından taviz verilmedi. Skyward, mevcut ve önceki token satışlarının istismardan etkilenmediğini belirtti. Bu da token satışına katılan yatırımcıları rahatlattı.

Öncelikle bir topluluk üyesi olan Naikwadi, projeyi ve kullanıcıları uyardı. Naikwadi, Skyward Finance ve Ref Finance’i saldırı hakkında uyardığını belirtti. SKYWARD token sahiplerini tokenlerini ellerinden geldiğince kullanmaya veya elden çıkarmaya çağırdı. Saldırganlar zaten varlıkları farklı cüzdanlara aktardıkları için Skyward Finance ile etkileşime girmekten kaçınmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Proje topluluğu uyardı: Etkileşime girmeyin

Naikwadi’nin güncellemesinden altı saat sonra Skyward Finance, kullanıcıları saldırı hakkında resmi olarak bilgilendirdi. Kripto topluluğuna, etkilenen sözleşmenin dışında kaldıkları için protokolle daha fazla etkileşime girmemelerini söyledi. Ekip, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Sözleşmeler tamamen kilitlendi, yani hiç kimse SKYWARD tokeniyle ilgili gelecekteki sorunları durduramaz veya önleyemez – biz bile. Platform, kullanıcıların paralarını mümkün olan her yerde güvenli bir şekilde çekmelerini ve topluluğun artık Skyward ile etkileşime girmemesini tavsiye ediyoruz.

Kötü niyetli on chain etkinliği, ilk olarak Twitter’da “Near Scout” ifadesini kullanan NEAR topluluğunun üyesi hazinenin boşaldığını fark ettikten sonra, Aurora Lab’ın topluluk moderatörü Sanket Naikwadi ile temasa geçti. Ardından bu istismarı doğruladı ve yukarıda da belirttiğimiz gibi, ilgili protokolleri uyardı.

Hacker, 3 milyon dolar çekti

Naikwadi, Skyward Finance’ın duruma ilişkin kendi açıklamasını yayınlamasından birkaç saat önce haberi Twitter’da ilk paylaşan kişi oldu. Analizine göre, bilgisayar korsanı, o sırada yaklaşık 3 milyon dolar değerinde 1,1 milyon NEAR tokeni geri çekti. Hacker’ın saldırıyı, DeFi platformu Ref Finance üzerinden SKYWARD tokenlarını satın alarak ve ardından Skyward Hazinesi aracılığıyla gerçekte değerinden çok daha yüksek bir değer karşılığında NEAR için kullanarak başlattığı bildirildi.

Coin, 13.62 dolardan 0.58 dolara kadar geriledi. Yazım sırasında 0.87 dolardan el değiştiriyor. Kripto para birimi, 16 Haziran 2022’de kaydettiği 99.45 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinin ise yüzde 99.1 kadar altında yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Bu Altcoin Hacklendi ve Çöktü: Paranızı Çekin Uyarısı!

Category:
News