Rakamlar Şaşırttı: Bu 5 Altın Fiyatı Tahminine Dikkat!

rakamlar-sasirtti:-bu-5-altin-fiyati-tahminine-dikkat!

Fed beklentiler doğrultusunda politika faizini 75 bps artırdı. Altın, ilk önce buna olumlu tepki verdi. Ancak, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yavaşlamayı tartışmak için erken olduğunu söylemesinin ardından yönü güneye çevirdi. Perşembe günü ise düşüşüne devam etti. Analistler son gelişmeleri yorumluyor ve altın fiyatı tahminlerini paylaşıyor.

“İstihdam rakamları, altın fiyatı için önemli olacak”

Spot altın, Çarşamba günü %0,8 düştükten sonra Perşembe de düşüşüne devam etti. Yazı sırasında altın, %0,46 düşüşle 1.627,6 dolardan işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %1,30 düşüşle 1.628,7 dolara geriledi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, beklendiği gibi Çarşamba günü faiz oranlarını 75 bps artırdı. Ardından enflasyonla mücadelenin borçlanma maliyetlerinin daha da artmasını gerektireceğini söyledi. Ancak bir bükülme noktasına yaklaşabileceğinin sinyallerini de verdi. DailyFX döviz stratejisti Ilya Spivak, Fed’den gelen oldukça çelişkili sinyallerin ardından burada altında bir tür konsolidasyon duraklaması olduğunu söylüyor. Analist, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İstihdam rakamları Powell’dan duyduğumuz bu hırçın söylemi güçlendirirse, altının menzil tabanını (1.615 dolardan) çıkarması mümkün. Ayrıca, daha anlamlı bir şekilde aşağı doğru genişlemeye çalışması olası.

Altın fiyatı

“Powell’ın konuşmasının oldukça şahin olduğunu düşünmek için erken”

Spot altın, iki günlük toplantının sonunda politika açıklamasının yayınlanmasının ardından %1,3 kadar yükseldi. Ancak, daha sonra Powell’ın açıklamalarından elde ettiği kazanımlardan vazgeçti. New York’taki Heraeus Kıymetli Metaller’de kıdemli bir trader olan Tai Wong, Fed Başkanı Powell’ın hızı vurgulamadığını söylüyor. Ancak, bir duraklama söylentisi için oldukça şahin bir ton oluşturduğunu düşünmek için erken olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda analist, şunları kaydediyor:

Powell, Fed’e faiz oranlarının ne kadar yüksek olacağını ve orada ne kadar kalacaklarını vurgularken, faiz artırımlarının hızından uzaklaşarak çılgın bir piyasa rallisini önleme seçeneği sunuyor.

Reuters anketine göre altın fiyatları gelecek yıl ortalama 1.712,50 dolar olacak ve mevcut seviyelerden yükselecek.

Altın fiyatı

“Altın yatırımcıları, faiz artırımlarında bir duraklamaya ihtiyaç duyacaklar”

ABD Bankası Varlık Yönetimi üst düzey yatırım stratejisti Rob Haworth, Fed’in beklendiği gibi 75 baz puan artırdığını, ancak “dildeki değişikliğin piyasalara faiz artışlarının hızının yavaşlayacağını veya duracağını işaret ediyor gibi göründüğünü” söylüyor. Buradan hareketle analist, şu açıklamayı yapıyor:

Fed’in açıklamasındaki anahtar dil, muhtemelen faiz oranı artışlarının hızının ekonomide hala işe yaradığını anladığının sinyalini verdi. Bu yılki güçlü ABD doları ve yükselen reel faiz oranları, 2022’de altın fiyatlarını baskı altında tuttu. Fed’in faiz artırımlarındaki yavaşlamanın bu eğilimi değiştirmesi pek mümkün değil. Altın yatırımcıları, altının destek oluşturmaya başladığını görmek için muhtemelen faiz artırımlarında bir duraklamaya ihtiyaç duyacaklar.

Altın fiyatı

“Artan getiriler ve doların gücü, altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor”

Duyuruyu izleyen basın toplantısında Powell, Fed’in “fazla sıkılaştığına” inanmadığını söyledi. Ayrıca, faiz oranlarını yükseltmek için “kapsaması gereken bazı zeminler” olduğunu kaydetti. TheGoldForecast editörü Gary Wagner’e göre, borsanın tepkisine rağmen, Fed oranları artırmayı ve sıkılaştırmayı bitirmedi. Wagner, “Faiz oranlarını minimum yüzde 5’e taşımak istiyorlar. Bu, ekonomik refah için gerçekten zararlı olacak,” diyor. Fed, Eylül ayında yüzde 8,2 olan yüksek enflasyona tepki olarak sıkılaşıyor. Wagner, Fed’in 2021’de oranları artırmaya başlaması durumunda ekonomik “acıdan” kaçınılabileceğini iddia ediyor.

Şu anda ons başına 1.630 dolar civarında işlem gören altın fiyatı, yıl boyunca  düştü. Wagner, belirsizlik nedeniyle yatırımcıların güvenli liman varlığı olarak görülen ABD dolarına kaçtığını söylüyor. Bu, artan getirilerle birleşince altın fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Wagner, şu açıklamayı yapıyor:

Çürük elma sepetine bakmak ve en az çürük elmayı seçmek gibi bir şey ve bu dolar. Para park etmek isteyen uluslararası bir yatırımcıysanız, diğer ülkelerin borçlanma araçlarına değil bizim borçlanma araçlarımıza gideceksiniz. Bu gerçek bize ABD doları gücü veriyor. İkame yatırımlar olarak görüldüğü için dolar ve altın arasında negatif bir korelasyon var. Dolar yirmi yılın en yüksek seviyesinde oturuyor. İnsanları altına değer kazanacak bir güvenli liman varlığı olarak bakmamaya zorlayan bu aşırı dolar gücü.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Rakamlar Şaşırttı: Bu 5 Altın Fiyatı Tahminine Dikkat!

Category:
News