Kleros Nedir? PNK Ne İşe Yarar?

kleros-nedir?-pnk-ne-ise-yarar?

Kleros nedir? Kleros (PNK), 2018 yılında piyasaya sürülen merkeziyetsiz ve Blockchain tabanlı bir anlaşmazlık çözüm projesidir. Kriptokoin.com olarak bu makalede Kleros nedir, ne sunar, PNK nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcılar tarafından sıklıkla merak edilen soruları yanıtladık. Gelin Blockchain dünyasının yargı kurumu gibi çalışan bu projeyi birlikte inceleyelim.

Kleros nedir?

Kleros (PNK), Temmuz 2018’de başlatılan merkeziyetsiz bir anlaşmazlık çözüm projesidir. Blockchain alanındaki anlaşmazlıkları adil bir şekilde karara bağlar. Bunun için Blockchain ve kitle kaynak kullanımı gibi teknolojilerden yararlanır. Temelde tamamen açık kaynaklı ve çevrimiçi bir anlaşmazlık çözüm protokolü olarak hizmet verir. Bu proje ile geliştiriciler ve kullanıcılar, dApp’ler veya NFT’ler gibi konularda anlaşmazlıklarını çözebilmektedir.

Kleros, merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) ve kullanıcıları için bir aracı hizmeti sunar. Uygulama tarafından sağlanan hizmet bir anlaşmazlık yaratmazsa, Kleros saygın bir üçüncü kişi olarak hizmet verir. Bununla birlikte, bir anlaşmazlık meydana geldiğinde işler farklıdır. Böyle bir durumda her bir taraf, Kleros hakemleri aracılığıyla tahkim için başvurma hakkına sahiptir. Bu durumda jüriler, her iki tarafında lehine olması mümkün bir karar da verebilmektedir.

Kleros ne sunar?

Kleros temel olarak dApp’ler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, Blockchain endüstrisinin dışından dikkat çekebilecek merkeziyetsiz ve ucuz bir tahkim sistemi olarak da hizmet eder. Birçok durumda yasal bir yargılama hizmeti olarak işlev görmesi mümkün olan bir platform olarak tasarlanmıştır. Yani çok amaçlı bir uyuşmazlık çözüm platformudur. Bu, emanet anlaşmazlıklarını, sosyal ağ politikası ihlallerini ve kehanet çözümlerini içerir. Ethereum tabanlı olan bu Blockchain çözümünde, PNK coin çok önemli bir yer tutar.

PNK nedir? Ne işe yarar?

PNK, Kleros platformunun yerel kripto para birimidir. ERC-20 akıllı sözleşmesiyle inşa edilen bu token, anlaşmazlıkların çözümünde kritik bir öneme sahiptir. Örneğin, Kleros’a taşınan bir anlaşmazlığın çözümü için çalışan hakemler, PNK token sahiplerinden oluşur. Bununla birlikte tahkim ücretleri, tüm hakemlere ETH biçiminde dağıtılır. Kararlarında azınlıkta kalan jüri üyeleri PNK tokenlerinin bir kısmını kaybeder. Sonuç olarak PNK, jüri üyelerinin davalarda dürüst olmaları için ekonomik teşvik işlevi görür. Ayrıca, onlara sahip oldukları token sayısına bağlı olarak oy hakkı verir.

Kleros nedir? PNK nasıl alınır?

Kleros mevcut olarak Hotcoin Global, OKX, MEXC, Gate.io ve CoinEx borsalarında listelenmektedir. İlgili yatırımcıların bu borsalardan birine üye olması ve ardından cüzdanlarına PNK işlem çiftlerine göre bir varlık yatırması gerekmektedir. Bunları yapan kullanıcılar, ilgili işlem çifti üzerinden alım emri vererek kripto para birimini elde edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Yazının devamı için Kleros Nedir? PNK Ne İşe Yarar?

Category:
News